achizitie servicii intracomunitare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popc577
Mesaje: 37
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

achizitie servicii intracomunitare

#1 Mesaj de popc577 »

Cum se trece o achizitie de servicii intracomunitare (taxare inversa) la iesiri in valuta, pentru a aparea corect in decontul de TVA la randul 7, respectiv 19 si in declaratia 390 ?
Dar achizitia intracomunitaraa de bunuri? Randul 5 respectiv 17 in decont.
Va multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Undeva este o contradictie in in termeni:
Cum adica cum se trece o achizitie la Iesiri? Nu cumva la Intrari valuta?
SAGA face niste referinte pentru conturile PENTRU CONTURILE contabile pe care noi le punem. Daca noi consideram ca acele conturi nu sunt bine puse de SAGA atunci ne ducem si modificam referintele din Jurnalul de cumparari sau de vanzari.
Daca pentru servicii la Achizitie eu am sa pun contul contabil 628, SAGA va stii sa puna o referinta (care este gandita) si sa duca acea suma in decontul de TVA la randulk corespunzator.
Repet: daca nu ne place acea referinta avem posibilitatea sa ne ducem pe Jurnalele de cumparari si de vanzari, pe marginea din dreapta avem acele refeinte insirate in dreptul fiecarei achizitii sau livrari (in cazul iesirilor) si schimbam referinta.
V-a fost util acest sfat?
Atunci urmati-l!
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popc577
Mesaje: 37
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de popc577 »

am gresit intr-adevar. E vorba de intrari in valuta
Ft bun sfatul, bine ca s-a inteles intrebarea. :wink: . Multumesc. Totusi, la o factura pe care am si achizitie de bunuri si prestare de servici (piese schimb si manopera de ex) vad ca pune ambele pozitii in decont la randul 5, la achizitie. Vreo solutie, pentru a nu se mai umbla la nr.de referinta?

Scrie răspuns