cota TVA la productia de paine

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
beianz
Mesaje: 59
Membru din: Mie Oct 24, 2012 11:27 am

cota TVA la productia de paine

#1 Mesaj de beianz »

Soc. comerciala platitoare de tva, produce paine si o vinde in magazine proprii, 4 la numar, magazine mixte. Am preluat nu demult timp firma si am vazut ca la iesirea din brutarie e cu 0% tva, pt magazine proprii, iar pe nir, cand painea e rceptionata in magazine, pe unele apare tva pe altele nu ... in cadrul aceluiasi an calendaristic, mai exact pana in martie 2013 are tva apoi nu si mai sunt si pe acelasi nir unele cu tva altele fara .... Am arhiva din 2008, de cand s-a folosit SAGA in firma. E posibil sa fie greseala? Care e de fapt cota corecta de folosit, 0 sau 9% ??? Va multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cota TVA la productia de paine

#2 Mesaj de herganiec »

9% doar pt paine iar pt restul(specialitati) 24%
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

beianz
Mesaje: 59
Membru din: Mie Oct 24, 2012 11:27 am

Re: cota TVA la productia de paine

#3 Mesaj de beianz »

Multumesc.

beianz
Mesaje: 59
Membru din: Mie Oct 24, 2012 11:27 am

Re: cota TVA la productia de paine

#4 Mesaj de beianz »

Mai exact in rubrica unde e trecuta cota tva, ea apare, iar in rubrica unde ar trebui sa apara valoarea tva , e zero. De ce? Pt ca e cu S in fata? Nu e anormal? Nu inteleg nimic :))

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cota TVA la productia de paine

#5 Mesaj de balazse »

Se pare ca cel care a facut inregistrarile nu a procedat corect.
De la brutarie la magazin trebuia sa faca transfer si nu vanzare, adica sa faca aviz, iar in acel caz trebuia utilizat ca si tip de document "A" (si nu vanzare cum s-a facut cu tip "S"), precum creat un client fictiv care sa aiba cont analitic "482" (asta pentru iesire), iar pentru intrare un furnizor fictiv cont analitic "482". Sau poti utiliza meniul "transferuri".

beianz
Mesaje: 59
Membru din: Mie Oct 24, 2012 11:27 am

Re: cota TVA la productia de paine

#6 Mesaj de beianz »

Multumesc pentru lamuriri. Se poate remedia cumva situatia? Ce situatii au fost denaturate?
Va multumesc.

beianz
Mesaje: 59
Membru din: Mie Oct 24, 2012 11:27 am

Re: cota TVA la productia de paine

#7 Mesaj de beianz »

Clientul fictiv a fost creat, greselile au fost cele cu tva-ul pe care le-am scris mai sus. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cota TVA la productia de paine

#8 Mesaj de balazse »

Verifica nota contabila care s-a generat pana acum si ce trebuia sa apara si daca este nevoie le corectezi acum.

beianz
Mesaje: 59
Membru din: Mie Oct 24, 2012 11:27 am

Re: cota TVA la productia de paine

#9 Mesaj de beianz »

Vreau sa va mai spun ceva. Daca pun A in fata, cand validez avizul nu ramane suma in coloana cu tva, se modifica in 0 in momentul cand dau validare, dar la nota contabila am 4427 cu suma corecta. De ce?
Si referitor la raspunsul anterior, in urma cu cat timp pot corecta?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cota TVA la productia de paine

#10 Mesaj de balazse »

La aviz nu ai cum sa iti apara 4427.
Cand observi greseala corectezi, doar ca este posibil ca va trebui sa depui rectificativ la D.101.

Scrie răspuns