raport z casa marcat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
niculitav
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 1:05 pm

raport z casa marcat

#1 Mesaj de niculitav »

Buna dimineata,

va rog sa-mi spuneti care este amenda pt. ca am uitat sa listez raportul z in ziua respectiva.
Am activitate de productie Agricola, cultiv cereale.
Am fost chemata cu actele la control in urma unor verificari cu tematica depozitelor de cereale, acum in plina campanie.
Nu am emis in 2014 decat 3 bonuri fiscale , pt ca vand produsele agricole en-gros, la unul din ele, am emis z dupa 2 zile.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: raport z casa marcat

#2 Mesaj de balazse »

Si care este intrebarea? :D

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: raport z casa marcat

#3 Mesaj de herganiec »

...care e amenda.. ? (prima propozitie)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: raport z casa marcat

#4 Mesaj de eugen01 »


apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: raport z casa marcat

#5 Mesaj de apetrem »

Nu exista amenda pentru neemiterea zilnica a raportului Z.
Mai mult, nu este definit ce inseeamna "zilnic" in sensul acestei legi.
Oricum, orice casa de marcat, dupa 48 de ore nu mai accepta operatiuni daca nu se face raportul Z.
Marian Apetre

niculitav
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 1:05 pm

Re: raport z casa marcat

#6 Mesaj de niculitav »

In final, in urma controlului de la directia antifrauda am fost amendata cu 8.000 ron pt. ca in zilele in care nu am avut vanzari, nu am listat raportul z pe ZERO. Vand productia agricola en-gross, ocazional cu casa de marcat.
M-au incatrat la art 10. lit. l din OG 28.
Art.10 litera l din OUG 28/1999 republicata:
”Art.10

Constituie contravenţii următoarele fapte dacă, potrivit legii penale, nu sunt considerate infracţiuni:
……………………………
l) nerespectarea obligaţiei de a păstra şi arhiva rola jurnal, raportul fiscal de închidere zilnică şi registrul special prevăzut la art. 1 alin. (4), cu excepţia activităţii de transport în regim de taxi;”

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: raport z casa marcat

#7 Mesaj de apetrem »

Amenda se refera la alta fapta; Nu se poate pastra/arhiva ceva ce nu exista!

Pe aceiasi logica poti amenda pe oricine;
De ex.: Nimeni nu are nimeni emis Z in zilele libere, sambata, duminica sau sarbatori legale.
Ar fi o aberatie sa vina cineva la munca doar sa scoata raportul Z ...

Amenda se contesta, se anexeaza rapoartele Z asa cum sunt ele numerotate automat, ca sa se vada ca nu lipseste nici un document.
Orice judecator de buna credinta va constata ca este o aberatie sa ceri arhivarea unui document care nu exista.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: raport z casa marcat

#8 Mesaj de balazse »

Aici deja este vorba de reavointa si nesimtire totala.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: raport z casa marcat

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Ba nu...aici este vorba de faptul ca trebuie sa iti dea amenda chiar daca esti in regula cu toate actele..asa este ordinul de "sus".
guvernul vrea sa arate ca se atrag bani la buget dar lumea nu stie ca se dau amenzi nesimtite pe chestii puerile si neadevarate.
Se bazeaza pe faptul ca procesul verbal se poate anula doar in instanta si multa lume pana acuma renuntau la calvarul judecatii, care dura mult si consuma bani.
Dar sincer la cat de nesimtite sunt acuma amenzile mi'ash dorii sa se blocheze instantele de judecata cu astfel de procese
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

niculitav
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 1:05 pm

Re: raport z casa marcat

#10 Mesaj de niculitav »

Am prezentat toate actele cerute si mi-am dat seama in timpul controlului ca voiau sa-mi gaseasca neaparat ceva de care sa se lege sa ma poata amenda!
Initial mi-au spus ca de ce am aplicat taxare inversa cand am vandut rapita , ca "doar taxarea inversa a expirat la 31 mai"(le-am spus eu ca s-a prelungit pana in 2018).
Apoi mi-au spus ca trebuia sa scriu pe fiecare factura de vanzare cereale "conform contract nr..." le-am spus care sunt elementele obligatorii scrise pe factura cf. Codului Fiscal. Aveam ct. de vanzare-cumpare la fiecare livrare de cereale.
Ca de ce nu am 2 Registre unice de control(unul la sediu si unul la pct. de lucru) la fel le-am dat temeiul legal cf. caruia in calitate de intr. indiv. pot sa nu detin deloc acest registru.Concluzia: nu cunosc legislatie. Nu mai spun ca mi-au cerut si balanta la co in partida simpla!
Si toate acestea in conditiile in care cf. codului fiscal nu sunt obligata sa tin evidenta contabila pt. ca platesc impozit la norma de venit pt. ca suntem producatori agricoli si lucram ca I.I. Eu totusi tin co pt. ca am program FEADR.

In final cand au vazut ca nu ma pot incurca cu nimic, s-au legat de casa de marcat, ca nu am prezentat raport z pe zero, in zilele in care nu am vandut nimic.
Am depus plangere la Judecatorie in termen de 15 zile.
Plus de asta nu vor sa respecte prev. og. 2 referitoare la plata in 48 de ore a jum. din minim.
Art. 12. - (3) Prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă se completează cu dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor.

Trebuie sa reusesc, nu pot accepta aceasta amenda uriasa pusa abuziv! Anul trecut am fost batuti de grindina pe 60% din suprafata lucrata si abia am reusit anul acesta sa infiintam culturile!
Va voi tine la current , sper din tot sufletul sa gasesc dreptate!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: raport z casa marcat

#11 Mesaj de fagarasa176 »

O sa reusesti....
Eu am un client la care pe procesul verbal au scris ca nu a prezentat raportul de gestiune, si cum in legislatie nu exista acest document a castigat in instanta, astfel amenda de 4.000 lei a fost anulata :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

niculitav
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 1:05 pm

Re: raport z casa marcat

#12 Mesaj de niculitav »

multumesc pentru incurajari!

Ar fi bine sa pun avocat?
Cred ca m-as descurca si singura.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: raport z casa marcat

#13 Mesaj de herganiec »

Succes sa le tineti piept
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: raport z casa marcat

#14 Mesaj de apetrem »

niculitav scrie:Ar fi bine sa pun avocat?
Cred ca m-as descurca si singura.
Sfatul meu este sa iei avocat, chiar daca o sa-i dai mura'gura toata motivatia.
Insa, fara avocat, te poti incurca usor in procedurile juridice si, in plus, mai sunt judecatori care nu privesc cu ochi buni lipsa avocatului.
Marian Apetre

niculitav
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 1:05 pm

Re: raport z casa marcat

#15 Mesaj de niculitav »

Voi cauta un avocat, sper sa gasesc unul pregatit cat de cat in probleme contabile!

Scrie răspuns