Fabrica + Magazin

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#16 Mesaj de eugen01 »

f>

o procedura descrisa de H sau B nu are cum sa nu functioneze!!
1.Ati verificat setarile, conform Manual Saga?
2.Ati bifat in Fisiere>Gestiuni la gestiunea magazin "La pret de vanzare"

(v-am sugerat si mai sus aceste verificari)

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#17 Mesaj de olteanz »

[quote="ficiub"]Pt. olteanz :

Avizul de expeditie pleaca din fabrica pe IESIRI si la magazin este procesat pe INTRARI.

OK. De ce ai sold la ct. 482?
1+1=3

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#18 Mesaj de tomac »

Daca evidenta fabricii si a magazinului se tine pe aceiasi baza de date cel mai simplu este sa va folositi de ecranul "Transferuri" pentru transfer din fabrica in magazin
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#19 Mesaj de eugen01 »

ehhmmm...si intr-un caz (prin 482) dar si prin Transferuri (meniu) trebuie dublate articolele (in sensul de a schimba tip articol).Avem odata ecler/produs finit iar in magazin ar trebui avut ecler=marfuri.

ficiub
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

EVRIKA!!!

#20 Mesaj de ficiub »

In primul rand vreau sa va multumesc la toti cei care si-au batut capul cu problema mea in special eugen01, olteanz, care mi-au mai dezvoltat un neuron :lol:

Am gasit rezolvarea:
1. In primul rand daca aveti numai gestiuni catitativ valorice trebuie sa debifati orice optiune din ADMINISTRARE -> CONFIGURARE SOCIETATI , sectiunea EVALUARE MARFURI....
2. Introduceti atit la furnizori cit si la clienti o firma "vituala" in care ii puneti analiticul 482.
3. pentru a transfera marfa dintr-o FABRICA (magazin) in alt MAGAZIN trebuie sa aveti 2 gestiuni diferite.
4. Inainte sa faceti avizul de insotire al marfii, trebuie sa transferati (OPERATII -. TRANSFER) articolele pe care le doriti in MAGAZIN din gestiunea producatoare (FABRICA, magazin) in gestiunea MAGAZIN. Abia apoi faceti avizul ca altfel ramane ...in aer cum spunea olteanz :)
5. Daca ati mai operat iesiri "gresite" si testati aceasta formula asigurati-va ca nu aveti optiunea PREIA ULTIMUL PRET DIN IESIRI deoarece va va aparea tot pretul "eronat"


Acum ca am rezolvat cu transferurile cum reglez 482 ?
Toata marfa transferata pina acum a ramas .. in aer si acum am o valoare de citeva cifre sold.

Cineva sugesti?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#21 Mesaj de eugen01 »

errr...offf...cred ca nu mi-am ales bine saptamana in care sa ma las de fumat.
Haideti sa facem o evaluare a situatiei.
1.Am gestiuni cantitativ valorice (deci nu am pus nici o bifa in ecranul de ConfigurareSocietati), am ales metoda FIFO.Si fabrica si MAGAZIN apartin aceleiasi societati.
2.In meniul Gestiuni am creat
- Produse finite (1)
- Materii Prime (2)
- Diverse (3) - asta pentru a departaja alte consumabile ce nu tin de productie
- MAGAZIN (4) - Aici firma vinde produsele finite(primite in prealabil de la gestiunea produse finite/fabrica).Bifam optiunea "La pret de vanzare"
3.In meniul articole cream articolele cu respectarea tipului de articol / nu e obligatoriu sa completam pretul de vanzare aici.Despre codificari si importanta lor click-aici
Ex : cod 100000 Ecler /produs finit
100001 Amandina /produs finit
200000 Faina materii prime
200001 Ciocolata materii prime (alte consumabile??)
400000 Ecler / Marfuri
400001 Amandina/Marfuri
4.Daca lucram numai cantitativ valoric , efectuam transferul prin Operatii>Transferuri.Exista buton de tiparire Aviz.
Iesire Fabrica 100000/Ecler (tip produs finit)
Intrari MAGAZIN(4) 400000/Ecler (tip marfa)

Daca nu sunt multe date de procesat...eu as reface tot.Adica..e bine sa o incepeti corect de la inceput, sa nu va mai complicati cu acel 482.(Nu ca ar fi neaparat o complicatie)
Altfel:
1.Pentru a vedea de unde provine acea suspensie verificati 482 creat la furnizori si 482 creat la clienti.Ori 482 client nu a predat marfa la magazinul de vanzare ori 482 furnizor nu a livrat marfa la 482 client (sau cam asa ceva!)
2.Din cate stiu eu Saga propune ultimul pret (daca avem bifa pusa la setari) dar daca eu vreau sa-l modific...il modific!!(sau poate e valabil numai pentru facturi??)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#23 Mesaj de eugen01 »

i>
Î: Cum operez transferul din gestiunea depozit (evidenţiată cantitativ-valoric) în magazinul cu amănuntul.
R: Pentru aceasta trebuie să procedaţi astfel:
- vă creaţi un client şi un furnizor fictiv - Terţ transferuri căruia îi asociaţi contul 482, atât în tabelele de clienţi cât şi în cea de furnizori
- ieşirea din depozit o operaţi prin Ieşiri - introducând un aviz de ieşire pe clientul fictiv
- în intrări operaţi o intrare pe aviz de la furnizorul astfel creat. Atenţie la introducerea în tabelul de detalii, unde va trebui ca la introducerea intrărilor în astfel de situaţii să procedaţi similar operării unor facturi primite de la neplătitori de TVA aşa cum am arătat aici: Introducere facturi primite de la neplatitori de TVA
(Manual Saga-Intrebari frecvente)
Deci..fara TVA

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#25 Mesaj de eugen01 »

i>
imi cer scuze..fara TVA in rubrica aferenta!!altfel (tot din Manual Saga, continuare la raspunsul anterior):

O societate, plătitoare de TVA poate primi facturi emise de furnizori neplătitori de TVA pentru servicii sau pentru mărfuri.
Pentru a înregistra o factură primită de la un neplătitor de TVA se procedează astfel:
1. Se adaugă datele despre numărul de factură, furnizor, data emiterii şi data scadenţei în partea de antet a ecranului de intrări.
2. În ecranul de detalii se adaugă o linie nouă
3. După completarea denumirii bunului sau serviciului cumpărat, în coloana TVA se va modifica cota de TVA la zero.
4. Se completează datele despre cantitate, preţ, valoare, total.
5. Dacă bunul aprovizionat este marfă, se completează preţul de vânzare şi se apasă butonul >>, pentru extinderea listei de detalii
6. În câmpul TVA vânzare se va completa cu cota de TVA inclusă în preţul de vânzare.

Exemplu:
O societate, plătitoare de TVA, aprovizionează marfă de la un neplătitor de TVA, în valoare de 1000 lei. Preţul de vânzare pentru marfa aprovizionată este de 1500 lei cu TVA inclus.
Ecranul de detalii în acest caz va fi completat astfel:
Denumire UM TVA Cant. PU Val. Total TVA Cont Pret V. Adaos %Ad. TVA vânz.
MARFA buc 0 1 1000 1000 1000 0 371 1500 260,50 26 19

patrum601
Mesaje: 102
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

#26 Mesaj de patrum601 »

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema.
Am un SRL care vine en gros imbracaminte uzata.
De putina vreme si-a deschis si doua magazine pentru vanzare cu amanuntul a acestor produse.
cum sa-mi configurez aceste gestiuni.
In ADMINISTRARE am bifat "evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte".
Am creat trei gestiuni cu evaluare global valorica, un furnizor fictiv "DEPOZIT" si doi clienti fictivi"magazin1 si magazin 2 " cu cont 482 si nu mai stiu cu sa operez acum.
Am mers pe IESIRI , am facut un AE catre clientul "magazin1-ct.482" , am pus TVA 0 dar in NC imi apare ca si o vanzare (pe credit 707 ).
Precizez ca nu am decat programul SAGA C fara stocuri.

Multumesc frumos

patrum601
Mesaje: 102
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

#27 Mesaj de patrum601 »

Revin cu o noua intrebare .
Din depozit pleaca spre magazin imbracaminte uzata (ex.1.000 kg) dar in magazin trebuie sa fac NIR pe produse (transforma marfa la KG in bucati ) .Am primit lista cu cantitatile dar nu stiu cum sa fac NIR cu fiecare produs in parte asa cum o sa am marfa la raft .

Multumesc

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#28 Mesaj de danilevicis »

Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#29 Mesaj de eugen01 »

601>
1.Nu imi e clara configurarea..de ce mai e nevoie de depozit?Se vinde si la alte societati?Altfel, pentru vanzare cu amanuntul ar trebui sa aveti bifat "formula cu rulaje cumulate" (acel k).Gestiunea 1 si 2 se creaza in meniul gestiuni prin adaug si completare de analitice.
2.Transferurile prin 482 implica crearea si in tabela de furnizori, si in tabela clienti acel furnizor/client fictiv. Raspunsurile pe care le gasiti mai sus, adresate lui Iordans sunt din Manualul Saga.
3.D'acord, daca vreti sa faceti NIR (chiar daca intrarile si iesirile in cazul global valoric se fac pe nedefinit) trebuie facut un inventar al marfurilor bucata cu bucata.

Repet pentru lucrul cu gestiuni global valorice cititi Manualul Saga>Gestiuni.Mai dati si o cautare pe forum.
Altfel, reveniti cu amanunte daca nu va descurcati.

patrum601
Mesaje: 102
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

#30 Mesaj de patrum601 »

Multumesc pentru ghidare (eu am cautat dupa gestiuni). Nu inteleg insa cum face transferul de la depozit la magazin ( 372.2 =%
371.1,378 si 4428) ?

Scrie răspuns