Articol duplicat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Articol duplicat

#1 Mesaj de danilevicis »

Cum pot reusi pentru a folosi acelasi cod de articol (exemplu cod 56 Amandina) in 3 gestiuni, 2 magazine si 1 en-gros?
Mentionez ca am setat analiticele pentru gestiuni, dar as dori sa nu imi apara in articole produsul Amandina de 3 ori cu 3 coduri diferite? Multumesc!
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Nici nu e nevoie să-l creezi de 3 ori. Pur şi simplu ai un articol pe care trebuie să-l faci intrat în fiecare din cele 3 gestiuni. Teoria mea se aplică pentru cazul în care acel articol are acelaşi atribut (tip articol) în fiecare din cele 3 gestiuni.
Dacă foloseşti SAGA cu partea de stocuri activată şi urmăreşti toate gestiunile, cantitativ-valoric, atunci indiferent câte gestiuni cantitativ-valorice ai avea este suficient să ai un singur analitic la conturile implicate în gestiunea bunurilor respective. Asta pentru că orice situaţie a stocurilor se va putea obţine detaliat din situaţiile specifice stocurilor şi nu din contabilitate.
Dacă lucrezi cu mai multe analitice (câte unul pentru fiecare gestiune cantitativ-valorică) va fi obligatoriu să creezi câte un tip de articol la care să ataşezi analiticul dorit.Această metodă este ineficientă pentru că te obligă să măreşti numărul articolelor.
Trebuie înţeles că valoarea defalcată pe gestiuni, a contului 371 de exemplu, se obţine prin defalcarea valorilor pe gestiuni din situaţiile cantitativ valorice a stocurilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns