Servicii transport pe teritoriul UE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
encius
Mesaje: 10
Membru din: Vin Apr 18, 2008 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#16 Mesaj de encius »

BUna ziua,

Firma de turism,regim special cf art.152, primeste factura din Grecia (pachet turistic in Grecia).
Invoice-ul are data de iulie, pachetul turistic nu este finalizat- clientul nu a plecat inca.
Firma este platitoare de TVa.

Am depus declaratia 390 ptr invoice-urile din Grecia, sumele trecute la S(achizitii intracomunitare de servicii)
iar in decont 300 am trecut la rd 7 si 19.

Este corect?

Multumesc,

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#17 Mesaj de licav804 »

Un traducator autorizat, neinregistrat in scopuri de TVA in RO, care presteaza servicii catre un beneficiar din UE cu cod valid TVA, este obligat sa se inscrie in ROI. Pentru asta trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA mai intai cf 153'. Va declara in 390 vies si va depune 301 lunar? Multumesc
Scuze, acum am vazut ca am postat gresit.

comanescuv
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#18 Mesaj de comanescuv »

Pe factura externa cu marfurile cumparate din UE am valoare transport trecuta ca ultima pozitie in factura.

Intrebare:
Inregistrez aceasta valoare la facturi asociate si declar in 390 achizitii de servicii sau repartizez valoarea transportului la fiecare articol si declar doar achizitii de bunuri?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#19 Mesaj de tomac »

Înregistrați la facturi asociate. SAGA va genera corect D390.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
schiopui
Mesaje: 115
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#20 Mesaj de schiopui »

Am o întrebare dar va rog sa nu ma redirecționați către alte linkuri ....

Eu, Casa de expediții firma din Romania , plătitoare de TVA,

transportator firma Romania , plătitor de TVA
beneficiar firma Romania , plătitor de TVA ,
Ruta Rusia - Romania

PRimesc factura de la transportator fara TVA este corect ...
Am facturat fara TVA si fiscul a pus TVA...

Au procedat bine ...

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#21 Mesaj de eugen01 »

Ambele firme (prestator / beneficiar) fiind din Romania, prestatorul va emite factura cu TVA.

Avatar utilizator
schiopui
Mesaje: 115
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#22 Mesaj de schiopui »

Dar nu contează si ruta Rusia - Romania import de bunuri ?
Multumesc .

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#23 Mesaj de eugen01 »

5. Serviciile de transport care nu au loc in spatiul Comunitar (denumite in continuare transporturi extracomunitare)
Aceste servicii, desi numite pentru a facilita citirea textului, transporturi extracomunitare, vor fi considerate prestari si achizitii intracomunitare de servicii atata timp cat sunt facturate intre doua persoane impozabile stabilite in Comunitate, in state membre diferite.
• Prestatorul si beneficiarul sunt persoane impozabile stabilite in Romania
Aceste servicii sunt supuse regulii B2B prevazuta la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, ceea ce conduce la stabilirea in Romania a locului prestarii pentru orice transport extracomunitar de bunuri facturat intre doua persoane impozabile stabilite in Romania, chiar daca transportul nu are loc in Romania sau in Comunitate. Persoana obligata la plata TVA este prestatorul care trebuie sa emita factura cu TVA.
De exemplu daca o companie din Romania presteaza catre o alta companie stabilita tot in Romania un transport de bunuri din China in Japonia, locul prestarii este in Romania, iar obligatia platii taxei revine prestatorului.
Aceste transporturi nu beneficiaza de scutiri de TVA nefiind transporturi aferente unui export sau import din teritoriul Comunitatii, fapt subliniat si in Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2222/2006, modificat prin OMFP 3421/2009.

sursa:
http://codfiscal.money.ro/mfp-ghid-prac ... transport/

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#24 Mesaj de eugen01 »

sau din aceeasi sursa :
3. Servicii de transport aferente importului de bunuri [sursa: extras din Ghid practic MFP]
Până la 1 ianuarie 2010 scutirea de TVA pentru un astfel de serviciu se aplica in situatia in care importul avea loc pe teritoriul Romaniei, iar scutirea era aplicata de catre prestator care trebuia sa o justifice cu documentele prevazute de Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2222/2006.
Începand cu data de 1 ianuarie 2010, prestatorii din Romania sunt in situatia de a justifica in anumite cazuri scutirea de TVA pentru transporturile de bunuri aferente unor importuri de bunuri efectuate in alte state membre, sau beneficiarii sunt in situatia justificarii scutirii pentru transporturi aferente unor importuri efectuate in Romania sau in alte state membre, astfel:
• Prestatorul si beneficiarul sunt persoane impozabile stabilite in Romania
Locul prestarii acestor servicii este in Romania, locul unde este stabilit beneficiarul, conform regulii B2B prevazuta la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, insa pentru astfel de servicii este aplicabila scutirea de taxa pentru servicii legate direct de importul de bunuri, prevazuta la art. 143 alin.(1) lit.d) din Codul fiscal. Prin urmare, prestatorul va trebui sa justifice scutirea de TVA conform prevederilor Ordinului ministrului finantelor publice nr. 2222/20046, modificat prin O.M.F.P. 3419/2009. Nu exista modificari ale efectelor tratamentului fiscal fata cel aplicabil inainte de 1 ianuarie 2010 pentru aceasta situatie. Aceasta operatiune nu este o prestare de servicii intracomunitara deoarece este realizata intre doua persoane stabilite in Romania, prin urmare nu se declara in declaratia recapitulativa.
Totusi, fata de anii precedenti, incepand cu 1 ianuarie 2010 orice transporturi aferente unui import de bunuri efectuat in orice alt stat membru dar care sunt facturate catre un client roman, vor avea locul in Romania datorita regulii B2B de la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, care presupune impozitarea serviciului la locul unde este stabilit beneficiarul. Astfel, prestatorul va trebui sa justifice scutirea de TVA atat pentru transporturi aferente unor importuri pentru care punctul de sosire este Romania, dar si pentru importuri care au loc in alte state membre. Aceasta situatie nu a mai fost intalnita, fiind de asemenea o noutate adusa de regulile impuse de pachetul TVA.
De exemplu, daca o firma de transport stabilita in Romania va factura un transport din SUA in Austria catre o firma stabilita in Romania, locul prestarii serviciului de transport va fi in Romania, locul unde este stabilit beneficiarul, si prestatorul va trebui sa justifice scutirea de TVA.

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#25 Mesaj de antocia618 »

asociatul unic al unei societati va merge sa lucreze in comunitate activ. de transport marfuri cu masina societatii ,rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri la aceasta activitate:
-societatea se va inregistra ca platitoare de TVA , pentru ca nu e inregistrata?
-asociatul unic trebuie sa-si faca contract de munca pentru a putea fi decontata diurna si alte cheltuieli?
-pe perioada care lucraza in comunitate ii voi face delegatie?
ce alte acte implica aceasta activitate(autorizatii )?
orice raspuns e bine venit , multumesc

dragomira289
Mesaje: 17
Membru din: Lun Aug 08, 2011 2:43 pm

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#26 Mesaj de dragomira289 »

pe mine va rog sa ma scuzati dar tot nu sunt lamurita cu serviciile de transport. situatia mea este urmatoarea. am incheiat un contract cu o firma din dk pt a efectua pt acestia servicii de transport pe teritoriul UE. firma din dk este inreg. in scopuri de tva cu cod valid. eu emit factura cu mentiunea servicii transport auto........se declara acest serviciu in 390? locul prestarii nu este in RO ci in afara.dar in jurnalul de vanzari la ce rand? multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#27 Mesaj de tomac »

Da, se declară. Introduceți factura la ieșiri-valută pe tip factură și pe clientul creat corect cu codul țării definit corect, iar SAGA va genera corect și D390 și D300. Dacă nu sunteți de acord cu ce face programul, puteți corecta sumele în decont.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandrug757
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 16, 2008 12:00 am

inregistrarea in jurnale de vanzari si cumparari servicii tr

#28 Mesaj de sandrug757 »

inregistrarea in jurnale a transporturilor de marfuri efectuate de societatea noastra din Romania inregistrata in scopuri tva normal cu RO, si prestate de altii inregistrati in scopuri tva catre societatea noastra.
1. transport efectuat de sc noastra catre beneficiar intracomunitar , in jurnal vanzari se introduce la taxare inversa? daca da atunci de ce in decont apare la rd.13 care nu e ok pentru ca nu corespunde cu decl 390 (rd 3 trebuie sa corespunda cu decl 390) doar daca regularizam manual se poate . Daca nu atunci unde se introduce ?
2. transport efectuat de sc noastra catre beneficiar extern care nu e in UE la ce rubrica in jurnal de vanzari se introduce ?
3. transport efectuat de prestatori intracomunitari catre noi ? in jurnal de cumparari unde de introduce ?
4. transport efectuat de prestatori non UE catre noi ? in jurnal de cumparari unde se introduce ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#29 Mesaj de tomac »

La livrări de bunuri sau servicii intracomunitare nu se aplică taxarea inversă.
Introduceți facturile așa:
- de la firma din RO către firmă din UE sau non UE, prin ieșiri-valută folosind tipul "Factură"
- de la firmă din UE sau non UE către firmă din RO, dacă se încadrează pe regula generală, prin Intrări-valută folosind "T - Taxare inversă"
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandrug757
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 16, 2008 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#30 Mesaj de sandrug757 »

multumesc mult pentru raspuns !!!!!!!

Scrie răspuns