Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltuieli

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
emk
Mesaje: 11
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltuieli

#1 Mesaj de emk »

Daca ma uit in fisa contului 601 am sume debitoare 1420677,98 lei si sume creditoare 8,04 lei diferente de inventar-inregistrare generata automat de SAGA.
La sfarsit de luna face inchidere cu 121 cu 1420677,98 si respectiv -8,04 lei.
In balanta la Rulaje perioada prinde doar 1420677,98. Este corect? Am descoperit cand am incercat sa fac manual bilantul - in inchidere si bilant, SAGA, tine cont de cei 8,04 lei iar la rulaje in balanta de unde iau eu sumele pentru venituri si cheltuieli nu apare.

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltu

#2 Mesaj de petriself »

Se face corectura de rulaj la ct.601:
601=601 -8,04
In felul acesta se va inchide corect contul 601. Pe rulaje vei avea suma de 1420669,94.

emk
Mesaje: 11
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltu

#3 Mesaj de emk »

Dar care e explicatia? De ce face asa?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24248
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltu

#4 Mesaj de balazse »

Te-ai uitat la nota contabila generata la diferentele de inventariere?

emk
Mesaje: 11
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltu

#5 Mesaj de emk »

In Fisa contului 601 am, in afara de sume debitoare, 3 inreg. unde 601 este creditor:

301.1 = 601 --- 2.98 lei
301.1 = 601 --- 1.70 lei
301.1 = 601 --- 3.36 lei

Total 8,04 lei.

Toate astea 3 inreg. is generate de SAGA, iar la explicatie pune "Inventar - diferente".
Precizez ca nu am problemele astea doar cu contul 601, ci cu toate conturile de cheltuieli care sunt folosite la diferente de inventriere.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltu

#6 Mesaj de tomac »

Cum adică: care e explicația?
V-ați uitat în planul de conturi pentru a vedea cum se înregistrează plusul de inventar?
Se înregistrează exact așa. 301=601
Nu e nicio problemă. Nu mai invocați corelația dintre clasele 6 și 7 cu 121 că m-am săturat să tot scriu despre inexistența ei.
Nu e nevoie de niciun storno pe rulaje.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltu

#7 Mesaj de apetrem »

"În debitul contului 301 "Materii prime" se înregistrează:
- valoarea materiilor prime constatate plus la inventar (601, 758);"

Dupa cum vedeti acolo sunt trecute doua conturi, unul de venituri, altul de cheluieli.
Ceea ce inseamna ca se poate face si asa: 301=758
Asta ca sa poata fiecare contabiliza dupa cum crede el ca este mai bine.

Despre corelația dintre clasele 6 și 7 cu 121 ... mai vorbim :)
Marian Apetre

emk
Mesaje: 11
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltu

#8 Mesaj de emk »

Eu nu am spus ca nu face corect plusul de inventar, am intrebat care e explicatia pentru care nu prinde 8,04 lei la rulaj? Eu am recomandat SAGA si am fost luat la biza de ce nu bate bilantul cu balanta.
Deci, imi sugerati ce explicatie as putea da, ca si cei care m-au intrebat mi-a zis ca daca vin in control cei de la finante si calculeaza o formula din bilant dupa rulajele din balanta, nu le da.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltu

#9 Mesaj de tomac »

@Marian
Nu e chiar exact. În debitul lui 301 se înregistrează:
- valoarea materiilor prime constatate plus la inventar, a celor primite cu titlu
gratuit și a celor rezultate din dezmembrări (601, 758);
iar în creditul lui 758
-bunurile sau valorile primite gratuit (301, 302, 303, 361, 371, 381, 512, 531);
ceea ce înseamnă că: pentru plus la inventare se folosește 301=601, iar 301=758 pentru ceea ce e primit cu titlu gratuit sau provenit din dezmembrări

Despre corelație, rămâne cum am stabilit: mai discutăm! :D Și dacă se poate la o bere, e și mai bine.

@emk
cine te-a întrebat, habar nu are despre ce vorbește.iar dacă te verifică cineva și pune problema așa, la fel habar nu are despre ce e vorba.
În contul de profit și pierdere, se trec sumele din soldul conturilor de venituri și cheltuieli ce s-au transferat asupra contului de profit și pierdere. Nu rulajul conturilor de cheltuieli și venituri. Vedeți și în OMFP 3055 la partea de cheltuieli și venituri.
Nu tu trebuie să dai explicații, ci cel ce face astfel de afirmații trebuie să spună, unde anume scrie ce zice el. Eu pot arăta, după cum vedeți, unde scrie ce spun eu.Reciproca e valabilă?

Ca urmare, dacă SAGA generează corect nota contabilă, despre ce anume mai discutăm?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

Re: Rulaje din balanta nu cuprind si sume negative la cheltuieli

#10 Mesaj de micleav »

Buna ziua!Am si eu urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati daca se poate: am incercat sa fac manual bilantul anului 2022 (mai exact formularul 20) si am constatat ca la randul 3 din formularul 20 suma conturilor 601+602 este mai mare cu 606 lei decat cea calculata automat de program la generarea bilantului (nu s-a folosit contul 609 in anul 2022).Nu stiu cum pot regla dar ca si suma banuiesc ca provine de la stornare unui BC inregistrat gresit pt o materie prima intrata in luna mai si care a fost stornata printr o factura primita in luna iunie(materia prima exista fizic la data primirii facturii storno).Unde este greseala si cum pot regla in Saga la decembrie pentru a face corect bilantul? Va multumesc!

Scrie răspuns