stoc marfa valori diferite

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#16 Mesaj de paturcai »

Diferente vor fi.
Ceea ce trebuie sa faceti este sa tineti gestiunea si balanta sub control.
Chiar daca ati lucru cu FIFO si tot ar fi o mica eroare.
CMP este mai mult decat minunat pe hartie cand facem cu mana, si nici atunci nu iese, sunt rotunjirile inerente.
Am sa va urmez sfatul pentru reglare.
Le-am reglat, acum e bine.
O sa ma intrebati cum.
Am sa ma mai gandesc daca o sa va dau solutia.
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

el habashis944
Mesaje: 108
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

#17 Mesaj de el habashis944 »

Chiar va rog, va implor, sa-mi spuneti cum reglati diferente de ordinul zeci de mii de RON.
Firma mai are un punct de lucru in afara Bucurestiului si acolo se folosea inainte de Saga un program facut in DOS. Si acolo existau diferente daca devalidai o luna , sa zicem de mai multe ori apareau diferente de ordinul 0.0X, dar niciodata mai mult.
Intrebarea este, acolo cum se putea?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#18 Mesaj de tomac »

Sa va explic de ce conteaza cum validati: chiar daca notele contabile aferente miscarilor de stocuri, se genereaza la finele lunii, acestea se genereaza in functie de ordinea in care s-au validat.
In cazul CMP este foarte importanta validarea in ordine strict cronologica si in ordinea fireasca: intrari si apoi iesiri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

el habashis944
Mesaje: 108
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

#19 Mesaj de el habashis944 »

Cam asa si fac. Intai intrarile si apoi iesirile si va spun de ce nu pot altfel.In general am o singura iesire pe luna si atunci cam tot ce este in stoc. Daca as mai introduce intrari dupa ce fac iesirea referitoare la stocul deja vandut, mi-ar arata ca nu am ce sa descarc cand fac iesirea.
Este adevarat, ca de exemplu, daca am avut iesirea pe la mijlocul lunii, mai primesc marfa pana la sfarsitul lunii care ramane in stoc pana la urmatoarea livrare.
Pana la urma am o mare problema si nu stiu cum o rezolv.

Va multumesc

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#20 Mesaj de promovest96 »

tomac scrie:O astfel de situatie poate aparea frecvent, de exemplu, in cazul acelor gestiuni ce sunt evaluate in pret de vinzare cu amanuntul si in care pretul de vinzare se modifica in nomenclatorul de articole direct si nu prin ecranul "Schimbare de pret".
Si daca nu tin evidenta la pret de vanzare cu amanuntul, atunci cum ajung sa am diferentele astea? Eu sunt un depozit en-gross.
Sincer, ar fii ideal daca as descoperii de unde provine diferenta, sa nu mai reglez manual in note contabile la fiecare sf de luna....

O zi frumoasa!! :D

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: stoc marfa valori diferite

#21 Mesaj de eugen01 »

tontv677 scrie:am o alta suma, diferenta este de aprox 12 lei. De ce nu coincid?
Multumesc.
in cazul dvs, diferenta de doar 12 ron, poate proveni de la rotunjirea de la 4 zecimale(cat are pretul unitar) la 2 zecimale cat apare la valoare.In Saga (conta+stocuri) in meniul Operatii>AlteOperatiicustocuri>ReglariDescarcare.E recomandat ca inainte de inchidere luna sa facem o "vizita" pe aici si sa click-aim pe reglare automata.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#22 Mesaj de tomac »

Diferente mici pot aparea de la rotunjiri, intr-adevar.
In cazul CMP eu situ ca pot aparea diferente daca nu se valideaza strict cronologic. Dar, cauza exacta, se poate vedea doar daca se vede baza de date.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

el habashis944
Mesaje: 108
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

#23 Mesaj de el habashis944 »

Asta am si facut, am trimis baza de date la service Saga. Astept sa vad ce au gasit.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#24 Mesaj de promovest96 »

el habashis944 scrie:Asta am si facut, am trimis baza de date la service Saga. Astept sa vad ce au gasit.
Sa ne spui si noua ce au raspuns, poate ne "luminam" co totii.
Si eu am trimis candava dar raspunsul lor a fost tot legat de neoperare in ordine cronologica...
O fii si vreun alt motiv, cine stie..

O zi frumoasa !

el habashis944
Mesaje: 108
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

#25 Mesaj de el habashis944 »

Am primit raspunsul. Cica am erori in anul 2007 cand am inceput cu Saga,
dar nu mi-au spus ce fel de erori.Sa folosesc FIFO in loc de CMP.
Am devalidat tot anul 2009 si am pus pe FIFO.Acum nu mai diferente asa de mari, dar la o gestiune unde la sfarsitul lunii februarie trebuie sa am sold O, acum am sold O la cantitate si sold negativ la valoare.
Cum reglez eu acest sold negativ sa-l aduc la zero?
Unde ma duc sa fac reglajul. Am incercat in articole contabile sa modific valoarea produsului la inchidere cand a facut programul descarcarea, dar degeaba, in gestiune nu se modifica nimic.
Daca ma duc la Operatii Speciale, nu am cantitate si nu ma lasa sa modific numai valoric fara sa pun ceva la cantitate.Am operat si reglari descarcare si nu rezolva nimic.
Am incercat sa fac descarcarea manual, dar nu merge pentru ca ce am in stoc are pret mediu, deoarece in anul 2008 am folosit CMP.
Va rog daca aveti vreo idee spuneti-mi si mie cum sa o rezolv ca eu nu mai stiu ce sa fac.
Va multumesc

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#26 Mesaj de robut »

Incepand din acest an am achizitionat si programul pentru stocuri unde am selectat CMP.Citind acest topic, stau si ma intreb cum este mai bine ....metoda CMP sau FIFO ?
Poate cineva care lucreaza cu Saga stocuri sa-mi dea un sfat ?
Multumesc!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#27 Mesaj de eugen01 »

ehhmmm...sfaturi se gasesc !! :)

personal folosesc FIFO, in principiu trebuie sa nu uit la inchidere de luna sa fac o vizita in meniulOperatii>OPcuStocuri>ReglareDescarcare (e vorba de rotunirile de la 4 zecimale la 2 zecimale).
La CMP (zic eu) trebuie mai multa atentie daca vrem sa indreptam o eroare trebuie sa lucram cronologic;necesita atentie marita(zic eu).Sunt forumisti,utilizatori Saga, cu mai multa experienta decat mine, ce in mod cert va vor recomanda CMP....ideea e, ca alegerea va apartine !! :)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#28 Mesaj de septimiuv »

parerea mea e ca cine mai lucreaza cu CMP e comunist :lol:

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#29 Mesaj de robut »

ce sa fac d-le septimiu daca am crescut in acea perioada ....voiam un sfat nu o critica....... tineretea bat-o vina !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#30 Mesaj de septimiuv »

sper ca ati luat-o ca o gluma
situatia cea mai buna apare in cazul FIFO; si ca posibilitate de urmarire facila si ca mod de descarcare

Scrie răspuns