cum as putea face pachetele?

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

cum as putea face pachetele?

#1 Mesaj de botui »

daca vreau sa fac pachetele de "mos"din 3 produse diferite, cum as putea sa le grupez intrun singur articol(ex;pachetel mos)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: cum as putea face pachetele?

#2 Mesaj de ferenta »

Încearcă prin transferuri!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: cum as putea face pachetele?

#3 Mesaj de botui »

nu merge.am pus 4 produse intrun pachet si la zece pachetele da patruzeci

botui
Mesaje: 131
Membru din: Vin Feb 24, 2012 2:49 pm
Contact:

Re: cum as putea face pachetele?

#4 Mesaj de botui »

am facut cu transfer pana la urma si am scazut in operatii speciale.oare e bine?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cum as putea face pachetele?

#5 Mesaj de balazse »

Se putea sa faci un furnizor fictiv cu cont analitic 482, si pe tip de aviz sa inregistrezi cu minus articolele descarcate si cu plus articolul nou.

gazibarav
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 26, 2007 12:00 am

Re: cum as putea face pachetele?

#6 Mesaj de gazibarav »

Nu se poate folosi optiunea cu reteta?
Ca si reteta trece cele 3 produse si dupa productie obtine ca produs finit "Pachetel"

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 488
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: cum as putea face pachetele?

#7 Mesaj de Administrator »

Evident. Trebuie sa efectuezi pasii urmatori:
1. In ecranul "Tipuri de articole" bifezi sa fie consumabil la tipul de articole "Marfuri".
2. Adaugi un tip de articol nou, in acelasi ecran, cu bife la vandabil, produs si nestocat si cu cont de venit 707.
3. Adaugi pachetele in ecranul "Articole" cu acest nou tip si introduci in ecranul "Reteta" marfurile ce il compun.
La vanzarea pachetului prin ecranul "Iesiri", se va genera un bon de productie care va produce descarcarea marfurilor din reteta.

bornacg466
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 22, 2011 1:56 pm

Re: cum as putea face pachetele?

#8 Mesaj de bornacg466 »

Buna ziua,

Am urmat procedura de mai jos pentru vanzarea de pachete din Saga pt un magazin online, insa intampin o problema in cazul facturilor de storno.
Se genereaza bon de productie la descarcarea pahetului din Saga in momentul vanzarii, insa in cazul unui retur, cand stornez factura, produsele nu reintra in stoc.
Aveti idee cum as putea proceda?

Multumesc frumos!

Administrator scrie: Dum Dec 06, 2015 4:46 am Evident. Trebuie sa efectuezi pasii urmatori:
1. In ecranul "Tipuri de articole" bifezi sa fie consumabil la tipul de articole "Marfuri".
2. Adaugi un tip de articol nou, in acelasi ecran, cu bife la vandabil, produs si nestocat si cu cont de venit 707.
3. Adaugi pachetele in ecranul "Articole" cu acest nou tip si introduci in ecranul "Reteta" marfurile ce il compun.
La vanzarea pachetului prin ecranul "Iesiri", se va genera un bon de productie care va produce descarcarea marfurilor din reteta.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: cum as putea face pachetele?

#9 Mesaj de septimiuv »

Folosește ecranul „Operații - Alte operații cu stocuri - Operații speciale” pentru a descărca pachetul și a încărca articolele care-l compun.

bornacg466
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 22, 2011 1:56 pm

Re: cum as putea face pachetele?

#10 Mesaj de bornacg466 »

M-ar fi ajutat f mult varianta de retetar pentru ca trebuie sa descarc sute/mii de pachete lunar. Dar daca nu se poate...merg pe varianta de Operatii Speciale :)

La operatii speciale, ce conturi corespondente ar trebui sa trec la incarcare, respectiv descarcare? E ok daca folosesc 371?
Daca folosesc 607, imi dubleaza cheltuiala cu marfurile.

Multumesc frumos.

septimiuv scrie: Vin Sep 16, 2022 4:20 pm Folosește ecranul „Operații - Alte operații cu stocuri - Operații speciale” pentru a descărca pachetul și a încărca articolele care-l compun.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: cum as putea face pachetele?

#11 Mesaj de septimiuv »

Lasă contul pus de program. O să ai mărit doar rulajul. Impactul fiscal este 0.

bornacg466
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 22, 2011 1:56 pm

Re: cum as putea face pachetele?

#12 Mesaj de bornacg466 »

Ok, multumesc pentru ajutor! ZI buna!

Scrie răspuns