conventie de RCA incheiata la inceput de an?

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
anghelc679
Mesaje: 157
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am
Contact:

conventie de RCA incheiata la inceput de an?

#1 Mesaj de anghelc679 »

Cum inregistrez conventia de asigurare RCA platibila in 12 rate.

romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

#2 Mesaj de romani473 »

613 = 5121/5311, suma:12
IoanaR

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de paturcai »

471=401 pentru 12 luni se inregistreaza in ecranul inregistrari in avans
613=471 va face programul automat timp de 12 luni
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

#4 Mesaj de butnarur »

D-le PaturcaI,
cu tot respectul pt d-voastra, permiteti-mi “o simpla parere”( vorba colegului Eugen01)

Conventia pt RCA, reprezinta un act, contract semnat intre societatea de asigurari si asigurat (de regula : societatea) prin care se ofera posibilitatea de a achita valoarea RCA in rate (in cazul contractelor de leasing nu se incheie conventii!!). Nu se emite factura!!! ci doar RCA valabil pe 1an de zile ( 6 luni, dupa caz) cu prima aferenta perioadei de asigurare si obligativitatea de a achita aceasta prima in rate cf conventiei incheiate ( la fiecare scadenta se achita rata).
ex: RCA emis, cu perioada de valabilitate 1 an de zile valabilitate, in suma de 1000 lei se va plati in 10 rate cf conventiei incheiate, adica 100 lei/luna.

Eu recomand aceeasi monografie ca RomanI473

In mod normal un RCA platit integral se inregistreaza in contabilitate in baza chitantei sau op, dupa caz , astfel: 613=5121/5311, correct? (aici, nu luam in discutie RCA pt masinile in leasing!!!).
Pt conventie, atata timp cat nu exista factura ,ci doar chitanta sau op, nu-si are rost 401 pt ca platesc lunar pe o perioada de x luni, la finalul carora in 613 o sa am toata valoarea RCA-lui emis
:wink:
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de paturcai »

Modalitatea de inregistrare prin furnizor avea talcul ei:
Am sansa sa uit sa inregistrez acest lucru, luna de luna.

Si daca am achitat integral un RCA sau o asigurare CASCO, cheltuiala desigur ca nu este aferenta lunii in care ea s-a achitat ci este o cheltuiala a perioadei pentru care acel bun a fost asigurat. (si atunci nu pot sa am o chitanta pentru 12 luni si sa o "impart" lunar ca in monografia prezentata de RomanI)
Din punctul meu de vedere ORICE chitanta CASCO/RCA, sau asimilate, se inregistreaza prin furnizori. In definitiv inregistram direct pe cheltuiala numai atunci cand nu avem document. Atata vreme cat exista o chitanta (si nu OP, unde sunt de acord cu RomanI473 si cu dvs) ea este un document emis de un furnizor pentru un serviciu si musai trebuie inregistrat ca atare, adica prin furnizori cu TVA zero.
Sunt monografii care dau acea inregistrare "vulgara" cu care nu sunt de acord. Consider ca atata vreme cat am un document asa cum ati mentionat, il trec prin furnizori.
Cu acelasi respect,
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de paturcai »

Doresc sa mai adaug, ca cel putin de anul acesta, societatile de asigurare au facut cam asa:
platesti tot anul ai reducere nu-stiu-cat-la-suta.
Sunt unii care au acceptat. Am doar conventie si am achitat prin OP.
Daca as fi fost de acord cu monografia 613/5121 atunci nu cumva as fi "incarcat" nejustificat cheltuielile pentru luna in care am efectuat plata?
De fapt cred ca in "zona asta" trebuie sa judecam: daca trec direct pe cheltuiala nu e bine, daca nu trec pe cheltuiala unde-i documentul, etc, etc, etc.
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

#7 Mesaj de butnarur »

d-le PaturcaI, multumesc mult pt lamuriri!...dupa ce am stat stramb si am judecat drept, am ajuns sa fiu de acord cu d-voastra :oops:
multa sanatate si putere de munca, va doresc!
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Salutare...sunt si eu cam in aceashi situatie...
Mentionez ca am inceput sa folossesc SAGA ci 01.01.2010
In decembrie 2009 am primit factura de chirie aferenta perioadei 01.01.2010-30.06.2010 valoare fara tva 213.000 usd (627.370,20 ron)
La primirea facturii am facut inreg 471=401, iar in fiecare luna faceam manual nota contabila aferenta punerii pe cheltuiala 613=471 213.000 usd:6
Am incercat cum a spus D-nul paturcai la inreg ch/venit in avans:
- prima prb --> perioada de la pana la 01.01.2010-30.06.2010 prg calculeaza 5 luni in loc de 6
- a doua prb --> cont 471 este ok, dar la alegerea cont corespondent imi apar doar conturile din clasa 6, conturile de cheltuieli, nu'mi apar conturile de furnizori.
ce am gresit , ce nu fac bine??

Multumesc
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de paturcai »

Sigur ca apar numai conturile de cheltuieli.
Inregistrarea contabila in INTRARI este asa:
471=401
4426=401
La validarea facturii, SAGA intreaba daca dorim sa inregistram in ecranul cheltuieli in avans.
Daca dorim alegem da/yes, daca nu dorim, SAGA nu e suparacioasa si ne lasa in pace.
Daca nu dorim:
Vom face manual in fiecare luna in articole contabile inregistrarea:
6XX=471 pentru "bucatica", rata pe care trebuie sa o trecem pe cheltuiala.
Daca dorim, lasam SAGA sa puna perioada iar la contul debitor punem noi contul care ne intereseaza (un cont de cheltuieli).
In cazul dumneavoastra nici nu puteti trece in ecranul cheltuieli in avans pentru ca sunteti obligat sa tineti cont de cursul unei valute ceea ce - daca ati studiat ecranul de inregistrari in avans - nu exista.


Pentru ButnaruR:
Desi sunt convins ca nu ma credeti, aceasta inregistrare mi-a dat batai de cap cand am citit-o pentru prima oara pe forum. Pentru prima data, nu am sarit sa dau inregistrarea de care faceati vorbire, si bine am facut :-).
Imi pare rau ca nu am retinut cine a dat aceasta inregistrare de care am citit acum mai bine de 1 an, 1 an si jumatate si care mi-a "deschis ochii". Ii multumesc si acum celui/celei care a postat acea monografie pentru ca a avut mare dreptate.
In marea majoritate a cazurilor, inregistrarile contabile le-am luat "mecanic" de la inaintasii nostri care ne-au dezvaluit atat cat au stiut din tainele meseriei. Marturisesc ca o perioada mare de timp am mers in virtutatea celor invatate dupa ureche. Mai tarziu, nu prea tarziu (he, he, he) am inceput sa imi pun intrebarea: de ce?
Forumul ma ajuta enorm si m-a ajutat enorm. Si cred ca o sa ma ajute si de acum incolo.
Multitudinea de probleme ridicate te obliga sa te documentezi si sa cauti in sursele de informare. Provocarea o consider nu monografia - pe care o gasim/ne este data sec fara explicatii -, ci mai ales interpretarea acelor inregistrari.
Va urez la fel de mult bine si spor la munca.
Cu multa simpatie,
:oops: :wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#10 Mesaj de fagarasa176 »

In cazul dumneavoastra nici nu puteti trece in ecranul cheltuieli in avans pentru ca sunteti obligat sa tineti cont de cursul unei valute ceea ce - daca ati studiat ecranul de inregistrari in avans - nu exista
Nu este cazul..descarcarea o fac diret in lei...nu tin cont de curs...
Problema la mine este ca ...dupa cum am spus am inceput sa folosesc SAGA cu 01.01.2010 iar facura mea este din decembrie 2009.
Este vreo prb daca introduc factura sa zic in dec2009 in SAGA?...nu genereaza note cotabile nu...daca prima mea luna de lucru este Ianuarie 2010?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#11 Mesaj de paturcai »

Nu!
Asta in situatia in care nu devalidati decembrie si va intoarceti la Decembrie.
Treceti intr-adevar, data de 01.12.2009 in ecranul de cheltuieli in avans, si o sa va imparta suma pe cele 6 luni.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#12 Mesaj de fagarasa176 »

ok...multzam fain... :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vargaa
Mesaje: 359
Membru din: Vin Mai 08, 2009 12:00 am
Localitate: BM-CJ

#13 Mesaj de vargaa »

Ar trebui ca atunci cand inregistram facturile de la telefon, chirie...sa le trecem prima data in 471 si apoi pe cheltuiala?
Adica un 471-401 si apoi 612-471 pt chirie? Sau 626-471 pt factura de telefon?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#14 Mesaj de eugen01 »

471 -"Cheltuieli inregistrate in avans"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta cheltuielilor efectuate in avans care urmeaza a se suporta esalonat pe cheltuieli pe baza unui scadentar, in perioadele/exercitiile viitoare "
(citat din planul de conturi)

daca o factura de chirie se incadreaza la plati anticipate(de obicei se refera la o perioada urmatoare, dar se solicita plata in avans), factura de telefon se refera la o perioada deja trecuta, se factureaza un serviciu deja efectuat/prestat.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#15 Mesaj de paturcai »

Martusisesc Eugen01 ca ai dat un raspuns admirabil.
ADMIRABIL!
Felicitari!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns