deductibilitate cont 623 calculata eronat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nicodina
Mesaje: 11
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

deductibilitate cont 623 calculata eronat

#1 Mesaj de nicodina »

la validare impozit profit nu pot sa introduc manual cheltuiala nedeductibila de protocol. am cont 623.1 reclama publicitate, 623.2 protocol si 623.3 sponsorizare. am cheltuieli de reclama mai mari care sunt deductibile. programul aduna toate 3 analiticele si calculeaza dupa formula. cand sterg suma introdusa automat de catre program si introduc suma corecta, cand dau validare preia automat suma calculata eronat de catre program. de ce

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: deductibilitate cont 623 calculata eronat

#2 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 49&start=0

Ca sa citez, din memorie, un clasic al forumului : " anumite erori ale programului pot fi explicate prin actiunea umana".Programul a calculat ceea ce i-am dat noi sa calculeze, adica 2% din contul 623, asta stie sa faca automat.As sugera ca sponsorizarea sa fie inregistrata in contul 6582.analitic, urmand sa facem noi de mana calculul deductibilitatii limitate.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: deductibilitate cont 623 calculata eronat

#3 Mesaj de apetrem »

De la ver 3.0.363 s-a introdus suport pentru calculul si deducerea din impozit a cheltuielilor cu sponsorizari. Contul folosit pentru aceste cheltuieli este setabil in ecranul "Configurare societati", pagina "Conturi automate".
Marian Apetre

nicodina
Mesaje: 11
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: deductibilitate cont 623 calculata eronat

#4 Mesaj de nicodina »

multumesc apetrem

popescudm702
Mesaje: 313
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Re: deductibilitate cont 623 calculata eronat

#5 Mesaj de popescudm702 »

Am si eu inregistrat in ct 623 o cheltuiala cu un anunt intr-un ziar local referitor la autorizatia de mediu, in suma de 96.77 lei...in rubrica cu impozitul pe profit aceasta cheltuiala o considera ca fiind nedeductibila...este corect?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: deductibilitate cont 623 calculata eronat

#6 Mesaj de tomac »

Nu. Nu este corect. Trebuie să vă creați în planul de conturi analitice la 623, în așa fel încât cheltuielile de protocol ce sunt deductibile limitat să poată fi calculate corect. Dar, nu este suficient. Trebuie, ulterior creării de analitice, să setați acel analitic pentru cheltuieli de protocol în ecranul "Configurare societăți" pagina "Conturi automate".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns