Impozit specific sau imp.profit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Impozit specific sau imp.profit

#1 Mesaj de spatarl »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o parere . O firma are obiect de activitate 5629 ,, Alte servicii de alimentatie'' , vinde in cadrul unei multinationale mancare, cofetarie-patiserie ( productie proprie) , dar in acea locatie vinde si sucuri, tigari, lactate, etc. Intrebarea este daca acea activitate de comert intra la imp.specific sau trebuie calculat imp.pe profit ? Pentru vanzarile de tigari face trimestrial o factura de comision catre furnizorul de tigari . Acest venit intra la imp.specific sau la imp.profit?
Va multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Impozit specific sau imp.profit

#2 Mesaj de pinteae »

Cum vinde tigarile?
Nu le vinde prin casa de marcat fiscala?
Tigarile sunt produse accizabile.
Poti sa vinzi in numele unui comerciant si pe urma sa-i facturezi comision?
Eu cred ca are iz de evaziune!
Eugen Pintea

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Impozit specific sau imp.profit

#3 Mesaj de pinteae »

Referitor la intrebarea privind impozitul specific. situatia sta cam in felul urmator.
Daca la 31.12.2015 indeplinesti conditiile de a fi platitor de impozit specific si cu data de 01.02.2017 ramai platitor de impozit pe profit, atunci vei datora impozit specific. Impozitul il datorezi doar pentru activitatea de catering.
Daca la 31.12.2015 indeplinesti conditiile de a fi platitor de impozit specific, dar incepand cu data de 01.02.2017 indeplinesti conditiile de a fi platitor impozit pe venitul micro., atunci vei avea de asteptat, deoarece normele de aplicare inca nu au fost publicate in M.Of. In aceste conditii, pentru 01.02-31.03 vei declara imp.pe venitul micro.
Eugen Pintea

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Impozit specific sau imp.profit

#4 Mesaj de spatarl »

Tigarile se vand prin casa de marcat , acestea au in pret impus de furnizor iar la trimestru se face o factura de comision vanzare . Tigarile sunt tratate ca si o marfa doar ca exista in pret de vanzare impus. Nu inteleg unde este evaziunea? Eu nu inteleg daca activitatea de comert de la acel punct de lucru se imoziteaza la specific sau profit.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Impozit specific sau imp.profit

#5 Mesaj de pinteae »

Mie mi se pare o operatiune foarte ciudata. Corect ar fi sa factureze furnizorul un discount, periodic, care sa diminueze costul vanzarii, nu sa fie emisa o factura de comision. Asa ar fi reflectata corect cifra de afaceri.
Impozitul specific se determina in baza unei formule de calcul. In formula, un element il reprezinta suprafata utila. Banuiesc ca exista un contract de chirie/locatie, prin care este stabilita suprafata utila, necesara desfasurarii activitatii si ca aveti un certificat de autorizare/clasificatie pe locatia respectiva din care se poate identifica suprafata alocata.
Daca sunt indeplinite toate conditiile impuse de L.170/2016, atunci datorati impozit specific.
Eugen Pintea

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Impozit specific sau imp.profit

#6 Mesaj de spatarl »

Multumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns