bonuri de consum la instalari sisteme video

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
barbutal4
Mesaje: 11
Membru din: Joi Feb 17, 2011 3:58 pm

bonuri de consum la instalari sisteme video

#1 Mesaj de barbutal4 »

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine daca se poate....lucrez la o firma care instaleaza sisteme de supraveghere video.La instalare se emite o factura in care se specifica instalare sistem video cf deviz nr.. si este trecuta in contul 704.Pe baza devizului se face bonul de consum(evidenta materiilor prime se tine cantitativ valoric).Intrebarea este eu cum fac bonul de consum daca nu am un pret fix pentru aceeasi materie prima si difera de la o lucrare la alta(nu am acelasi pret de iesire)?

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: bonuri de consum la instalari sisteme video

#2 Mesaj de mehedintib »


Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bonuri de consum la instalari sisteme video

#3 Mesaj de herganiec »

pai nu prea e materie prima.. e marfa si atunci cand o cumperi ai pret de achizitie si pret de vanzare.
doar atunic poti vinde cu alt pret.

Daca ai o camera de supraveghere care o achizitionezi pt un client daca o inregistrezi ca materie prima la tine, atunci bonul de consum e normal sa fie exact pretul de achizitie. Nu ai cum sa pui adaos ca sa o vinzi in plus.
Daca camera de supraveghere o vei introduce ca marfa , atunci la intrare ii pui un adaos cat vrei si vei putea sa o vinzi cu pret mai mare la facturare.

Cabluri, mufe, banda izolatoare, cleme, etc pot intra la materiale consumabile (nu materii prime pt ca nu e faina ulei care se amesteza si rezulta altceva, un produs finit, de exemplu) la care poti face bon de consum (la pret de achizitie) dar aparare DVR-uri, camere infrarosu, senzori miscare , etc la care doresti sa le vinzi la alt pret, cred ca trebuie sa le inregistrezi ca marfa si nu ca materiale consumabile.
Doar o parere.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri de consum la instalari sisteme video

#4 Mesaj de balazse »

Scuze, dar nu sunt de acord cu inregistrarea ca marfa (371), doar daca efectiv se vinde produsul.
Daca pe factura apare prestari servicii (si se inregistreaza pe 704), atunci acele produse utilizate la lucrare atunci sunt materiale consumabile (3028).

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: bonuri de consum la instalari sisteme video

#5 Mesaj de apetrem »

Poate ca nu este materie prima, dar nici comert nu este.
Comertul inseamna vanzarea ca atare, fara montare, prelucrare, etc.
Instalarea de sisteme de alarma face parte din clasa serviciilor.
Evidenta, intrarea si iesirea materialelor, se face la pret de intrare.
Marian Apetre

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bonuri de consum la instalari sisteme video

#6 Mesaj de eugen01 »

Exista totusi situatii cand se cumpara o marfa si la solicitarea clientului se presteaza un serviciu.De exemplu cumpar tabla de 5 mm (foaia fiind de 2000x1500mm).Am nevoie sa imi fie debitata in patrate de 200x200.Factura emisa de vanzator va cuprinde doua pozitii una de marfuri (tabla in sine fiind marfa pentru vanzator, materie prima pentru mine) la pret de vanzare si una de debitare (serviciu).
De acord ca d.p.d.v. tehnic activitatea de prestari servicii (instalare, montare etc..) inseamna uzul de materii prime,consumabile si facturarea serviciului (fara evidentierea in factura a materialelor consumate).Sunt de parere ca se pot vinde bunurile dupa care, se presteaza serviciul (catre acelasi client.Ramane problema ponderii veniturilor.

barbutal4
Mesaje: 11
Membru din: Joi Feb 17, 2011 3:58 pm

Re: bonuri de consum la instalari sisteme video

#7 Mesaj de barbutal4 »

Si daca eu scot materialele din gestiune la valoarea de intrare atunci cum fac cu diferenta care imi apare in deviz??De ex la mine o camera la un deviz poate sa fie 200 lei si pe altul 270lei.Prin ce se justifica diferenta de valoare?chiar nu stiu cum sa fac cu astea

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bonuri de consum la instalari sisteme video

#8 Mesaj de eugen01 »

Solutia "tehnica" (ca sa zic asa) este sa definim o gestiune global valorica.Receptionam articolele ca si materii prime (301) in momentul "vanzarii" le transferam in gestiunea global valorica.Transferul il putem face din meniul Transferuri .Din gestiunea global valorica vom emite si factura.Deci vom avea venituri pe 704 si 707.analitic

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: bonuri de consum la instalari sisteme video

#9 Mesaj de vinczellero »

eu zic sa faci deviz de lucrare in care stabilesti tot ce ai consumat la pret de intrare , te scazi cu ele si apoi bagi toata lucrarea pe 704 cu plusul de valoare !
-consumabile 3028 (cabluri ,camere etc.) , ex. 5000 ron, pe care le consumi apoi 6028=3028 5000 ron
- salarii pe clasa 6 ( 2000 ron )
Vanzarea serviciului total facturat 4111= 704 8.000 ron , rezulta profit 1.000 ron la inchiderea lui 121 .
Eu nu as baga cablurile si altele pe marfa pentru ca eu le cumpar sa pot sa imi execut lucrarile si sa imi prestez serviciul !

barbutal4
Mesaje: 11
Membru din: Joi Feb 17, 2011 3:58 pm

Re: bonuri de consum la instalari sisteme video

#10 Mesaj de barbutal4 »

Multumesc mult pentru raspunsuri.M-au ajutat foarte mult

Scrie răspuns