firma comert cu cereale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
penceai881
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 16, 2012 12:48 pm

firma comert cu cereale

#1 Mesaj de penceai881 »

ce setari trebuiesc facute pentru o firma care comercializeaza cereale ca sa apara in decontul de tva automat , si la introducere marfa de la persoane fizice ? :D

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: firma comert cu cereale

#2 Mesaj de tomac »

Nu sunt setări speciale. Borderoul de achiziții de la persoane fizice se introduce în intrări ca orice factură, doar că la detalii nu completați nimic legat de TVA.
Dacă folosiți evidență cantitativ-valorică, la crearea articolelor în Fișiere-Articole, folosind butonul detalii puteți să le asociați codul NC corespunzător pentru a se completa D394 corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bucatarua
Mesaje: 20
Membru din: Mie Feb 05, 2014 12:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: firma comert cu cereale

#3 Mesaj de bucatarua »

tomac scrie:Nu sunt setări speciale. Borderoul de achiziții de la persoane fizice se introduce în intrări ca orice factură, doar că la detalii nu completați nimic legat de TVA.
Dacă folosiți evidență cantitativ-valorică, la crearea articolelor în Fișiere-Articole, folosind butonul detalii puteți să le asociați codul NC corespunzător pentru a se completa D394 corect.
Buna seara,
din pacate nu functioneaza corect. Am creat articolele si am asociat codul Nc fiecarui articol, insa in D394 nu imi apar.
Acelasi lucru si pentru D300 unde ar trebui bifat ca am comercializat cereale. Ce este de facut?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: firma comert cu cereale

#4 Mesaj de balazse »

Referitor la postare:
tomac scrie: Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.
Referitor la problema.
Doar daca s-a efectuat o achizitie cu taxare inversa apare inregistrarea in D.394, daca ai achizitii de cereale de la persoane fizice, acelea nici nu trebuie sa apara in D.394.
Nu se bifeaza automat referitor la cereale in D.300, deoarece nu se poate, adica nu exista o baza de date care sa fie populat, este o optiune care trebuie completat manual, la fel cum se procedeaza si pentru rambursare.
De altfle, la mine se genereaza corect, nu erau probleme pana acum.

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: firma comert cu cereale

#5 Mesaj de robut »

Am achizitionat pentru prima data cereale dar nu am niciun cod NC necesar intocmirii corecte a D 394.
Pe factura am : grau stefanus - (F) - LI: 6800, LE: 4ISO351-4MS03 si orz heidi - (F)- LI: 6635, LE: 4BR149104.
Am studiat nomenclatorul dar nu am gasit asemenea coduri. Cerealele sunt pentru insamantare asa ca in articole am trecut 24% cota tva, sper ca am procedat bine, dar luminati-ma in privinta codurilor.
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: firma comert cu cereale

#6 Mesaj de tomac »

Trebuie să le încadrați în funcție de clasa din care fac parte. Orzul e orz, iar grâul destinat însămânțării e pe cod NC distinct. Codurile respective sunt niște coduri interne ale furnizorului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: firma comert cu cereale

#7 Mesaj de robut »

Deci ma uit in nomenclator si iau codul de acolo .
Multumesc.

Scrie răspuns