taxare inversa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

taxare inversa

#1 Mesaj de isacm »

nu am reusit sa aflu unde bifez ca sa imi apara taxarea inversa in jurnale de vanzare si cumparare , asta a fost o problema la veificare ca nu imi apare in jurnale

multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: taxare inversa

#2 Mesaj de balazse »

Daca te referi la problema mentionata aici http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=28682, atunci discutia trebuia continuata pe acelasi topic.
Ca o factura sa-l inregistrezi cu taxarea inversa la intrari la "tip" selectezi "T", iar la produse/servicii la procent TVA treci 24 (9 la anumite produse de cereale).

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: taxare inversa

#3 Mesaj de isacm »

am selectat de la inceput acest T la intrari mai ales ca inregistrarile le fac la valuta , doar ca tipele vor ca acestea sa apara si in jurnalul de vanzari, in cele de cumparari apar, in declaratie apare taxarea inversa si la 4427 si la 4426, - ele voa sa apara si in jurnalul de vanzari , asta e, iar eu nu stiu cum sa fac acest lucru , ca o sa ma mai lovesc de ele, pentru recuperari de tva

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: taxare inversa

#4 Mesaj de balazse »

Daca doamnele nu se descurca cu acest formular atunci sa vina cu un act normativ unde zice ca ar fi obligatoriu (din cate am vazut in Ordinul 1372/2008 nici unde nu se pomenste de "achizitii" in jurnalul pentru vanzari).
Sincer sa fiu, am vazut jurnal pentru cumpari/vanzari total aiurea si totusi controlul s-a descurcat.
De exemplu, nici achizitia cu taxare inversa din tara nu a aparut in jurnal de vanzari si n-au fost probleme.
Poti sa trimiti e-mail echipei Saga cu aceasta sugestie, poate se va implementa.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: taxare inversa

#5 Mesaj de balteanuc692 »

Achizitiile cu taxare inversa nu se trec in jurnalul de vanzari.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: taxare inversa

#6 Mesaj de apetrem »

Achizitiile cu taxare inversa apar in jurnalul de vanzari din saga, cu referinta 10.
Apar doar cele introduse prin intrari lei, nu si cele in valuta.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: taxare inversa

#7 Mesaj de balazse »

Acum daca tot apare la referinta 10 s-ar putea introduce si achizitiile intracomunitare tot acolo, numai ramane intrebarea cum am putea separa cele doua, sa ne putem si verifica?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: taxare inversa

#8 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Tot citind despre referinte, m-am buimacit si v-as ruga sa ma lamuriti, daca se poate:
eu am achizitii de bunuri din UE cu taxare inversa-ref.11-12, achizitii de servicii din UE cu taxare inversa -ref.15-16, mai am achizitii din tara neimpozabile cu referinta 10, dar la mine in jurnalul de vanzari am doar ref.12 pt. clientii din UE pt. care s-a emis factura de prest.serv. fara tva (operate la iesiri-valuta) si ref.21-22 pt. clientii din Romania pt. care s-au emis facturi de prestari servicii cu tva . Nu am decat aceste 2 tipuri de referinte in jurnalul vanzari si reprezinta doar facturile de iesiri. La mine nu apare nici o achizitie in jurnalul de vanzari. Nu este correct? Dupa pararea mea inregistrez totul correct. Ma puteti ajuta cu o parere? Firma este platitoare de tva, cu sistemul tva la incasare si platitoare lunara de tva, platitoare de impozit pe profit.
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: taxare inversa

#9 Mesaj de balazse »

Este corect.
Daca ai avea achizitie din tara cu taxare inversa atunci la jurnal vanzari ti-ar aparea si ref.10 cu acea taxare inversa.
Intr-o perioada s-a propus ca si taxarea inversa de la achizitii intracomunitare sa se vada in jurnal vanzari, dar nu s-a dorit acest lucru.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: taxare inversa

#10 Mesaj de stefi »

In regula, m-am linistit acum!
Multumesc!

Scrie răspuns