Contract de munca

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dinut171
Mesaje: 86
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Contract de munca

#1 Mesaj de dinut171 »

In data de 01.02.2016 societatea a angajat un salariat cu contract de munca,(CIM),iar in data de 15.04.2016 isi da demisia cu acordul partilor (temei legal la art. 55 lit. b din Codul Muncii ,am trimis revisalul totul este OK.

Acum vrea sa se angajeze din nou la acceasi societatea cu data de 01.08.2016 .

Intrebare: Ii activez contractul de munca vechi,sau ii completez un alt nou :shock: :oops: .

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Contract de munca

#2 Mesaj de avramg »

sigur vei face un nou contract incepind cu data de 01.08.2016......nu ai cum sa reactivezi contractul vechi

dinut171
Mesaje: 86
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Contract de munca

#3 Mesaj de dinut171 »

Iti multumesc draga avramg , pentru ca m-ai scos foarte calm si eficient din ceea ce parea sa fie o situatie fara iesire.
Pur si simplu reflectam la cat de norocoasa sunt sa conversez cu oameni ca dumneavoastra. Multumesc foarte mult.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Contract de munca

#4 Mesaj de saucan »

Buna ziua,daca un contract de munca a fost radiat, in revisal la "lista contracte" apare activ si are bifa pe "radiat", la"registru salariati" nu apare salariatul iar daca vreau sa fac o modificare sau incetare pe acel contract nu apare deci nu il pot modifica,cum sa fac?Ieri am validat registrul non revisal (din saga) si acolo apare incetat contractul si l-am trimis online dar azi am mai inregistrat un contract si am trimis direct din Revisal(unde contractul apare activ) dar la "generare registru " nu aparea acel contract. In Reges la "raport preluari" apare fisierul transmis ieri cu acel contract incetat si apare fisierul trimis azi cu respectivul contract -activ. Deci orice as face in Revisal nu pot modifica contractul ca sa nu apara activ.Cum procedez ? multumesc

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Contract de munca

#5 Mesaj de saucan »

M-a puteți ajuta? Mai pot face cumva ca sa nu mai apăra contractul activ ? Multumesc

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Contract de munca

#6 Mesaj de avramg »

nu inteleg cum faceti...ori trasmiteti numai din Revisalul de la ITM, ori transmiteti numai din Revisalul din Saga. De ce ati radiat un contract de munca?.....nu cumva trebuia doar incetat?...dati mai multe detalii

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contract de munca

#7 Mesaj de herganiec »

@saucan
operati in Saga la revisal, la angajatul in cauza, trebuie sa aveti data consemnarii completata(data cand a avut ultima zi de lucru) iar la ultimele coloane <Stare curenta>=incetat, <Temei>=... alegi de acolo, <Data incetare>= Data consemnare= data ultimei zi de lucru inclusiv.
apoi faceti <copiere fisier>, se genereaza fisier.xml lansati Revisal ITM, validati fisierul .xml generat de Saga si se face .rvs care il transmiteti on-line la ITM.
dupa transmitere verificati mai tarziu ca sa vedeti ca e incetat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Contract de munca

#8 Mesaj de saucan »

avramg multumesc,asa am facut,in Revisal ITM am inregistrat xml din Revisal Saga,a aparut scris asa:"Registrul salariatilor s-a generat corect in aceeasi locatie ca fisierul de intrare",dar in partea de jos nu pot bifa "salveaza",doar "renunt".S-a generat un fisier tip " Adobe acrobat document" nu apare rvs.Si in continuare in Revisal Itm la "lista salariati" apare "activ"dar cu bifa pe "radiat" si la CNP apare Cnp ul apoi 2016-05-25T23:16:52,iar la sectiunea "Contracte"-LISTA CONTRACTE apare contract nr 12,2016-05-25T23:15:29.In sectiunea "REGISTRU SALARIATI" nu apare contractul ,iar in celelalte sectiuni gen "modificare" sau "corectie" nu apare acel contract.Nu stiu ce s-a intamplat.

Scrie răspuns