operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#1 Mesaj de halastauanc »

in primul rand va multumesc ca existati si ca deobicei va solicit ajutorul.
service auto, achizitioneaza acumulatori auto spre vanzare. mai nou acumulatorii uzati se preiau de firma furnizoare in baza unui contract de reciclare deseuri.
acum eu am urmatoarea problema:
ca firma sa-mi preia acumulatorii eu trebuie sa emit factura cu valoarea deseului fara tva , atat cat voi primi eu la schimb. deci firma furnizoare imi va deveni client in chestiunea aceasta si imi va achita factura cu chitanta( valoarea minus 3%reprezentanad fondul de mediu). dar eu am voie sa emit factura fara tva? sau cum sa fac ? tva este cu taxare inversa conf. art. 160 din C.F.
stiu ca operatiile sunt asa:
la factura :
411= 703 (val.fact. deseuri inclusiv 3%)
411=4427 (da sau nu?, daca factura nu are tva?)
la incasarea valorii facurii:
5311=411 (val. facturii minus 3%)
635=411 (cota de 3%- fond mediu retinuta de valorificator)

intrebarea mea e cum fac cu tva-ul ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#2 Mesaj de tomac »

Se emite factură cu taxare inversă, dacă cel ce cumpără este înregistrat în scopuri de TVA. În acest caz, factura se operează ca atare și la TVA nu va exista obligația colectării taxei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#3 Mesaj de halastauanc »

adica factura nu are tva dar trebuie sa scriu in rubrica de tva " tva taxare inversa conf...." ?

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#4 Mesaj de davidb107 »

Adica la tip alegi T, iar in ecranul de jos la tva treci zero. Restul face Saga, inclusiv iti trece pe factura TAXARE INVERSA.

halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#5 Mesaj de halastauanc »

oooooooo :idea: , m-am prins! multumesc mult!!!!!!!!!

halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#6 Mesaj de halastauanc »

e bine , nu?
am bagat factura cu deseu in operatii/iesiri - am ales T , TVA =0 (normal) iar la cont corespondent 703 ? restul face programul . adica cand imi va fi achitata factura , prin casa.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#7 Mesaj de herganiec »

cam asa. :wink:
dar poti face o simulare si achit-o prin casa. sa vezi, apoi devalidezi stergi incasarea si validezi factura.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#8 Mesaj de halastauanc »

offfff, cand cred ca mi-e clar... , am emis factura pt acumulatori uzati din programul de piese auto, unde trebuia sa introduc datele si sa listez formularele pt. transport deseuri , factura e asa: acumulatori uzati (adica niste coduri) 11 buc de diferiti amperi, apoi la total valoare 753,71 lei, la tva 0 lei ( taxare inversa) , iar dedesubt scrie asa mic: taxa mediu (3%) ; 22.61 lei. firma mi-a achitat astazi facura ...dar doar 731.10 lei , adica fara taxa de mediu de 22.61 lei .
acum iar sunt in ceata (credeam ca cei 3% nu e treaba mea),
oare cand am inregistrat facura la iesiri , trebuia sa inregisrez ce 3% separat? eu am inregistrat toata suma in cont 703. sau cand inregistrez plata de 731.10 lei cum fac cu diferenta?
asta atrage dupa sine vreo declaratie pentru mediu?
trebuie sa achit cei 3% catre mediu?
sau trebuie doar sa fac operatia contabila cu diferenta in cont 635?
ma ajutati va rog ? multumesc, ca stiu ca ma ajutati :)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#9 Mesaj de herganiec »

eu cred ca nu trebuie sa faci nimic.
si eu cumpar anvelope sau uleiuri... la fiecare factura mai imi apare un rand in plus cu taxa mediu o anumita suma dar care o incadrez in total factura la produsele respective.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#10 Mesaj de halastauanc »

da ,si eu achizitionez anvelope si uleiuri , dar aici e alfel, eu am vandut firmei furnizoare acumulatorii uzati, deci furnizorul mi-a devenit client in cazul acesta , si am emis o factura cu o valoare ce mi-a calculat-o programul lor ,iar acum mi s-a achitat alta valoare , diferenta fiind retinuta.. taxa de mediu.., va rog, daca cititi mai sus ma intelegeti, nu stiu cum sa inchid problema.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#11 Mesaj de tomac »

Apăsați butonul încasare și la cont puneți 635, suma egală cu cea reținută și apăsați accept.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#12 Mesaj de halastauanc »

insfarsit ! multumesc pentru raspuns, a fost un real ajutor

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#13 Mesaj de zaineal »

Buna ziua, ieri colegii mei au dus niste cataloage vechi deseuri la reciclat, am doar un tichet de cantar si o adeverinta prin care am primit bani pentru aceste deseuri, este suficient ? ce note contabile ar trebui intocmite? trebuia sa le duca si o factura ? Deseu hartie aproximativ 2 tone.

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#14 Mesaj de pinteae »

La momentul "plecarii" deseului din unitate, ar fi trebuit sa se intocmeasca un aviz de insotire. In baza avizului si a bonului de cantarire, trebuie emisa factura, cu taxare inversa daca cele doua firme sunt platitoare de TVA. Pe factura trebuie sa fie calculata taxa de mediu, pentru colectare deseu. In contabilitate va trebui sa ai un proces verbal de declasare ( poate fi dupa modelul 14-2-3/aA, sau model propriu), in baza caruia o sa intregistrezi deseul rezultat (prin articolul 346=711). Vanzarea deseului o inregistrezi prin contul 703. Scoaterea din gestiune o inregistrezi prin articolul 711=346
Eugen Pintea

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: operatie contabila - deseu (acumulatori uzati)

#15 Mesaj de szaszs »

si daca firma care cumpara deseurile nu este platitoare de TVA, iar eu sunt platitoare, trebuie sa emit factura cu TVA?

Scrie răspuns