Emitere factura de avans catre client, TVA etc

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bunoarav
Mesaje: 40
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am

Emitere factura de avans catre client, TVA etc

#1 Mesaj de bunoarav »

Buna seara ma aflu in urmatoarea situatie. Am niste produse finite pe stoc care le vand anul urmator catre un client cu care lucrez de ceva timp. Astazi mi-a comunicat ca doreste sa-i facturez produsele anul asta ca sa-si mai reduca din plata la TVA catre stat (e platitor de tva normal, nu la incasare). Problema e ca daca facturez anul aceste depasesc pragul de 65.000 de euro la venituri si trebuie sa ma declar platitor de impozit pe profit (sunt micro) si nu doresc asta. M-am gandit la urmatoarea solutie si anume sa emit acum in decembrie o factura de avans (90 % din valoare) catre client pe care o stornez cand fac factura odata cu livrarea produselor in ianuarie anul viitor. In aceste conditii am urmatoarele intrebari:
1) pot sa emit aceasta factura de avans fara ca clientul sa-mi deconteze banii anul acesta ?
2) inregistrarile contabile aferente emiterii acestei facturi si anume:
411 = 419
411 = 4428 (eu sunt cu tva la incasare) sunt corecte ?
3) aceste inregistrari nu imi afecteaza veniturie si astfel nu depasesc pragul de 65.000 euro ? (stiu ca nu dar inca o confiramre e binevenita)
4) clientul poate sa-si deduca TVA- ul aferente acestei facturi pentru decontul din decembrie 2014 ?
5) daca prin absurd trec la regimul de impozit pe profit incepand cu anul urmator (practic din trimestrul 4 2014 cf. legislatiei deoarece in decembrie as depasii pragul de 65.000) pot sa mai revin la regimul de micro ?

Va multumesc.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emitere factura de avans catre client, TVA etc

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Clientul nu-si poate deduce TVA pana nu achita factura catre d-stra. (art. 145. alin. (1^1) Cod Fiscal.)
Daca treceti la impozit pe profit, o tineti asa tot anul urmator. (art. 112^2 alin. (2))

bunoarav
Mesaje: 40
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am

Re: Emitere factura de avans catre client, TVA etc

#3 Mesaj de bunoarav »

Am inteles. Multumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns