Monografie 711

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#31 Mesaj de robut »

Bine , iau in calcul si 711, dar clasa 7 - clasa 6 tot nu-mi da soldul lui 121
Mentionez ca la semifabricate lucrez cu pretul pietei deoarece acestea deseori sunt vandute ca marfa(daca as tine cont de cheltuieli mi-ar iesi niste preturi astronomice)
Acum sigur imi scapa ceva , dar sunt prea obosita sa mai gandesc......daca imi veti mai scrie voi reveni maine.
Toate cele bune va doresc!

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#32 Mesaj de stoicat »

1.In calculul veniturilor se ia soldul ct.711 si nu rulajul , se aduna soldul C a ct.711sau se scade soldul D a ct. 711,inainte de inchiderea lui prin 121
2.Diferen!elor între pre!ul standard (prestabilit-pretul pietei in cazul de fata ) si costul de produc!ie al semifabricatelor se inregistreaza :
348=711,Nu?,deci....ce nu e bine ?
Noapte buna!

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#33 Mesaj de robut »

Buna dimineata!
Multumesc frumos StoicaT ,ca ti-ai facut timp aseara sa-mi raspunzi.
1.Am inteles modul de calcul si toate sunt bune.
2.Am lucrat foarte putin cu diferente de pret - as fi avut numai diferente nefavorabile.....cei care asista la procesul de productie nu-mi dau aceste informatii.....tara lui Papura Voda.....cum as putea sa calculez costul de productie si sa inregistrez diferentele ?

iuhasze838
Mesaje: 25
Membru din: Lun Oct 23, 2006 12:00 am

productie langosi

#34 Mesaj de iuhasze838 »

buna ziua,
daca poate sa ma ajute si pe mine cineva
la un chiosc care produce si vinde langosi trebuie sa am raport de gestiune?
langosii ii produc conform unei retete, consumul se face automat in saga, apoi ii vand prin casa de marcat.
La punctul de vanzare ce documente trebuie sa am? registru de casa si mai ce?
multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#35 Mesaj de tomac »

Raportul de gestiune, document nereglementat de legislația financiar-contabilă (ci doar menționat), se utilizează conform mențiunii din legislație, în cazul evidenței unei gestiuni în regim global-valoric.
Registrul de casă nu se ține la punctul de lucru ci acolo unde este casieria societății.
La punctul de lucru, trebuie să existe dovada intrării în gestiune a produselor vândute și cea a predării banilor la casierie (monetare, chitanță).
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iuhasze838
Mesaje: 25
Membru din: Lun Oct 23, 2006 12:00 am

#36 Mesaj de iuhasze838 »

multumesc frumos

comanescuv
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:00 am

Re: Monografie 711

#37 Mesaj de comanescuv »

Buna ziua,

Am urmatoarea problema destul de urgenta:

In 30.06.2010 emit o factura mare pentru un robot chirurgical. Deoarece acesta este compus din mai multe componente pe care le asamblez in Romania, pe langa factura de la extern a robotului, achizitionez din tara componente pentru serverul bazei de date, imprimante, cabluri etc.
Inteleg ca trebuie sa folosesc cont de productie.
Pentru toate componentele am reusit sa am intrari pe baza facturilor din iunie dar pentru un carucior am doar proforma invoice si order acknowledgement de la extern. Deoarece valoarea este mare, ar fi de dorit sa ma scad si cu acesta in iunie. Ce cont pot sa folosesc pentru descarcarea de gestiune? Transferul de responsabilitate a marfii precum si plata ei imi da dreptul de inregistrare a cheltuielii cu marfa?

Multumesc tomac si paturcai, stiu ca ma veti salva si de data asta!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Monografie 711

#38 Mesaj de tomac »

Poate sunt eu mai sensibil, dar, vă rog eu, nu mai postați chestii de genul ăsta:
Multumesc tomac si paturcai, stiu ca ma veti salva si de data asta!
Indirect îi desconsiderați pe ceilalți membri ai forumului, plus că orice răspuns, corect chiar, din partea altora este limitat automat sau chiar poate părea neavenit. Pe acest forum nu sunt numai eu și/sau paturcai, mai sunt și alți membri de la care puteți primi un răspuns.

Acum revenind la subiect: depinde și de modul în care este contractul.Poate fi un contract de furnizare de bunuri cu montare, caz în care puteți factura componentele ca marfă. Nu ar fi necesar să folosiți producție. Sau puteți contabiliza ca o prestare de serviciu, considerând computerul și accesoriile sale ca materiale auxiliare.
Nu puteți descărca ceva ce nu aveți.Plata unei facturi proforma nu înseamnă că automat deveniți proprietar.
Corect ar fi fost să facturați contravaloarea pieselor ce nu le aveți, sub formă de avans.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

comanescuv
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:00 am

Re: Monografie 711

#39 Mesaj de comanescuv »

Multumesc! Am luat nota de sfaturi!

zamfirm28
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 25, 2010 12:00 am

Re: Monografie 711

#40 Mesaj de zamfirm28 »

Buna,folosesc Saga de putin timp,as vrea sa ma ajutati cu o monografie ctb. pentru o ferma cu profil legumicol,nu am gasit mare lucru scris despre acest subiect, a mai incercat cineva din cate am vazut dar nu stiu daca a primit raspuns vis a vis de inregistrarile facute.
Multumesc

zamfirm28
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 25, 2010 12:00 am

Re: Monografie 711

#41 Mesaj de zamfirm28 »

Buna ziua,
are cineva ideea in Saga versiunea integrata,cum as putea sa fac intrarea produselor finite-legume,obtinute din productie,altfel decat spunea vinczellero,cu crearea unui furnizor fictiv Produse finite, si inregistrare 345=711 la pret prestabilit si cu tva 0;parerea mea este ca m-as complica,ar apare in jurnal de cump. ca scutite,etc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Monografie 711

#42 Mesaj de tomac »

Da: prin modulul de producție, completând data și gestiunea, iar pentru fiecare produs finit, în tabelul din dreapta sus completați câte o linie. Partea de consumuri poate rămâne necompletată.
Eu aș face așa:
- intrări de semințe, material de sădit - nir prin intrări
- pentru fiecare cultură sau livadă fie o grupă fie o gestiune, fie o combinație a celor două
- aș înregistra prin Operații - Bonuri de consum - ceea ce s-a consumat în fiecare lună - semințe, îngrășăminte, erbicid, etc
- aș avea o fișă, extracontabil în Excel, cu situația cumulată a consumurilor, în care pe lângă cheltuielile directe - bonurile de consum anterioare aș adăuga și cheltuielile indirecte (dacă aș avea grupe le-aș putea asocia, la contabilizarea lor grupa din care fac parte)
- în baza fișei, la finele lunii aș înregistra producția în curs 331=711 și imediat cu data de 01 a lunii următoare (să nu uit :? ) 711=331
- la recoltare, când deja am produsele finite, prin modulul producție, în gestiunea aferentă aș avea bon de predare pentru fiecare produs finit obținut completând așa cum am zis anterior doar tabelul din dreapta sus a ecranului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: Monografie 711

#43 Mesaj de vinczellero »

si cu ce pret de cost veti inregistra productia obtinuta ???
nu uitati ca nu e vorba de cereale la care adun toate costurile si apoi recoltez intr-o saptamana sa zicem si imediat pot sa imi fac un pret de cost pe tona de cereale obtinuta !!!
La legume e diferit pentru ca eu recoltez in fiecare zi legume pe care le duc la piata ....si e greu sa stabilesc in fiecare zi pretul de cost pentru fiecare cantitate de legume recoltata in fiecare zi !!! la fel si la stocuri pentru ca nu prea pot sa raman cu stoc sa zicem de 10 kg de tomate .....la cereale se depoziteaza in cantitati mari si in silozuri !!!
eu nu mai lucrez nici cu pret prestabilit ci inregistrez produsele finite -legume la pret de vanzare mediu ( pentru ca in aceeasi zi la piata pot sa am mai multe preturi cu care vand )
eu vand tot ce duc la piata si raman fara stoc la legume de pe o zi pe alta ....legumele mele sunt pe fir neculese si nu pot sa estimez cat valoreaza tot ce e copt si nerecoltat pentru ca totul e la kilogram !!!
eu ma inregistrez cu costuri prin 6xx ,apoi adun tot in luna in 331=711 si 711 se inchide prin 121 ca venit si apoi cand obtin productie si incep sa vand anulez prin 711=331 si 711 se inchde prin 121 ca cheltuiala iar 121 ramane curat doar cu costurile ce le-am facut si apoi prin 701 inregistrez vanzarea ,deci veniturile !!! 121 va fi influentat de 6xx cu costurile facute si 701 cu vanzarea produselor finite ....soldul lui 121 va fi 6xx - 701 !!! 711 il folosesc doar ca intermediar cand reflect productia in curs 331 !!! 711 nu are sold pentru ca eu vand tot ce recoltez in ziua respectiva !!!
exemplu :
3022 = 401 combustibil utilaje 500
3025 = 401 samanta 1000
3028 = 401 ingrasamant 500
3028=401 ierbicid 500
consumul lor :
6025 =3025 1000
6028 = 3028 1500
6022 = 3022 500
salarii 641 = 421 800
inregistrarea productiei in curs cu costurile facute :
331 = 711 3.300
inchiderea lui 121 va fi : 121 =6025,6022,6028,641 3.300
si 711 = 121 3.300 si reflecta productia
incep sa recoltez in iunie ( costurile cu 6xx le-am facut din ianuarie pana in iunie)!!!
anulez la inceputul lui iunie 711 = 331 3.300 ron si prin 121 se inchide astfel :
711= 121 - 3.300 sau il inchide pe 711 ca si cheltuiala si se anuleaza 711 ca venit inregistrat initial !!!
incep sa vand in 5 iunie sa zicem si duc la piata 100 kg de rosii (vand la piata cu 3 lei/kg)
obtin productia : 345 = 711 100 kg x 3 lei = 300 ron
vanzare 4111 = 701 300 ron
scadere gestiune 711= 345 300 ron si astfel 711 ramane cu zero din inregistrarile 345=711 si 711= 345 cu aceeasi suma !!! tot ce ramane pentru inchiderea lui 121 este 701 ca venituri si calculat per ansamblu pentru activitatea de productie in 121 se va reflecta 6xx cu costurile facute si 701 cu veniturile din vanzari !!!
la legume nu exista retetar sau semifabricate si e greu de stabilit costul la 1 kg de rosii si acest lucru se poate face doar la sfarsitul sezonului cand am terminat de recoltat tot!!!
nu cred ca e gresit ca tin evidenta la pret de vanzare !!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Monografie 711

#44 Mesaj de tomac »

Aș înregistra la preț prestabilit nu la preț de cost. Și pot calcula abaterile calculând procentual în funcție de suprafața de pe care se recoltează și de cantitatea recoltată, la finele lunii. Eu am spus ce aș face eu. Altfel, planul de conturi e la dispoziția fiecăruia și fiecare poate să adopte orice politică în contabilitatea sa pe care să o aplice după cum dorește.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zamfirm28
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 25, 2010 12:00 am

Re: Monografie 711

#45 Mesaj de zamfirm28 »

Multumesc pentru raspunsuri. Deci ca sa inteleg mai bine, pot sa structurez in Saga pe fiecare tip de cultura,cate o gestiune,si grupa,in care inregistrez toate intrarile de seminte,mat. consumabile,combustibil,ingrasamant, etc facand analitice la 3025,3022,3028,etc, inreg. consumuri aferente 6xx la fel pe fiecare cultura cu analitice.
Nu va suparati ca va intreb dar sunt noua in Saga,ma ghidez si cu manualul,dar sfaturile voastre,care lucrati mai demult sunt mai mult decat binevenite:
Deci inainte de toate trebuie sa creez articole:seminte de tomate, seminte de gulii,etc.,ingrasaminte,pesticide,carburant,etc.produse finite cu analiticele aferente
-la tipuri de articole creez seminte cu denumirea fiecarei culturi,produse finite,materiale consumabile;
Dupa care creez gestiune pentru fiecare cultura,dar si grupa-asta nu prea stiu eu cum,nu vreau sa fac vreo prostie,din cate am citit in manual,nu o mai pot sterge, daca gresesc;
pe urma creez analitice la 3025,3028,etc, la 6xx,la 331 si 711
trec la inregistrarea facturilor de intrare:
-am factura de seminte- operatiuni -Intrari facturi,in partea de detalii,aleg la tip articol: seminte gulii,la gestiune: Seminte gulii,(grupa unde se alege?),la den. articol trec samanta gulii,si datele de pe factura.
Asa fac la toate intrarile de materiale consumabile,combustibil,etc.
Este musai sa creez si gestiune si grupa?

scuze ca va bat la cap,si multumesc pentru indulgenta.

Scrie răspuns