preluare firma fara imobilizari

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dragoin404
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mai 30, 2011 11:33 pm

preluare firma fara imobilizari

#1 Mesaj de dragoin404 »

Buna ziua,
am preluat o firma de la 01.01.2015, care a fost suspendata din 2012 pana la 01.01.2015, de la care am primit o balanta de preluare si atat.
Am solduri debitoare la imobilizari:
2131 - 19076
214 - 3099
si amortizare, sold creditor:
281 - 15628
Am cerut lista de imobilizari ca sa vad ce mai este de amortizat si pe ce perioada si mi-a spus ca nu mai exista aceste liste si ca aceste imobilizari sunt demult casate si sa fac o nota cotabila pentru restul de amortizat.
Cum as putea rezolva aceasta problema corect, iar in eventualitatea unui control sa nu fie probleme?

Multumesc

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: preluare firma fara imobilizari

#2 Mesaj de ferenta »

Eu zic să vă vedeţi de treabă!Dacă deja vi se spune ce note contabile trebuie să faceţi, atunci ce nevoie mai au de contabil? :wink: :roll:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: preluare firma fara imobilizari

#3 Mesaj de pinteae »

In primul rand, trebuie sa inventariezi soldurile din balanta primita.Intocmeste o lista cu soldurile de clarificat. Inainteaza-o administratirului si cerei o solutie scrisa pentru toate problemele mentionate in lista. Sa intocmeasaca o decizie a administratorului, prin care sa-si asume raspunderea pentru soldurile din balanta.
Eventualele diferente vor fi preluate prin 1174. Diferentele de natura cheltuielilor, sunt nedeductibile iar cele de natura a veniturilor, sunt impozabile.

Dar, asa cum ti-a sugerat Anisoara, ar fi bine sa analizezi daca vei putea colabora cu clientul.

Succes!

dragoin404
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mai 30, 2011 11:33 pm

Re: preluare firma fara imobilizari

#4 Mesaj de dragoin404 »

Multumesc pentru raspunsuri!

Scrie răspuns