Transfer marfa intre 2 gestiuni

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#31 Mesaj de marcui656 »

Buna ziua,

In cazul transferului intre doua unitati cu gestiuni cantitativ valorice la pret de vanzare se procedeaza la fel? Din cele trei surse :Saga,forum Saga si manual am inteles urmatoarele: creez clienti si furnizori fictivi pe contul 482, apoi la gestiunea predatoare operez prin ecranul intrari un aviz cu produsele pe minus, scriu de mana un formular de aviz cu produsele transferate , iar la gestiunea primitoare , operez intrare la care setez tot A si adaug produsele cu valoare pozitiva.Exista si o varianta in care sa se listeze si formularul de aviz din program astfel incat sa nu mai fiu nevoita sa scriu de mana avizul ? :)

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#32 Mesaj de balazse »

Dar de ce sa tii evidenta la pret de vanzare o data ce ai o evidenta la cantitativ-valorica, poti tine evidenta la pret de achizitie si este mult mai usor.

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#33 Mesaj de marcui656 »

Deoarece avem vanzare cu amanuntul si asa ne-a sfatuit doamna contabil.Si ea a trecut tot de o luna pe Saga si a observat ca daca tinem la pret de intrare nu se reflecta adaosul... deci nu e porivit acest mod de lucru pentru firma noastra.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#34 Mesaj de balazse »

Si ce treaba are asta? Este normal sa tii evidenta la pret de vanzare doar la global-valoric, in rest doar iti complici viata.
Mai ales ca la cantitativ-valoric nu isi are rostul sa stii adaosul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#35 Mesaj de tomac »

Doamna contabil e obișnuită cu un anumit stil. Asta nu înseamnă că evidența în preț de achiziție e interzisă. E chiar permisă de normele contabile. Ba chiar nicăieri nu spune că folosirea contului de diferențe de preț este obligatorie. El se folosește în anumite circumstanțe.
La o evidență cantitativ-valorică puteți chiar opta pentru metoda inventarului intermitent de exemplu, deși sunt mulți contabili care spun că nu.
Eu nu recomand celor care au evidență cantitativ-valorică să își țină evidența în preț cu amănuntul. Nu am avut întotdeauna succes. Tot din cauza mentalităților similare doamnei contabile. Să nu mă înțelegeți greșit. Nu e ceva eronat, dar e mai simplă evidența la preț de achiziție. Chiar schimbarea prețurilor este mai simplă. Se pot aplica politici de genul happy hour pentru o gruă, o categorie de produse de exemplu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns