VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dinur682
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mai 13, 2015 9:15 am

VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#1 Mesaj de dinur682 »

BUNA ZIUA,

AM productie si transfer productie in magazine proprii
Am setat gestiunile cantitativ -valoric la pret de vanzare la magazine si am configurat
in tipuri articole fiecare magazin cu analitic.
Incerc sa inregistrez pe iesiri Z-etul de la casa de marcat.Pana acum am avut numai magazine globale si inregistram pe nedefinit.
Cum operez Z-etul astfel incat sa-l duca in raportul de gestiune?

Multumesc !

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Pe fiecare articol vandut...
O sa imbatranesti operand Z'eturi pe cantitativ valoric :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#3 Mesaj de herganiec »

Pentru evidenta stocurilor, firma poate opta pentru una dintre urmatoarele doua tipuri de gestiuni:
– gestiune global-valorica (GV)
– gestiune cantitativ-valorica (CV)


Gestiunea cantitativ-valorica
– Evidenta stocurilor se face la pretul de achizitie, sau la costul de achizitie.
– In cazul CV nu evidentiem adaosul in baza contului 378.
– La operarea facturilor de achizitie si de vanzare, avem nevoie de cantitati si valoare.
– Aici documentul de capatai, este situatia stocurilor, care o aveam atat cantitativ cat si valoric.
– Evaluarea marfurilor se face in baza uneia dintre metodele FIFO, LIFO sau CMP.
– Gestiuniea CV o definiti sau configurati din Fisiere – Gestiuni – Adauga – la Tip gestiune alegeti Cantitativ-valorica. Este de preferat sa nu bifati la Pret de vanzare, pentru ca aceasta presupune Proces verbal de modificare pret pentru fiecare modificare de pret.
La Fisiere – Tipuri de articole – se configureaza analicele la 371, 607 si 707. Nu avem 378 si 4428 pentru ca nu folosim pretul de vanzare.

Operare documente in CV
Intrari: La Tip (alegem Marfuri) – la Gestiune (alegem gestiunea cantitativ-valorica) – scriem denumirea bunului (care va fi creat automat la Articole) – va completa automat analiticul la 371 configurat la gestiunea CV. La pret de vanzare nu completez nimic.

Nota contabila va fi de forma:
% = 401
371
4426

Iesiri: La Tip (alegem Marfuri) – la Gestiune (alegem gestiunea cantitativ-valorica) – scriem denumirea bunului (la detalii ne arata stocul la zi pentru bun) – va completa automat analiticul la 707 configurat la gestiunea CV. Aici, denumirea de la articole corespunde cu denumirea de la articolele create in intrare marfa.

Nota contabila va fi de forma:
4111 = %
707
4427

Inchidere luna: Descarcarea de gestiune in Saga se face la inchidere luna – Inregistrare operatii contabile aferente stocurilor.

Nota contabila va fi de forma:
607 = 371

Gestiunea global-valorica
– Dupa cum ii spune si numele este o gestiune valorica, nu avem in vedere cantitatea stocului. Vom cunoaste doar componenta valorica a stocului existent la o anumita data.
– GV presupune evidenta stocurilor la pretul de vanzare.
– In cazul folosirii gestiuni GV vom avea urmatorele conturi contabile: 371, 378, 4428, 607 si 707.
– Pentru gestiunea GV se completeaza raportul de gestiune. In raportul de gestiune avem preluat pe partea de intrari pretul de vanzare a marfurilor intrate, iar pe partea de iesiri valoarea efectiva a vanzarilor.
– Descarcarea de gestiune, in Saga, se efectueaza la inchiderea de luna, in baza coeficentului K.
– Pentru a putea lucra cu mai multe gestiuni GV in Saga, la Configurare societati, trebuie sa puneti bifa la Evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte.
– Gestiuniea GV o definiti sau configurati din Fisiere – Gestiuni – Adauga – la Tip gestiune alegeti Global-valorica – va puneti analiticele la conturi si completati cota de TVA (puteti avea gestiuni cu 24% sau 9%).

Operare documente in GV
Intrari: Obligatoriu la intrari trebuie sa alegem in ecranul doi de jos, la Tip – Nedefinit si sa completam pretul de vanzare.

Nota contabila va fi de forma:
% = 401
371
4426

371 = %
4428
378

Iesiri: Vom avea nedefinit la Tip. Daca vindem prin casa de marcat, este folositor sa ne creeam un client cu denumirea MONETAR, NUMERAR, RAPORT Z sau ce alta denumire dorim noi, si la cont sa completam 5311, sa nu lasam contul implicit 4111.analitic. In acest fel, la validare se face incasarea monetarului automat. Daca vindem pe baza de factura, atunci la cont client lasam 4111.analitic.

Nota contabila va fi de forma:
5311 = %
707
4427

Inchidere luna: Descarcarea de gestiune in Saga se face la inchidere luna – Descarcare marfuri vandute. Descarcarea se face in baza coeficientului K.
K = (SIC 378 + RC 378) / ((SID371 + RD 371) – (SIC 4428 + RC 4428))
Adaos descarcat (378) = K * RC 707
TVA neexigibila (4428) = RC 707 *24/100

Nota contabila va fi de forma:
% = 371
607
378
4428

Pont! Este ok daca lucrati cu analitice. Daca vom avea mai multe gestiuni din start vom creea analitice pentru fiecare gestiune.

La sfarsitul anului, sau la o alta data, cand facem inventarul faptic, ne vom regla cantitatile cu stocul valoric.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dinur682
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mai 13, 2015 9:15 am

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#4 Mesaj de dinur682 »

Multumesc,dar totusi alta posibilitate ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#5 Mesaj de fagarasa176 »

dinur682 scrie:Multumesc,dar totusi alta posibilitate ?
Foloseste MarketLine
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#6 Mesaj de balazse »

Pentru DinuR682
Daca lucrezi cantitativ-valoric, de ce mai vrei evidenta la pret de vanzare?
Daca vrei evidenta la pret de vanzare nu ar fi mai bine o gestiune global-valorica

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#7 Mesaj de herganiec »

acelasi lucru i-am scris si mai sus. ori cu una ori cu alta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#8 Mesaj de balazse »

A fost prea lung postarea. :lol: :P

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#9 Mesaj de herganiec »

:mrgreen: :lol:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#10 Mesaj de szaszs »

Buna ziua,
la gestiunea cantitativ-valorica, daca am mai multe magazine, avand un singur analitic, nu pot vedea la sfarsitul lunii rulajul la 707 pe fiecare magazin?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#11 Mesaj de tomac »

Dacă aveți gestiune cantitativ-valorică, de ce să mai aveți analitice? Puteți vedea orice situație în mod detaliat. Puteți vedea situația vânzărilor pe fiecare gestiune în parte, puteți vedea situația stocurilor pe fiecare gestiune în parte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cristean960
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 04, 2016 5:04 pm

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#12 Mesaj de cristean960 »

2 Gestiuni: global-valoric (magazin) si cantitativ-valoric (depozit). Transfer marfa din depozit in magazin, iese din depozit la pretul de achizitie, intra in magazin la pret de vanzare. Cum fac insa la transferul din magazin in depozit? De unde mai iau pretul de achizitie cu care trebuie sa intre produsul in depozit? Am mai multe produse, mai multe transferuri, adaosuri diferite...M-am pierdut un pic...Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#13 Mesaj de tomac »

Folosiți o cotă medie de adaos.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cristean960
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 04, 2016 5:04 pm

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#14 Mesaj de cristean960 »

Multumesc

balanescup
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 10, 2019 11:44 am

Re: VANZARE MAGAZIN CANT-VALORIC

#15 Mesaj de balanescup »

Dacă vreau sa scot un raport de stocuri pentru gestiunea global valorica, la preț de vânzare cum procedez?
Am mers la rapoarte stocuri, am bifat doar totalurile, dar stocurile sunt afișate la preț de achiziție.
Am 4 gestiuni, 2 en gros și 2 en detail

Scrie răspuns