pfa comert

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

pfa comert

#1 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, am preluat un pfa cu luna martie, comert, platitor de tva trim, cu 3 pct.de lucru. Este prima data cand lucrez un PFA si nu stiu cum sa procedez.
Am introdus vanzarile pe martie apoi am preluat din jv totalul vanzarilor din ian. si febr.
In registrul de incasari si plati vanzarile din martie imi apare suma incasata, dar vz. din ian.si febr. imi apare baza de impozitare. In jurnal vanzari tva - apare corect.
1. Cum trebuie sa procedez (sau unde am gresit ) sa apara suma incasata in reg.inc.si plati pe ian.si febr.
Referitor la stocul de marfa, din cate am citit nu mai este obligatoriu sa fac NIR
2. Cum pot sa preiau si tine evidenta stocului .
Va rog daca puteti sa ma indrumati.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pfa comert

#2 Mesaj de balazse »

Referitor la RJIP s-a modificat legislatia, adica pana in 28.02.2015 in RJIP trebuie sa apara sumele fara TVA, iar incepand cu 01.03.2015 sa apara cu TVA.
Citeste aici:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1310

Despre actualizare:
http://www.sagasoft.ro/actualizari.php?program=SAGA%20PS scrie:ver 3.0.247 din 02.04.2015
1. S-a actualizat modul de generare al Registrului-jurnal de incasari si plati cf. Ordinului 170/2015.
1. Trebuie sa efectuezi si plata acelor inregistrari.
2. Incearca sa lucrezi pe "grupe".

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: pfa comert

#3 Mesaj de cristeae »

Multumesc pentru ajutor, as fi cautat mult si bine, am inteles ca nu mai trebuie evidenta la stoc ci doar odata pe an se face inventar, corect ? Fiind primul pfa as vrea sa lucrez corect, in eventualitatea unui control sa nu am probleme din cauza stocului.
Multumesc inca odata balazse .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pfa comert

#4 Mesaj de tomac »

Așa este. Iar inventarul se face în preț de achiziție.
Nici înainte de acest ordin stocul nu era relevant la PFA. Era după mintea unora de la fisc, ce aplicau unele reguli din contabilitatea în partidă dublă și contabilității în partidă simplă dar fără a putea justifica legal de ce fac asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: pfa comert

#5 Mesaj de cristeae »

Multumesc d-le tomac si forumului ca exista, de multe ori problemele si neclaritatile pe care le-am avut le-am rezolvat cu ajutorul forumului.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pfa comert

#6 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Din pdvd a stocului, un PFA/II/IF cu comert nu are nici o obligatie a evidentei?
Daca vine un control cum isi justifica stocul existent, facand o oarecare diferenta intre datele din facturile de achizitie si Z-ul/facturile emise?
Referitor la NIR, trebuie sa-l faca daca face achizitie de la persoana fizica sau doar daca are comert cu amanuntul, nu?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pfa comert

#7 Mesaj de tomac »

Nu nu are nici o obligație. Dă-mi un singur document legat de evidența stocurilor - anexă la ordinul 170/2015. Unul măcar. Stocul la PFA nu are relevanță. Nu a avut și nu va avea în conceptul de contabilitate de încasări și plăți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pfa comert

#8 Mesaj de balazse »

Pai nu exista, dar cum justific stocul existent?
Nu de alta, dar nu vreau ca ulterior sa fie probleme la un eventual control.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pfa comert

#9 Mesaj de tomac »

Cu facturi de cumpărare. Cum altfel?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pfa comert

#10 Mesaj de balazse »

Am inteles, multumesc.
Va fi interesant pana imi aduna controlul toate facturile pe un an-doua si o sa-mi scada datele de pe rola casei de marcat. :D

cristeae229
Mesaje: 147
Membru din: Mar Mar 10, 2009 12:00 am

Re: pfa comert

#11 Mesaj de cristeae229 »

Acest pfa a devenit platitor de tva, pe cif scrie data atribuirii 16.01.2015, inregistrat in scopuri de tva din data de 01.01.2015 , data eliberarii 15.01.2015.
1. Eu am inregistrat tva cu data de 01.01.2015 este corect ?
2. Cum sa procedez cu tva din stoc, la 31.12.2014 nu am decat un raport de gestiune cu sold final.
Va multumesc.

Scrie răspuns