intreprindere individuala

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bolbar
Mesaje: 56
Membru din: Mar Feb 01, 2011 12:00 am

intreprindere individuala

#1 Mesaj de bolbar »

buna,am o intreprindere individuala am depus declaratia 220
mai trebuie sa depun 010 pt incepere activitate?ce mai trebuie sa fac,voi angaja ce trebuie sa fac,va multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intreprindere individuala

#2 Mesaj de eugen01 »

1.
"Declarația de înregistrare fiscală/Declarația de mențiuni pentru persoane juridice, asocieri și alte entități fără personalitate juridică, denumită în continuare declarație, se completează și se depune de către persoanele juridice, asocierile și alte entități fără personalitate juridică." (Instruciuni Comleare 010)
"Art. 22. - Întreprinderea individuală nu dobândeşte personalitate juridică prin înregistrarea în registrul comerţului.
Art. 23. - Întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale este comerciant persoană fizică de la data înregistrării sale în registrul comerţului.""
(OUG 44/2008)
Nu aveti obligatia depunerii D 010.
2.
Cu angajarile..e mai stufoasa.Mai ales cu proiectul referitor la IRU.Intrati pe site ITM.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: intreprindere individuala

#3 Mesaj de tomac »

Ca intreprindere individuală depuneți 070 pentru înscrierea în vectorul fiscal a obligației de declarare a contribuțiilor sociale sau a TVA, după caz.
Intrați pe siteul ANAF la asistență contribuabili și selectați "Toate formularele cu explicații". Folosiți IE pentru accesarea ANAF, celelalte browsere au unele probleme la afișarea siteului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns