Fisa magazie produs finit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Fisa magazie produs finit

#1 Mesaj de visani512 »

In fisa de magazie imi apare la iesire alta suma a clientului desi in bonul de predare si pe factura este corect ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Fisa magazie produs finit

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Nu am inteles prea bine, exprimarea lasa de dorit, sincer, daca este vorba de vanzari sau achizitii.
La vanzari fisa se descarca cu pretul de achizitie/productie pe cand pe factura este pretul de vanzare.
Sau poate aveti un stoc mai vechi si folosind metoda FIFO se descarca din stocul vechi
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: Fisa magazie produs finit

#3 Mesaj de visani512 »

Multumesc imi dau seama ca sunt foarte multi analisti de literatura si gramatica pe acest forum de contabilitate. Deci sa revin fac productie deci bonul de predare are valoare mai mica decat cea de vanzare dar am observat ca daca fac fisa articolului produsului finit valoarea nu este aceeasi la iesire cu pretul de vanzare de pe factura. Pretul de vanzare al produsului finit nu ar fi trebuit sa fie egal cu pretul din fisa produsului finit al acelui client ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Fisa magazie produs finit

#4 Mesaj de balazse »

Daca nu scrii cat de cat corerent atunci putem intelege total altceva si atunci nu te-am ajutat cu nimic.
Sincer sa fiu nici eu n-am inteles prima postare, dar si din a doua greu am reusit, totusi recunosc ca este posibil sa fiu eu de vina, deoarece multe ori inteleg mai greu anumite lucruri.
Totusi sa revenim la problema pe care l-ai postat. Este anormal sa se descarce cu aceeasi valoare, deoarece trebuie sa se descarce la pretul de intrare, in cazul tau pretul de productie.
Ex:
Pretul de productie este 150,00 lei, iar cel de vanzare 200,00 lei.
Ai in stoc 150,00 lei si vrei sa descarci 200,00 lei, asta insemnand sa ai un sold de -50,00 lei. Ti se pare corect? Nu prea cred.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: Fisa magazie produs finit

#5 Mesaj de visani512 »

Ok in fisa articolului produse finite ce valori apar la intrari valoarea productiei la iesiri valoarea facturata fara tva nu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Fisa magazie produs finit

#6 Mesaj de balazse »

Scuze, dar ai citit ce am trecut mai sus?
Cum sa apara pretul de vanzare daca este mai mare decat pretul produsului din stoc?
Daca ai un leu, nu ai cum sa dai doua.
Daca se foloseste metoda FIFO atunci descarcarea se face ca atare, oricum se face la pret de "achizitie" si nu pret de vanzare.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: Fisa magazie produs finit

#7 Mesaj de visani512 »

Multumesc. Am sa incerc sa ma descurc singura nu stiu prea bine sa explic.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Fisa magazie produs finit

#8 Mesaj de balazse »

Ar trebui sa ne dai un exemplu concret din program, ce ai introdus, ce iti apare si de ce crezi ca nu este corect.
Pai daca nu descrii care parte nu intelegi nu prea putem sa te ajutam.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Fisa magazie produs finit

#9 Mesaj de tomac »

În fișa de magazie articolele apar la preț de înregistrare. Dacă ați produs un articol și prețul standard folosit la producție a fost de 10 lei atunci așa va apărea la intrare dar și la ieșire. Dacă aveți același produs ulterior cu un alt preț, de 8 lei de exemplu și vedeți la ieșiri tot 10 lei țineți seama că programul descarcă în funcție de metoda aleasă (FIFO probabil) și dacă mai aveți stoc cu 10 lei va scădea din acela.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns