Bilete la ordin primite si girate catre furnizor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
adriela11
Mesaje: 86
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Bilete la ordin primite si girate catre furnizor

#1 Mesaj de adriela11 »

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu inregistrarile pentru biletele la ordin primite de la un client pe care le girez unui furnizor (ma refer la bilete fara circuit bancar), este corect sa le operez in Saga -Operatii-Cecuri/BO emise/primite?
Acestea sunt notele corecte?

413 = 4111

401=403

si la scadenta

403=413

Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bilete la ordin primite si girate catre furnizor

#2 Mesaj de paturcai »

Nu m-as aventura chiar pana acolo cu acele documente.
Adica nu le-as inregistra prin Efecte.
Daca le dau unui furnizor inseamna ca le-am incasat de la un client al meu.
In aceasta situatie scadenta trecuta pe acele bilete la ordin reprezinta data certa la care eu voi incasa creanta (si pe cale de consecinta voi plati furnizorul).
Biletul la ordin are data scadenta trecuta 02.09.2015 (fac copie dupa acest document, iar furnizorul meu semneaza de primirea acestui document)
Voi face inregistrarile exact asa:
In SAGA trec in Banca data de 02.09.2015
La numar de document voi trece nr. biletului, apoi 5121.analitic distinct = 4111.analitic distinct (cu valoarea B.O.)
Salvez
Imediat mai adaug inca o inregistrare:
La numar de document voi trece nr. biletului, apoi 401.analitic distinct = 5121.analitic distinct (cu suma de mai sus)
Salvez
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

adriela11
Mesaje: 86
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Re: Bilete la ordin primite si girate catre furnizor

#3 Mesaj de adriela11 »

Multumesc dl Paturcai!

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bilete la ordin primite si girate catre furnizor

#4 Mesaj de scortarum »

@adriela11
Se poate face foarte usor prin Operatii/Cecuri, BO. Faci asa...

In efecte de platit ai doua linii 401analitic=403 si 403=581
In efecte de primit ai tot doua linii 413=411analitic si 581=413

In toate cele patru operatii bifezi suma stinsa astfel incat suma ramasa sa fie 0 (ca la orice plata/incasare prin casa/banca)

Nu face nota 403=413 ca nu iti colecteaza/deduce TVA-ul daca esti cu TVA la incasare, de aceea e obligatoriu sa le treci prin 581 si sa stingi in ecranul care ti se deschide (ala unde suma ramasa trebuie sa fie 0).

adriela11
Mesaje: 86
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Re: Bilete la ordin primite si girate catre furnizor

#5 Mesaj de adriela11 »

Multumesc foarte mult!

Da, societatea aplica TVA la incasare.

auroran
Mesaje: 6
Membru din: Vin Dec 10, 2021 2:03 pm

Re: Bilete la ordin primite si girate catre furnizor

#6 Mesaj de auroran »

Buna ziua,

Am rugamintea daca ma puteti ajuta cu un raspuns pentru biletele la ordin primite de la clienti si girate catre furnizori.
Lucrez de foarte putin timp in Saga si nu prea stiu cum si unde sa fac inregistrarile astfel incat sa sting creantele cu datoriile catre furnizori, si acestea sa se vada in fisa fiecaruia cu datele corecte, ma refer la data primirii de la client cu scadenta.

Exemplu:
In data de 15.02.2024 am primit un BO de la clientul X in valoare de 10.000 lei, cu scadenta in data de 20.03.2024. Cu aceeasi data il girez catre furnizorul Y, furnizor care este cu TVA la incasare si de la care am o factura din luna ianuarie 2024.
Fac inregistrarile prin Operatii cu Cecuri, BO emise/primite? Cum si ce data trec din BO astfel incat in fisa contului fiecaruia ,incasarea respectiv plata sa fie evidentiate corect? Avand in vedere ca furnizorul este cu TVA la incasare, exigibilitatea TVA-ului trebuie sa se produca in data scadentei.
Eu interpretez ca data scadenta ar trebui sa se vada in fisa fiecaruia. Dar atunci de ce trebuie sa trec data de emitere? Sunt confuza.

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Scrie răspuns