bilant lichidare;sume de recuperat concedii medicale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

bilant lichidare;sume de recuperat concedii medicale

#1 Mesaj de catanas440 »

Buna seara,

Am inregistrat la ONRC solicitarea de dizolvare voluntara in 17/4 si va rog un ajutor cu urmatoarele:
1.Bilantul de lichidare se depune in etapa a 2 a ,la onrc?
2.ce se intampla cu sumele de recuperat de la concedii medicale? ca nu am vrea sa renuntam la ele si este posibil sa le primim intr-o luna(ma refer ca avem sold debitor in balanta)
3.Bilantul de lichidare va cuprinde la col.1 =datele de la 17/4(data depunerii hotararii de dizolvare)? si col.2 soldurile pe 0,la ce data?
nu stiu cand sa fac operatiunile de inchidere pozitii din balanta.
Multumesc mult pentru orice sfat

gheorghei642
Mesaje: 825
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: bilant lichidare;sume de recuperat concedii medicale

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Depunerea cererii de dizolvare si lichidare simultana si inregistrarea acesteia la registrator ONRC indica starea firmei: dizolvare.
Asadar, trebuie:
a) efectuata inventarierea patrimoniului;
b) intocmirea balantei de verificare a conturilor sintetice pusa in acord cu rezultatele inventarierii faptice la data dizolvarii;
c) intocmirea situatiei financiare la data de 17.04.2024 si transmiterea( in termen de 30 de zile de la data aprobarii) acesteia - formular S1039 bifa pe prima casuta;
Urmariti publicarea in MO Partea IV-a a hotararii/deciziei de dizolvare si lichidare simultana.
In practica, publicarea are loc la 30-35 zile de la data transmiterii spre publicare.
Dupa trecerea unui termen minim de 30 de zile de la data publicarii hotararii/deciziei puteti depune cererea de radiere, la care atasati raportul final de lichidare intocmit de un expert contabil, in care se stabileste rezultatul net al lichidarii, situatia financiara finala de lichidare inscriind in col.1 datele la 17.04.2024 iar in col. 2 data terminarii lichidarii - formular S1039 bifa pe casuta 2.
Daca aveti active acestea trebuiesc evaluate, vandute, sumele obtinute acoperind datoriile societatii, iar surplusul obtinut urmand a fi repartizat potrivit cotei de participare la beneficii si pierdere.
Atentie la tratarea rezervelor, la aplicarea regimului contabil si fiscal aplicabil prevazut de Codul fiscal in cele doua etape: dizolvare, lichidare.
Si, daca mai respectati NM aprobate prin Ordin MF Nr.897/03.08.2015, totul va fi corect.

catanas440
Mesaje: 270
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: bilant lichidare;sume de recuperat concedii medicale

#3 Mesaj de catanas440 »

Multumesc din suflet
Deci intai astept certificatul de mentiuni de la ONRC ca s-a publicat in Mon Oficial hotararea de dizolvare
Apoi depun si la ONRC si la ANAF S1039 ci bifa pe prima optiune,cu datele de la 17/4
Depun restul actelor de dizolvare la ONRC,modul de stingere pozitii bilant si depun iar S1039 ,cu bifa pe a doua optiune su datele de la 17/4 ,prima coloana si 0 pe a doua coloana,plus dovada impozitarii venitului rezultat in urma stingerii pozitiilor bilantiere.
Nu am decat : 1012,1068,121 si 4551(suma mica),respectiv 1171,121 ,4382 si 5311
Va rog daca gresesc undeva,indrumati-ma...e prima lichidare pe care o fac

Multumesc

Scrie răspuns