muncitori trimisi in Germania

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
geambasum474
Mesaje: 67
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

muncitori trimisi in Germania

#1 Mesaj de geambasum474 »

Buna ziua,
am o firma care intentioneaza sa semneze un contract de prestari servicii instalatii in Germania. Pentru aceasta societatea va angaja un numar de 10 muncitori care vor executa aceste lucrari in Germania.

Nu am mai avut astfel de cazuri si as avea cateva intrebari:
1. la contractele de munca se va incheia un act aditional in care se va mentiona ca acele persoane vor presta munca in strainatate?
2. aceste acte aditionale trebuiesc raportate in Revisal la rubrica „detasare” cu completarea CUI-ului firmei din Germania si denumirea acesteia? Durata acestei detasari poate depasi 6 luni fara alte implicatii?
3. taxele care se vor retine si plati pentru cei 10 muncitori sunt aceleasi ca si cand ei ar munci in tara? declaratia 112 facandu-se normal, iar netul de pe stat se va achita catre un reprezentant al salaritului (sotie/parinti) intocmindu-se o hartie in acest sens?
4. avand in vedere faptul ca durata contractului va fi de 8-9 luni (deci se vor depasi 183 de zile) mai trebuiesc platite alte taxe? se va retine din contract impozit pe nerezidenti de catre baneficiar?
5. din punct de vedere contabil/fiscal/resurse umane ce declaratii trebuiesc intocmite inafara de declaratia 112?
6. este obligatoriu sa dam diurna pentru salariatii care vor executa lucrarile acolo?

Oare ar trebui sa mai imi pun si alte intrebari?? Cand nu cunosti anumite aspecte... nu stii nici ce intrebari sa pui...

Multumesc oricui ma poate ajuta!

geambasum474
Mesaje: 67
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: muncitori trimisi in Germania

#2 Mesaj de geambasum474 »

nimeni?? :(

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: muncitori trimisi in Germania

#3 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... etasare+UE

poate cele discutate aici, mai reduc din intrebari

geambasum474
Mesaje: 67
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: muncitori trimisi in Germania

#4 Mesaj de geambasum474 »

din pacate tot in ceata sunt :(

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: muncitori trimisi in Germania

#5 Mesaj de eugen01 »

1. http://www.itmbihor.ro/index.php?pagina=i_r (Intrebare/Raspuns nr. 8 );
2. Pentru a putea raspunde la aceasta intrebare, e necesar sa stim daca se presteaza munca in interesul angajatorului roman (delegare>Ordin de deplasare, diurna etc...art.42,44 din CM) sau personalul este pus la dispozitia partenerului UE (detasare> suspendare CIM Romania, permis de munca etc...art.45,46,47);
3.Intai trebuie lamurit punctul 2;
4.Duratele de deplasare/detasare sunt strict prevazute in Codul Muncii, termenele nu trebuie depasite;
5.Nu sunt in masura sa enumar, dar in link-ul de mai sus se face referire la un certificat A ;
6.Daca este delegare da;

geambasum474
Mesaje: 67
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: muncitori trimisi in Germania

#6 Mesaj de geambasum474 »

multumesc!

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: muncitori trimisi in Germania

#7 Mesaj de robut »

Recunosc ca nu am avut timp de cautare deoarece patronul vrea raspunsuri imediate.
Firma nou infiintata, cu 9 salariati pe care vrea sa-i duca la munca in constructii, in Italia:
1.ce documente le trebuie: ordin de deplasare, permis de munca sau contract cu firma pentru care presteaza sevicii?
2.ce-mi puteti spune despre certificatul A?
3.salariatii pot lucra in deplasare si 12 luni sau sunt restrictii?
Va rog ca cei care lucrati cu asemenea firme, sa ma indrumati si pe mine, orice informatie este binevenita.
Multumesc anticipat!

mirescud168
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iun 24, 2011 4:53 pm

Re: muncitori trimisi in Germania

#8 Mesaj de mirescud168 »

Buna ziua,
Am urmatoarea problema: o persoana fizica romana doreste sa infiinteze o societate in Romania pe care sa angajeze 3 baieti pentru a efectua diverse lucrari de reparatii in parcuri in Italia. Va rog frumos sa ma lamuriti daca este nevoie in acest caz de obtinerea formularului A1, avand in vedere faptul ca pentru acest formular sunt cerute unele conditii pe care firma nu le indeplineste, sau este suficient ca in cim sa fie trecute inca de la inceput toate datele referitoare la prestarea muncii in Italia.
Va multumesc,

Scrie răspuns