stoc marfa valori diferite

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#31 Mesaj de robut »

va urmaresc toate raspunsurile de pe forum d-le septimiuv (precum si a celorlalti colegi de pe forum)......si da, am luat-o ca pe o gluma
multumesc pentru raspuns

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#32 Mesaj de paturcai »

Mie mi-a fost teama la inceput de aceasta metoda. Veneam dintr-o perioada de inflatie super mare si metoda LIFO era folosita cu precadere.
Recunosc ca nu am incercat si mai recunosc ca si RobuT ca am crescut in acel regim de nefericita amintire.
La urmatoare firma pe care am sa o preiau (glumesc, ca nu am voie decat daca devin membru CECCAR) am sa lucrez cu aceasta metoda (recomandata de SAGA) pe care nu am vrut sa o folosesc (imi cer scuze colegilor care au muncit in SAGA sa puna aceasta metoda in miscare si de care nu am putut sa ma folosesc.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#33 Mesaj de robut »

Ei......acum e acum.....
dupa cum v-am spus anul trecut am lucrat prn metoda CMP pe alt program iar din acest an am deschis o noua societate pentru cea veche si am luat si Saga stocuri dar inca nu m-am hotarat ce metoda sa aleg FIFO sau CMP
de ce ? pentru ca am o factura cu materiale de stornare si nu stiu cum s-o inregistrez in Saga si binenteles ce fac cu dif. de pret ? e bine asa :
% 401 -1255,33
3018 - 1154,90
4426 - 200,43
348 100,00

6028-348 100

fact.de intrare este din 2009 iar fact.de stornare din 2010 ........ma intreb cum se" viseaza "asa de pe un an pe altul....?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#34 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=10535

robut>
1.Cititi cu atentie in manualul Saga, preluarea datelor contabile, mai ales preluare solduri analitice.(in pagina 2 din link-ul de mai sus veti gasi o procedura de preluare a analiticelor).Odata o factura introdusa (si validata) se poate storna prin click-airea butonului stornez.Saga va emite o factura identica cu cea selectatata (inclusiv data) iar sumele,cantitatile vor fi cu minus.Nr. document va avea un s mititel.Nu avem decat sa modificam Nr document (pentru a corespunde ordinii secventiale) data si eventualele neconcordante intre cantitati.Saga face notele contabile.Verificam prin NC.
2.Sunt sigur ca stiati, dar o sa-mi permit sa amintesc (in caz ca mai citesc si alti utilizatori) daca aveti modulul cu stocuri activat, e recomandat sa tineti evidenta cantitativ valoric.Aceasta metoda implica crearea articolelor in meniul Articole, precum si crearea gestiunilor.In aceasta metoda (cantitativ valoric) nu se creeaza analitice, "repartizarea" articolelor in gestiuni se face direct din meniul Intrari.La lucrul cu mai multe gestiuni nu ar fi rau sa modificati codul dat de Saga si sa treceti un cod al dvs. Ex. toate articolele din magazia 1 le creez in Articole si le aloc codul 1xxxxxx ...s.am.d.

sper sa va ajute cele scrise...

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#35 Mesaj de robut »

eugen01
1.factura de intrare a materialelor am inregistrat-o in luna decembrie 2009 iar in luna februarie 2010 am factura de stornare ,pentru materialele returnate ce nu corespund calitativ.
-problema este ca factura am inregistrat-o in 2009 cand nu aveam si programul de stocuri si foloseam metoda CMP (pe alt program) si dupa cate imi aduc eu aminte parca d-voastra la achizitia modulului stocuri m-ati sfatuit sa deschid o noua societate si sa nu mai lucrez cu cea veche
2.stiu ca se tine evidenta cantitativ valoric , altfel nu as fi platit un abonament degeaba
Multumesc pentru timpul acordat si ca vrei sa ma ajuti.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#36 Mesaj de balazse »

1. Ceea ce puteti face este sa inregistrati acea factura la nedefinit, sa va descarcati de acele materiale prin "operatii speciale" si sa reglati contabilitatea prin articole contabile.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#37 Mesaj de eugen01 »

robut scrie:eugen01
d-voastra la achizitia modulului stocuri m-ati sfatuit sa deschid o noua societate si sa nu mai lucrez cu cea veche
ehhmmm...daca a fost o sugestie buna, de ajutor in munca dvs....sigur nu a fost de la mine.!!Asa ca imi cer mii de scuze daca v-am complicat munca...
Constat ca balazse a venit deja cu o sugestie, reveniti cu amanunte.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#38 Mesaj de robut »

Multumesc Balasze!!!

Ptr.Eugen01
Nu, eu imi cer scuze ca nu stiu si nici nu am avut timp sa ma documentez mai bine in legatura cu programul de stocuri ( si nu fi-ti modest , poate nu d-voastra a-ti spus ca e mai bine sa deschid o societate noua, dar asta nu inseamna ca mi-ati complicat munca).
Amanunte...... nu am, pentru ca (din cauza problemelor care au inceput sa ma depaseasca - am citit ca mai sunt colegi cu probleme, dar parca la mine au venit toate odata) nu am inregistrat acea factura.
Un alt motiv pentru care nu am inregistrat-o a fost si faptul ca asteptam sugestii de la voi, sperand sa ma ajute sa ma hotarasc ce metoda sa aleg FIFO sau CMP.
Numai bine!

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: stoc marfa valori diferite

#39 Mesaj de kalapism »

Buna ziua.
Imi puteti spune va rog de unde as putea modifica la stocuri sa imi apara cu 4 zecimale? Stocurile imi apar cu 3 zecimale.
Va multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: stoc marfa valori diferite

#40 Mesaj de septimiuv »

Nu se poate.

Scrie răspuns