Trecere la neplatitor de TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#31 Mesaj de ghetii101 »

Revin cu intrebarea: cum operam in saga valoarea rezultata din ajustarea de tva a stocurilor?
Ajustarea de tva mareste costul . Nu se poate prin operatii speciale ca nu sunt diferente de cantitate, Prin "schimbare pret"-spune in manual ca se foloseste numai la gestiuni cu amanuntul. De asemenea trebuie sa fie si o schimbare a procentului de tva din ecranul unde sunt articolele, sa apara zero.

E ceva similar operatiunii de majorare de tva de la 1 iulie 2010, insa nu-i dau de cap.
Multumesc d-lui balazse, cautasem si inainte si dupa ce am pus intrebarea si tot nu am gasit raspuns acestei speze, va stimez pt. ca sunteti una din persoanele active si documentate, ale acestui forum.

Multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#32 Mesaj de tomac »

Prin operații speciale se rezolvă.
Faceți o descărcare de gestiune să aduceți stocul la zero, urmată de o încărcare în gestiune, la noul preț.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghitai
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 05, 2007 12:00 am

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#33 Mesaj de gheorghitai »

O firma inregistrata in scopuri de tva care trece la neplatitor de tva de la 01.02.2011, ce decont depune pana la 25 februarie, lunar sau trimestrial?
Si daca are tva de recuperat cum se ajusteaza?

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#34 Mesaj de meira »

Daca depunea trimestrial depune decont trimestrial pana in 25.04.2011, evident cu sumele aferente lunii ianuarie.
Referitor la tva de recuperat da mai multe detalii.

gheorghitai
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 05, 2007 12:00 am

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#35 Mesaj de gheorghitai »

In ordonanta 117 din 30 dec 2010, la art 152, spune "Persoana impozabilă care a solicitat scoaterea din evidenţă în termenul stabilit de prezentul alineat are obligaţia să depună decontul de taxă prevăzut la art. 1562 pentru operaţiunile realizate în cursul lunii ianuarie, până la data de 25 februarie inclusiv. În ultimul decont depus, persoana impozabilă are obligaţia să evidenţieze valoarea rezultată ca urmare a efectuării tuturor ajustărilor de taxă, conform prezentului titlu."
Si intreb pt ca din Saga nu pot scoate decat decont lunar , si ma gandesc ca ar fi logic pt ca este un decont pt o luna, luna ianuarie. Dar firma a fost platitoare de tva la trimestru, si ma incurc aici.
Firma nu prea are activitate iar tva-ul de recuperat este o suma mica , ce provine din anul 2010. Nu am stocuri, nu am mijloace fixe pt a le ajusta, ci in balanta raman cu sold doar la 4424. Cred ca nu ar trebui sa raman cu sold din moment ce de la 1 februarie este neplatitoare de tva.
Va multumesc pt raspuns!

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#36 Mesaj de meira »

Am avut caz concret cu tva trimestrial si la administratia financiara mi s-a spus sa vin cu decontul in aprilie.
Cat despre TVA de recuperat cred ca ar trebui sa intrebi la administratia financiara daca poti face cerere de compensare cu alte impozite, (fiind suma mica banuiesc ca nu te intereseaza sa-ti dea banii). Altfel, cum ramane la ei in fisa ramane si la tine in balanta.

gheorghitai
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 05, 2007 12:00 am

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#37 Mesaj de gheorghitai »

Multumesc pentru raspuns! Cat despre termenul de depunere cred ca ar trebui sa mai incerci pentru ca in codul fiscal termenul este clar. O sa incerc si eu sa depun decontul si iti spun ce am facut.

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#38 Mesaj de meira »

Eu am depus intai online si am primit eroare"platitor inregistrat trimestrial", apoi am mers la ghiseu (la Pitesti) si au spus sa vin cu decont trimestrial in aprilie. Sa vad ce raspuns primesti tu, poate s-au razgandit intre timp, eu am fost martea trecuta.

radub
Mesaje: 33
Membru din: Lun Oct 08, 2007 12:00 am

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#39 Mesaj de radub »

si eu am o problema cu ajustarea tva trecand la neplatitori
adica, am o amenajare de birou de 6000 lei intr-un birou in apartam administratorului ptr care s-a facut un contract de comodat . Se face ajustarea si aici a tva sau ?
ca e sub 20% din valoarea imobilului .deci nu ma incadrez la art 149
va multumesc

savaa
Mesaje: 226
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#40 Mesaj de savaa »

Buna , as dori sa ma ajutati cu sfatul vostru.
Societatea infiintata in aprilie 2011, prestare servicii,platitoare trimestriala de TVA, nu realizeaza 35.000 eu CA si vrea ca sa devina neplatitoare de TVA din 2012 prin depunere pana la 20.01.2012 a decl 096 . Decla 010 nu se mai depune? In ultimul decont 300 de la 09.2011 are de recuperat 370 lei.
Daca am s-a dedus TVA pentru 2 calculatoare si citeva pentru ob de inventar, trebuie sa se calculeze ajustare la valoarea ramasa neamortizata la cele 2 calculatoare? Ce inregistrare se face 635 = 4426? , se compenseazz cu ce este in 4424, cum se inregistreaza in dec 300 ? momentul este decontul lunii martie?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#41 Mesaj de tomac »

Nu, nu trebuie.
La obiecte de inventar faceți ajustare numai dacă acestea sunt în stoc - reflectate în contabilitate în cont de stoc, adică nu au fost date în folosință.
Pentru bunuri de capital se face ajustare numai dacă durata normală de utilizare a acestora este de 5 ani sau mai mult. Calculatoarele sunt încadrate în clasa 2 la cod 2.2.9. ce au o durată normală de utilizare de 2 ani.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#42 Mesaj de balteanuc692 »

A scos cineva fro` firma din evidenta TVA? V-a cerut certificatul de inregistrare fiscala in vederea anularii acestuia? (ca eu nu mai gasesc acest certificat la o firma, e de prin `95 :lol: )

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#43 Mesaj de ferenta »

Soliciţi eliberarea unui duplicat, dacă n-o dura mai mult decât procedura de scoatere din evidenţă ca plătitor de tva. :)

Norme metodologice CFP
Art. 76 Certificatul de inregistrare fiscala
.
.
.
(4) In cazul pierderii, furtului sau distrugerii certificatului de inregistrare fiscala, organul fiscal va elibera un duplicat al acestuia, in baza cererii contribuabililor si a dovezii de publicare a pierderii, furtului sau distrugerii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trecere la neplatitor de TVA

#44 Mesaj de balteanuc692 »

Pai tocmai de monitorul oficial mi-e lehamite :lol: (ca am mai patit-o la o alta firma dar imi trebuia CIF in alte scopuri)
Era interesant sa stiu daca trebuie sa il dau inapoi. Daca trebuie, e nasol :mrgreen:

Scrie răspuns