asigurare privata suportata de angajator

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cirstulescui
Mesaje: 14
Membru din: Mar Ian 19, 2016 10:04 am

asigurare privata suportata de angajator

#1 Mesaj de cirstulescui »

Buna ziua. Ma incurc in calcule, vaa rog , daca se poate, sa-mi dati un sfat
Am urmatoarea situatie: firma plateste salariatilor asigurare privata de sanatate .Plata se face anual.
1. Asigurarea totala o impart la 12 luni si valoarea obtinuta verific daca se incadreaza in plafon de 33 % ( pentru fiecare salariat asigurarea lunara ) si 33 eur lunar( 400 eur anual )?
ex asigurare totala 2136 lei ; asig lunara 178 lei
plafon lunar 33% = 1693 lei plafon 33,3 eur= apx 165 lei
Asigurare nedeductibila lunara = 178-165 lei =13 lei

Inteleg din codul fiscal:

(10) Sumele reprezentând primele de asigurare voluntară de sănătate, precum și serviciile medicale furnizate sub formă de abonament suportate de angajator pentru angajații proprii, în condițiile alin. (4^1) lit. f), se consideră venituri aferente lunilor corespunzătoare celor pentru care s-a efectuat plata, pe baza documentelor justificative.


2 daca am salariati part time 1 ora/zi
ex: asigurare totala 2136 asig lunara 178 lei
plafon lunar 33% = 157 lei plafon 33.3 eur ( 400 eur anual ) = apx 165 lei
Asigurare nedeductibila lunara = 178-157 lei =21 lei

Va multumesc pentru sfaturi si ajutor
Ultima oară modificat Lun Apr 08, 2024 3:50 pm de către cirstulescui, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: asigurare privata suportata de angajator

#2 Mesaj de tomac »

Asta e o problemă la care M/ANAF refuză să răspundă deși au solicitare scrisă din partea CCF încă din februarie 2023.
Așa cum este acum codul fiscal se tratează ca depășire a plafonului de 33% în luna plății asigurării respective. Ducând așadar la o aberație. Limita anuală verificată lunar și taxată lunar deși anual există încadrare în limite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cirstulescui
Mesaje: 14
Membru din: Mar Ian 19, 2016 10:04 am

Re: asigurare privata suportata de angajator

#3 Mesaj de cirstulescui »

tomac scrie: Lun Noi 13, 2023 4:21 pm Asta e o problemă la care M/ANAF refuză să răspundă deși au solicitare scrisă din partea CCF încă din februarie 2023.
Așa cum este acum codul fiscal se tratează ca depășire a plafonului de 33% în luna plății asigurării respective. Ducând așadar la o aberație. Limita anuală verificată lunar și taxată lunar deși anual există încadrare în limite.
Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Stiam de solicitarea depusa de Consultanti. Aveti dreptate, inca una din aberatiile cu care ne confruntam.
O zi frumoasa si spor in toate

Scrie răspuns