Salariati - grupe

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
salajanv
Mesaje: 34
Membru din: Mie Aug 29, 2007 12:00 am

Salariati - grupe

#1 Mesaj de salajanv »

Salut!
Am si eu o problema mai delicata.
In cadrul unei firme se realizeaza niste proiecte, iar evidenta trebuie tinuta pe fiecare proiect in parte.
Am creat grupe si conturi analitice pentru fiecare proiect si merge ok (o mica problema este la inchiderea conturilor de cheltuieli si venituri unde trebuie sa pun de mana grupa in dreptul contului 121.analitic).
Problema este insa cu salariatii. Societatea foloseste pentru proiecte angajatii proprii, care lucreaza pentru fiecare proiect un anumit numar de ore. Un angajat poate lucra intr-o luna la mai multe proiecte in acelasi timp.
Singura solutie la care ma pot gandi sa ii trec de mai multe ori pe statul de plata, pe grupe diferite, proportional cu timpul lucrat (avand grija la corectitudinea calculului impozitului pe salariu).
Pentru declaratii ar urma sa creez o noua firma, in care sa am doar statele cu timpul total lucrat.
Daca aveti alte sugestii...
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Nu este nevoie sa creati analitice laq cheltuieli si venituri. Puteti sa le atasati grupa caz in care si inchiderea conturilor de venituri si cheltuieli se va face pe fiecare grupa in parte distinct.
Daca definiti analitice la 121, in Fisiere - Plan conturi va aparea o coloana noua, in care puteti completa la fiecare cont analitic de cheltuieli si venituri, prin care analitic al lui 121 sa se inchida.
Din pacate unui salariat i se poate asocia o singura grupa.Nu exista suport pentru alocarea dinamica a grupelor in cursul lunii, pe salariati si programul sa determine proportional sumele pe fiecare grupa utilizata in luna.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

salajanv
Mesaje: 34
Membru din: Mie Aug 29, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de salajanv »

Multumesc, banuiam eu ca nu merge.
Am sa incerc sa trec salariatii de mai multe ori in ecranul salariati, cu numarul de ore lucrate pe proiect. Eventual o sa corectez in articolele contabile impozitul pe salariu, CAS si CCI.

Scrie răspuns