Cod de bare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mitur29
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 27, 2012 4:53 pm

Re: Cod de bare

#16 Mesaj de mitur29 »

la mine la toate cele 3 coduri enumerate mai sus imi genereaza acelasi cod de bare

raspunsul oficial este ca, codul de bare este generat pe baza primelor 10 caractere ale codului de produs; daca primele 10 caractere sunt identice atunci si codul de bare este identic;

acesta nu este un bug, ci asa functioneaza programul si nu se va lua nici o masura in aceasta privinta

daca vreau sa-mi remediez problema atunci trebuie sa-mi modific codul produselor :lol: sau sa generez codul de bare din alt program

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod de bare

#17 Mesaj de balazse »

Imi cer scuze, m-am incurcat eu la problema sesizata. :oops:
Eu am introdus la "denumire" si nu la "cod" acele informatii postate, de aceea n-am avut probleme.
Dupa parerea mea ar fi trebuit sa incerci sa lucrezi cu codurile generate de program, iar acele coduri specifice sa le introduci in denumire.

orbanl
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:15 pm

Re: Cod de bare

#18 Mesaj de orbanl »

Exista posibilitatea ca la acelasi articol sa fie adaugte mai multe coduri de bare?
Ar fi foarte util in Marketline.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod de bare

#19 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Din cate am observat la un cod de articol se poate acorda un singur cod de bara, chiar asta este si esenta sa le poti identifica pe fiecare.
Totusi, cu ce te-ar ajuta mai multe coduri la un singur articol?

orbanl
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:15 pm

Re: Cod de bare

#20 Mesaj de orbanl »

M-ar ajuta la identificarea produsului la receptie folosind codul de bare de pe bax sau cutie

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod de bare

#21 Mesaj de balazse »

Stai asa, ca nu putem discuta de un singur articol daca discutam despre unitati de masura diferite, precum se modifica si pretul.
Cel mai usor mergi pe uitate de masura pe bucata, iar daca ai bax atunci inmulteti cantitatea.

Scrie răspuns