Fabrica + Magazin

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#31 Mesaj de danilevicis »

: Cum operez transferul din gestiunea depozit (evidenţiată cantitativ-valoric) în magazinul cu amănuntul.
R: Pentru aceasta trebuie să procedaţi astfel:
- vă creaţi un client şi un furnizor fictiv - Terţ transferuri căruia îi asociaţi contul 482, atât în tabelele de clienţi cât şi în cea de furnizori
- ieşirea din depozit o operaţi prin Ieşiri - introducând un aviz de ieşire pe clientul fictiv
- în intrări operaţi o intrare pe aviz de la furnizorul astfel creat. Atenţie la introducerea în tabelul de detalii, unde va trebui ca la introducerea intrărilor în astfel de situaţii să procedaţi similar operării unor facturi primite de la neplătitori de TVA aşa cum am arătat aici: Introducere facturi primite de la neplatitori de TVA
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#32 Mesaj de eugen01 »

v-am raspuns in celalalt topic ... :)

d>

ai omis sa adaugi.."Conform Manual Saga>Intrebari frecvente...

patrum601
Mesaje: 102
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

#33 Mesaj de patrum601 »

Eu va multumesc ptr.raspunsuri dar daca ati fi citit cu mai multa atentie ce am intrebat initial ati fi inteles ca am trecut si prin"manualul SAGA" ptr.ca am creat acel furnizor si client fictiv. Este adevarat ca poate nu am citit si tot ce se poate citi pe forum
Problemele erau in definitiv altele :
1. Precizez ca am abonament numai ptr SAGA c -nu si ptr stocuri
2.Marfa o primesc direct in depozit unde tin evidenta la pret de intrare intrucat de aici vand si catre alte firme nu numai prin magazinele proprii;
3.Am operat iesirea din depozit cu AE pe clientul fictiv magazin 1 dar NC apare ca o vanzare ( 482=707..) . Eu nu fac acum decat transfer de marfa nu vand din depozit catre magazin si apoi inca o data catre diverse persoane;
4.Cu partea de transformare din kg in bucati am rezolvat-o astfel :
- am facut proces verbal prin care am identificat produsele si le-am trecut in liste de inventar ca bucati/ pret /kg
- La intrari am trecut in detaliile AE de la furnizorul fictiv DEPOZIT la randul 1 marfa in kg si la pret de livrare de la depozit dar nu am pus pret de vanzare ; la randurile urmatoare am insirat toate produsele cu un pret de intrare de 0.000001 si pret de vanzare pretul meu de raft

5 Nu am mai fost lamurita cu privire la TVA . Eu primesc marfa in DEpozit (marfa o am in DEPOZIT la pret de cumparare cu TVA) . Cand fac iesirea prin AE catre clientul fictiv nu inteleg de ce sa trec TVA =0 . La fel si pe Intrarea cu AE de la furnizorul Fictiv.

Eu am gasit mereu intelegere pe acest forum si chiar multumesc tuturor celor care m-au indrumat in diversele probleme pe care le-am ridicat .

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#34 Mesaj de eugen01 »

1.Chiar si cu Saga fara stocuri, se poate crea in Fisiere>Gestiuni o gestiune cantitativ-valorica(denumita generic Depozit).
2.OK.
3.Magazin 1 trebuie sa fie gestiune , nu client fictiv;gestiune creata in prealabil in Fisiere>Gestiuni, tip gestiune global valoric,cu analiticele aferente371.01 etc...
4.
a)asa e ..trebuie identificate per bucata.
b)Depozit trebuie sa fie gestiune.Intrarea in Depozit se face de la Furnizor;Transferul catre Mag1 sau Mag2 se face prin 482/Client(iesire depozit) si 482/Furnizor Intrare Mag.1 sau Mag 2(rubrica Tva=0dar..tva -ul este inclus in valoarea marfii)
5.Am inteles ca s-a lamurit.

Altfel, eu tot fac referire la Manualul Saga pentru ca imi este mai usor asa decat sa dau cu Copy/Paste din manual. :)

NB.Alocarea lui 482 in ecranele respective (fur/clienti) se face prin Adaug. iar in coloana Cont analitic , unde Saga completeaza 401/4111 , stergem si trecem 482 fara nici un sintetic.Doar 482.
Ultima oară modificat Lun Apr 19, 2010 11:04 am de către eugen01, modificat de 2 ori în total.

patrum601
Mesaje: 102
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

#35 Mesaj de patrum601 »

Multumesc ptr. raspuns dar nu am reusit sa rezolv pb.pentru ca
in ADMINISTRARE am bifat "Evaluare mf.la pret de vz.pe gestiuni distincte" si "Foloseste formula cu rulaje cumulate" iar cand am predefinit cele trei gestiuni ( DEPOZIT, MAGAZIN 1 si MAGAZIN 2) nu pot sa-mi aleg tipul de gestiune intrucat mi se propune numai varianta global valorica.

Unde gresesc?

Multumesc

patrum601
Mesaje: 102
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

#36 Mesaj de patrum601 »

Pe masura ce rezolv o problema imi apare alta .
Am inregistrat transferul de marfa cu AE prin IESIRI (catre un client fictiv creat cu cont 4111_482) si INTRAREA ( de la un furnizor fictivcreat cu ct.401-482) dar , ptr.ca operatiunea este cu AE, in cele doua NC am conturile 408 si 418 ( care se creaza ca urmare aparitie AE ptr. ca eu nu am facut nici cum aceste conturi) .
Problema finala este ca in balanta (am incercat o inchidere ) am sold pe ambele conturi (client si furnizor fictiv). Cumva trebuie sa mai fac si alte NC manual ca sa inchid aceste conturi?
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#37 Mesaj de paturcai »

Clientul fictiv TREBUIE SA AIBA CONTUL 482 si nicidecum 4111_482, iar furnizorul fictiv trebuie sa aiba exact acelasi cont 482.
Nu inventati, mergeti pe calea deschisa de inaintasi si totul va fi OK.
Aici este o solutie:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... hlight=482
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

patrum601
Mesaje: 102
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

#38 Mesaj de patrum601 »

Multumesc frumos .Am reusit ptr.ca am mai citit pe forum si tot intrun topic al dvs. am gasit ca si clientul si furnizorul fictiv treb.sa fie 482 nu cum le-am creat eu.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#39 Mesaj de eugen01 »

Cred ca e vina mea pentru respectiva indicatie.Imi cer scuze...am modificat si rapunsul respectiv...pentru a nu mai induce in eroare si pe alti utilizatori... :oops:

Scrie răspuns