utilizare conturi 609 si709

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#31 Mesaj de apetrem »

Sfatul meu sincer este sa evitati folosirea conturilor 609/709:
- fie diminuati prețul de achiziție, daca sunt pe aceiași factură,
- fie folositi conturile 667/767, atunci cand vin pe o factură ulterioara.

Nu de alta, dar veti da explicatii peste tot unde veti prezenta o balanta
in care clasa 6-7 nu este corelata cu 121. Mai ales la banci ...
Marian Apetre

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#32 Mesaj de tomac »

apetrem scrie:Nu de alta, dar veti da explicatii peste tot unde veti prezenta o balanta in care clasa 6-7 nu este corelata cu 121. Mai ales la banci ...
Deși să recunoaștem: nu este normal să dai explicații. Se presupune că cei ce-ți cer balanța sunt economiști, contabili, sau ce-or fi, și cunosc și ei normele contabile.Iar, dacă nu le cunosc ar cam trebui să tacă din gură și să nu bată apa-n piuă dacă îi pui să le citească.Din păcate, mulți din cei din bănci se comportă ca și cum ei sunt inventatorii contabilității și sfidează orice normă.Că doar atîta pot ei.Și mai sunt și prin alte instituții de ăștia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#33 Mesaj de balteanuc692 »

Salut.
Am folosit de la 1 ianuarie 2010 numai 767 si respectiv 667 si pentru discounturi pe aceeasi factura cu produsele si pentru discounturi pe facturi separate. E vreo problema?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#34 Mesaj de eugen01 »

Exceptand sesizarea lui A (2 "etaje mai sus), si poate anumite calcule de contabilitate de gestiune, nu cred ca sunt probleme.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#35 Mesaj de balteanuc692 »

Multumesc.

mantogp957
Mesaje: 168
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

retur balanta

#36 Mesaj de mantogp957 »

In situatia de mai sus sunt eu, am dus la banca o balanta pe aprilie si mi-au dat-o inapoi pentru faptul ca nu bat rulajele de la 6 si 7 cu cele de la 121. E adevarat ca diferenta este cea a de la 609 (la mine) dar ei vor sa bata toate rulajele mentionate, am citit cam ce se poate face, dar 3055 asta ne cam obliga sa lucram cu cele doua conturi si cand ma gandesc ca trebuie sa o duc inapoi si nu sunt hotarat ce sa fac, zic sa apelez la sugestii de la colegii de pe forum. Cu multumiri!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: retur balanta

#37 Mesaj de tomac »

mantogp957 scrie:dar ei vor sa bata toate rulajele mentionate
Cu asta nu pot fi de acord. Nu am să fiu niciodată.Cu acest tip de comportament: de stăpîn, de atotștiutor.
Să argumenteze ei de ce trebuie să bată. Eu am mai scris de ce o astfel de corelare nu are cum să fie reglementată și de ce o astfel de cerință a băncilor este una ce denotă slaba, foarte slaba pregătire a celor de acolo indiferent ce părere au ei.Dintr-un motiv evident: niciunul nu poate indica vreo normă contabilă din care să rezulte că rulajele claselor 6/7 trebuie să fie reflectate în rulajele lui 121, pentru simplu motiv că aceasta nu există.
Exemple de cazuri, exceptînd utilizarea conturilor 609,709 și 711, în care această corelație "nu dă":
- stornarea "în negru"
- asocierea în participațiune unde cel ce ține contabilitatea face articole de tip 4=6 și 7=4
- înregistrarea de plusuri de inventar 3=6
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mantogp328
Mesaje: 100
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 12:00 am

#38 Mesaj de mantogp328 »

Corect spus pentru ca din punct de vedere contabil nu este nici o greseala, in plus este simplu de vazut si intamplator sau nu cand i-am explicat d-soarei de la banca, a inteles, dar m-a rugat sa fac cumva sa nu existe diferente ca cei de la nivelul superior ii dau balanta inapoi. In concluzie am sa le-o "lucrez" ca sa fie cum vor ei, apoi o las asa cum este corect si ma gandesc sa procedez ca inainte de aparitia lui 3055. Multumesc pentru lamuriri!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#39 Mesaj de tomac »

Nici cu asta nu sunt de acord. Domnisoara sa le explice ea celor de sus ca nu au dreptate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mantogp957
Mesaje: 168
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

#40 Mesaj de mantogp957 »

In principiu nici eu nu sunt de acord cu "lucrari" de cosmetizare a balantelor dupa cum vor bancile sau alte institutii, faptul ca nu se accepta realitatea nu face decat sa ne ingroape si mai mult. Am inlocuit 609 cu 6588 (stiu, incorect... dar trebuia sa fac ceva in ziua respectiva) si acum am revenit la contare, nu o intereseaza ce este acolo, asa a zis, doar sa fie ok la rulaje. Cat priveste explicatia...greu de crezut ca are curajul sa o dea daca mai vrea sa aiba slujba (cam asta am priceput eu). Toate bune!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#41 Mesaj de tomac »

mantogp957 scrie:nu o intereseaza ce este acolo, asa a zis, doar sa fie ok la rulaje.
Problema e că astfel de persoane, "fac legea", să zic așa. Fac asta impunând prin astfel de atitudini și comportamente, reguli anormale, ce apoi, datorită frecvenței lor, sunt luate de către mulți ca normale. Am avut ocazia, vorbind cu cineva, să mi se spună:"fii domne serios, păi vrei să spui că ăia de la bancă nu au dreptate.Așa trebuie să fie cum zic ăia.".Am rămas mască, mai ales că persoana cu care am vorbit era contabil. Nu vreau să spun cum am fost făcut: incapabil, nepregătit, "habar nu aveți despre ce vorbiți", etc.. Asta mi s-a întâmplat când, în una din vizitele mele la SAGA, am preluat un apel a unei persoane ce avea această nedumerire (rulajele lui 121 nu reflectau rulajele clasei 6/7). Dar de ce banca ar avea dreptate și nu eu? Că eu mi-am argumentat poziția cu trimiteri la norme contabile, OMFP 1752 și 3055, legea contabilității, iar cei de la bancă și interlocutoarea mea au avut ca argumente: "noi așa știm", "nu e bine" și "nu vă dăm banii". Ca urmare, unul ca mine riscă să fie luat de prost, iar cei din bănci ajung cei mai inteligenți contabili, economiști, ce-or fi ei acolo, pentru simplu fapt că ei sunt cei ce dau banii și pentru că ar cunoaște reguli și norme contabile. De aceea nu am cum să fiu de acord cu astfel de atitudini din partea celor de la bănci. Nu am cum să fiu de acord cu acei contabili, ce acceptă fără menajamente orice li se spune de către un ofițer de credite sau consultant al băncii ce nu-și poate argumenta poziția ci se folosește de o poziție de forță, de șantaj efectiv, pentru a-și impune punctul de vedere, indiferent că e corect sau nu, dar mai ales atunci când nu e corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#42 Mesaj de eugen01 »

tomac scrie:E un mod mai simplu de a tine minte conturile :) sau macar sa stii despre ce conturi e vorba
am mai gasit si asta:

Pentru reţinerea cât mai uşoară a formulelor şi a relaţiilor între conturi:
- atunci când 4427 “TVA colectată” > 4426 “TVA deductibilă”, vom avea o creştere a contului 4423 “TVA de plată” . Observăm că ultima cifră a contului 4427, care are valoarea mai mare, adunată cu ultima cifră a contului 4423, însumează 10.
- atunci când 4426 “TVA deductibilă” > 4427 “TVA colectată” vom avea o creştere a contului 4424 “TVA de recuperat”. De asemenea ultimele cifre ale conturilor 4426 şi 4424 însumează 10.

Astfel, pentru alegerea dintre conturile 4423 şi 4424 sau pentru verificare, putem scădea din 10 ultima cifră a contului cu cel mai mare rulaj, dintre 4427 şi 4426 şi vom afla ultima cifră a contului căutat. :idea: :?:

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#43 Mesaj de danilevicis »

:D esti haios eugen
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

bogdans
Mesaje: 14
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am

Re: utilizare conturi 609 si709

#44 Mesaj de bogdans »

Am facturi de leasing inregistrate in urma cu 609 in loc de 665 la diferente de curs valutar"-".
Va rog sa ma ajutati cu o sugestie, sau sa-mi spuneti daca e bine sa inregistrez 581 = 609 cu "-" si apoi 665 = 581 cu minus, facand apoi reevaluarea si mergand cu aceasta reevaluare lunar.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24204
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: utilizare conturi 609 si709

#45 Mesaj de balazse »

Ce inseamna "in urma"?
Ar fi bine sa dati intotdeauna mai multe amanunte ca sa ne dam cu parerea.

Scrie răspuns