taxare inversa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: taxare inversa

#16 Mesaj de olteanz »

Multumesc frumos pentru raspunsurile primite.
Am o intrebare pentru neguraa420: cum procedati cu inregistrarea avizelor primare in Sumal?
1+1=3

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: taxare inversa

#17 Mesaj de neguraa420 »

intrucat avem si exploatare cele care vin de la padure si intra in depozit le inregistrez si la aviz insotire alegand la gestiune exploatare, si la documente intrare alegand material lemnos gestiunea, iar cele care pleaca din depozit, cu lemn rotund sau lemn de foc doar la avize de insotire si aleg la gestiune material lemnos...

sper ca te-am lamurit!

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: taxare inversa

#18 Mesaj de olteanz »

M-ai lamurit. Sintem in situatii diferite.
Deseurile de lemn pe care le vindem sint capete busteni, rezultate prin retezarea busteanului tratat in bazine de tratare (aprox. 21 zile). Subliniez acest aspect-tratarea busteanului- pentru a evidentia faptul ca ceea ce vindem este intr-adevar deseu, respectiv ceva care a rezultat din procesul de productie. In Sumal inregistrez intrarea busteanului cumparat, iar iesirea pe baza fisei limita/bon de consum, cf. reteta. Aceste capete care rezulta nu sint planificate, scopul nostru este sa obtinem produse de mobilier nu capete. Dar daca rezulta sintem nevoiti sa le valorificam:ardere in centrala, transformare in rumegus, brichete, iar o parte sint crapate si vindute asa.De fapt aceste capete bustean sint o pierdere planificata, pe care incercam sa o reducem printr-o valorificare a lor. Si atunci cum sa procedez ca sa le am din nou in Sumal ptr. a le putea vinde cu aviz cu bradulet? Ce intrare sa fac?
Acesta este motivul ptr care ANAF nu a acceptat taxare inversa si a considerat ca nu se incadreaza la materiale lemnoase.
Pina unde mergem cu utilizarea avizului cu bradulet? Lemn de foc (adica ceva care arde) sint si resturile de la croirea unui picior de scaun din cherestea sau din placaj presat (mulate) de ex.
1+1=3

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: taxare inversa

#19 Mesaj de neguraa420 »

olteanz scrie:M-ai lamurit. Sintem in situatii diferite.
. Si atunci cum sa procedez ca sa le am din nou in Sumal ptr. a le putea vinde cu aviz cu bradulet? Ce intrare sa fac?
dvs cand ati facut aviz de celalalt, l-ati inregistrat in sumal??? nu lucrez de foarte multa vreme, nici in contab, nici cu lemn si nici cu sumalul, bineinteles...dar din cate am reusit eu sa inteleg, e ca acest program, tine evidenta atat a produselor cat si a avizelor cu regim special...deci nu cred ca trebuia sa inregistrati acel aviz in sumal...dar nu puteti sa il anulati pe cel care l-ati facut? sa faceti unul cu bradulet...completand sau modificand numarul avizului si refaceti sumalul pe care il mai trimiteti odata...am mai patit si eu sa ma incurc in documente si am refacut sumalul, dupa care l-am trimis specificand motivul pt care il mai trimit odata...

dupa mine...lemnul de foc, capete busteni...trebuie incadrat in aviz primar...iar resturile de capete de foc, rezultate din croirea unui scaun sau acele resturi ramase din debitarea cherestelei...ca si deseuri pe aviz secundar...intrucat acpetele de busteni sunt inca produse primare, nu sunt prelucrate si se incadreaza pe aviz primar...si restul pe aviz secundar...
nush daca v-am raspuns la problema dvs...dar am incercat sa va lamuresc cu cat stiu si eu..

ciuleil203
Mesaje: 219
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta

Re: taxare inversa

#20 Mesaj de ciuleil203 »

Si eu tot de curand am inceput sa lucrez cu SUMAL. Din cit am citit pe forum , am inteles ca avizul cu braduti, se foloseste numai la taxare inversa? Societatea nu este platitoare de tva si are avize cu braduti.
Ciulei

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: taxare inversa

#21 Mesaj de olteanz »

Multumesc Neguraa420, dar nu m-ai lamurit.
Am contactat avocatii, cred ca vom depune contestatie.
1+1=3

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: taxare inversa

#22 Mesaj de neguraa420 »

:)..m-am straduit!

lupum680
Mesaje: 10
Membru din: Joi Sep 17, 2009 12:00 am

Re: taxare inversa

#23 Mesaj de lupum680 »

Buna ziua,

Va supun atentia cu o speta.
O societate cumpara deseuri textile, le separa si le valorifica refacturandu-le ca materiale textile (nu ca deseuri), eu zic ca trebuie facturate cu TVA, astept opinii.

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: taxare inversa

#24 Mesaj de tomac »

Și eu zic la fel. Dacă nu mai sunt deșeuri, nu se mai aplică măsurile de simplificare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns