Inregistrare cheltuiala nedeductibila

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
padurarui713
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 28, 2014 5:39 pm

Inregistrare cheltuiala nedeductibila

#1 Mesaj de padurarui713 »

Buna ziua! As avea nevoie de o lamurire, fiindca pana acum nu am lucrat decat cu societati care sunt platitoare de impozit pe venit. Este vorba de o firma neplatitoare de tva, nou infiintata, platitoare de impozit pe profit. Intrebarea mea este, pentru a se calcula corect impozitul pe profit, de exemplu, cand se inregistreaza bonul de motorina si se bifeaza ultima casuta (unde exista cele 3 optiuni,cu deducere integrala, nedeductibil, respectiv deductibil 50%) cu deducere 50%, de ce nu se inregistreaza decat jumatate din suma ca si cheltuiala deductibila si cealalte jumatate sa se puna la calculul impozitului pe profit ca suma nedeductibila?
Ce gresesc? Cum ar trebui sa procedez ca sa se calculeze corect impozitul? Teoretic stiu cat ar trebui sa fie suma, dar as dori sa fie calculat direct din program.
Va multumesc anticipat pentru orice sfat primit.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11929
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Inregistrare cheltuiala nedeductibila

#2 Mesaj de septimiuv »

Așa se și întâmplă. Verifică ecranul de calcul al impozitului, coloana cu sumele nedeductibile.

padurarui713
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 28, 2014 5:39 pm

Re: Inregistrare cheltuiala nedeductibila

#3 Mesaj de padurarui713 »

Vă mulțumesc @septimiuv.
Adică modific eu în ecranul de calcul în fiecare luna? Nu există altă soluție?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24289
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuiala nedeductibila

#4 Mesaj de balazse »

Pentru PaduraruI713
Daca la "intrari" folosesti "N50", atunci automat jumatate din valoare va aparea la "impozit pe profit" in coloana "suma nedeductibila", iar cealalta jumatate in coloana "suma impozabila".
Doar daca inregistrezi in alte meniuri (deconturi, registru de casa, jurnal de banca) direct pe costuri, va trebui sa ajustezi manual.

padurarui713
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 28, 2014 5:39 pm

Re: Inregistrare cheltuiala nedeductibila

#5 Mesaj de padurarui713 »

Multumesc @balazse!
Așa am făcut și totuși nu mi-a apărut defalcată suma. Înseamnă că greșesc undeva, dar nu îmi dau seama unde.
Am selectat la intrări-combustibili-,iar la coloana cu nedeductibile am selectat N50. În ecranul impozitului pe profit, rulajul la cheltuielile cu combustibilul îmi este egal cu suma impozabilă, deși în mod normal jumătate ar trebui să fie sumă nededeductibilă.😔

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24289
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuiala nedeductibila

#6 Mesaj de balazse »

Stai asa, daca ai selectat combustibil, inseamna ca ai utilizat 3022, iar ulterior ai dat in consum prin bon de consumm si nu ai lucrat pe "nedefinit" cu 6022.
Optiunea de N50 de la intrari doar atunci este luat in calcul la impozit pe profit, daca se utilizeaza direct cont de 6xx, altfel nu.

padurarui713
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 28, 2014 5:39 pm

Re: Inregistrare cheltuiala nedeductibila

#7 Mesaj de padurarui713 »

Așa este cum spuneți dumneavoastră. Vă mulțumesc, că m-ați luminat. O zi bună vă doresc!

Scrie răspuns