virament bancar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ianocoglo
Mesaje: 88
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

virament bancar

#1 Mesaj de ianocoglo »

Buna seara,
va rog frumos un raspuns si unde gresesc,sunt incepatoare
am cumparat abonament la SAGA si am platit prin banca.
Deoarece nu aveam suficienti bani in contul bancar am luat bani din casa si am depus in cont si fac urmatoarele:
1.intocmesc dispozitie de plata din casa pentru a depune in cont si inregistrez 581=5311 350 lei
2.pe baza chitantei de depunere numerar primita de la banca inregistrez 5121=581 350 lei
3.pe baza facturii proforme ce o anexez la ordin intocmesc ordinul de plata si inregistrez 408=5121 350 lei
4.cand vine factura inregistrez 401=408 350 lei si 628=401
unde mai anexez si extrasul?
iertati-mi necunoasterea,dar nu am mai avut de aface cu asa ceva

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

1. Ridicarea banilor si depunerea lor la Banca nu implica completarea unei dispozitii de casierie. In momentul in care se depun banii la orice Banca se primeste in schimb o foaie de varsamant prin care se dovedeste ca acei bani s-au depus. Deci nu mai intocmiti inca un document ca o sa murim facand atatea hartii.
2. Ridicarea banilor din casa:
581 = 5311 (si anexati la registrul de casa foaia de varsamant primita de la Banca odata ce ati depus banii acolo)
Si corect - asa cum scriati:
5121 = 581 pentru depunerea numerarului la Banca.
COntul 581 se intelege a fi "drumul" pe care au luat-o banii.
3 si 4. Factura proforma este o instiintare si nu reprezinta un document oficial, aproape ca "proforma" este un basm deci nu este opozabil firmei si deci nu trebuie inregistrata in contabilitate. Faptul ca faceti o plata inainte sa aveti factura nu inseamna ca factura nu va veni la timp. Chiar daca se admite ca plata s-a facut in data de 31 ale lunii, furnizorul la primirea banilor este obligat sa respecte data "primirii" banilor si sa emita factura cu aceeasi data. Asta inseamna ca nu mai trebuie sa complicati inregistrarile contabile (nu ca nu ar fi bine, ci din motive de simplificare) si sa puneti corect plata:
401.XXXXX = 5121 pentru suma achitata. Factura nu va intarzia sa apara fiti convinsa.
Extrasul de cont se tine sdeparat intr-un dosar in care tineti absolut toate extrasele de cont de la banca/banci in ordinea lor: in partea de jos extrasul din ianuarie, iar in partea de sus extrasul pana la decembrie inclusiv.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#3 Mesaj de balazse »

Eu as inregistra 5121=581 pe baza extrasului si nu pe baza chitantei cu care s-au depus banii la banca.

Scrie răspuns