Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
negoitac233
Mesaje: 113
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#31 Mesaj de negoitac233 »

Si la pensionari nu este specificata nicio exceptie eu nu am pensionari dar daca as avea le-as retine si lor mai ales lor daca nu le convine sa lase locul la cei tineri chear si in CA.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#32 Mesaj de tomac »

La CAS sunt exceptate în mod specific doar sumele primite din repartizarea profitului ca participare a salariaților la profit.
Mai există o excepție: cea a celor ce obțin venituri profesionale și sunt pensionari sau cotizează la un sistem alternativ de pensii.
În acest din urmă caz, se pune întrebarea dacă aceste cazuri se declară sau nu în D112. Până la această oră eu nu am obținut un răspuns clar de la MF.

UPDATE: În cazul pensionarilor cu convenție civilă se pare că se poate face D112 doar cu impozitul pe venituri din convenții civile, fără însă ca aceste persoane să fie înscrise în secțiunea C.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefanc397
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#33 Mesaj de stefanc397 »

pt.negoitac233
"sunt exceptate(cf.cod fiscal art.296^16 (3) ) de la plata contributiei pt concedii ...urmatoarele venituri:...........b) veniturile prevazute la art.296^4 alin.(1) lit.g." ..............la aceasta litera g) intra sumele primite de reprezentantii in A.G.A.,in consiliul de administratie,........... cenzori.

nesea
Mesaje: 222
Membru din: Vin Iun 13, 2008 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#34 Mesaj de nesea »

Ptr.negoitac233,aveti dreptate in ceeace ne priveste pe noi pensionarii,dar trebuiesc lamuriti si patronii.Eu le-am propus sa-si gaseasca o tanara cu studii superoare;iar eu ma angajez sa oinvat un an de zile{fara nici un leu]
N-au acceptat.Cand nu o sa mai pot ,depun armele si pace.Cu tot dragul as impartasii tinerilor ceeace stiu si cat stiu.Cu respect Ligia

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#35 Mesaj de ionescua921 »

Si unde anume in SAGA se poate seta fara CCI ?

stefanc397
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#36 Mesaj de stefanc397 »

In fisiere, salariati, detalii(in dreapta sus)

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#37 Mesaj de ionescua921 »

Doamna Ligia, va rugam sa iertati unele rautati ale unor colegi. Aveti tot respectul din partea mea si, desigur, a multora dintre noi. Sunteti pastrati pe niste posturi/functii tocmai fiindca sunteti pretuiti si nu se pot lipsi de dumneavoastra. Iar multi dintre dvs, nici macar nu o fac pentru bani, ci din placere. Membrii CA de a caror stat de plata ma ocup au o indemnizatie bruta de 26 lei/luna, cu toate aceste retineri, ajung la un net de 18 lei. E de rasu'....plansu'

negoitac233
Mesaje: 113
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#38 Mesaj de negoitac233 »

Cu acesti membri in CA ma chinui de cateva zile .Cu cei care nu sunt salariati ai unitati este mai usor am setat fara CCI,fara somaj fara fd.garantare problema o reprezinta cei care sunt si salariati.Daca ii trec la sectiunea A numai cu contract de munca unde cumulez veniturile din salarii cu indemnizatia de membru automat calculeaza si fd.concedii medicale si nu este corect daca ii trec la sectiunea B o data cu contract de munca si o data ca membru in CA si setez fara CCI nu se valideaza declaratia da urmatoarea eroare:angajatul cu CNP apare de doua ori la aceeasi sectiune.Am incercat sa modific manual suma calculata ptr.contributii la fd.ptr. CCI si nu ma lasa.Oare mai apare vreo varianta a decl.care sa elimine si aceasta eroare sau eu nu stiu cum sa fac?

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#39 Mesaj de ioni459 »

negoitac233 scrie:Cu acesti membri in CA ma chinui de cateva zile .Cu cei care nu sunt salariati ai unitati este mai usor am setat fara CCI,fara somaj fara fd.garantare problema o reprezinta cei care sunt si salariati.Daca ii trec la sectiunea A numai cu contract de munca unde cumulez veniturile din salarii cu indemnizatia de membru automat calculeaza si fd.concedii medicale si nu este corect daca ii trec la sectiunea B o data cu contract de munca si o data ca membru in CA si setez fara CCI nu se valideaza declaratia da urmatoarea eroare:angajatul cu CNP apare de doua ori la aceeasi sectiune.Am incercat sa modific manual suma calculata ptr.contributii la fd.ptr. CCI si nu ma lasa.Oare mai apare vreo varianta a decl.care sa elimine si aceasta eroare sau eu nu stiu cum sa fac?
''Cu cei care nu sunt salariati ai unitati este mai usor am setat fara CCI,fara somaj fara fd.garantare''
este sigur corect asa??? pt OUG 117 spune asa:
''baza de calcul pt contributia de asigurari sociale de sanatate si contributia pt concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate o reprezinta suma castigurilor brute realizate de persoanele prevazute la art.296/3 lit.a) si b)"

indemnizatiile membriilor CA desfasurate in activitati fara scpo patrimonial, se regasesc deci la art.296/3 art.a) la fraza:''precum si cele care realizeaza venituri de natura celor prevazute la art.55 alin.(2)

stefanc397
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#40 Mesaj de stefanc397 »

vezi si exceptiile art.296^16

negoitac233
Mesaje: 113
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#41 Mesaj de negoitac233 »

Exceptii specifice:
Art.296^16.pct.3alin.b
"Sunt exceptate de la plata contributiei pentru concedii si indemnizatii de asig.soc.de sanatate
urmatoarele venituri.
b) veniturile prevazute la art.296^4 alin(1) lit.g
Ce parere aveti?

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#42 Mesaj de ioni459 »

negoitac233 scrie:Exceptii specifice:
Art.296^16.pct.3alin.b
"Sunt exceptate de la plata contributiei pentru concedii si indemnizatii de asig.soc.de sanatate
urmatoarele venituri.
b) veniturile prevazute la art.296^4 alin(1) lit.g
Ce parere aveti?
asta inseamna ca aceste venituri NU sunt exceptate de la contributia CCi
dar ce ne facem, pt ca Saga Nu calculeaza acesta contributie???

la fel e si contributia la fd de somaj??? la fel nu cred ca e exceptata....
eu am trimis la ei o adresa cu intrebarea daca trebuie retinuta contributia la fd de somaj pt aceste tipuri de venituri...
dar inca ca nu am primit raspuns....

stefanc397
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#43 Mesaj de stefanc397 »

Glumiti?

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#44 Mesaj de ionescua921 »

stefanc397 scrie:In fisiere, salariati, detalii(in dreapta sus)
Nu resusec sa setez fara contributie CCI, in fisiere-salariati-lista nu am decat "fara contrib.sanatate" societate si salariat. Ma refer la contractele de administrare, la celelalte contracte (permanente) am aceasta optiune. Deci se excepteaza sau nu CCI la membrii CA ?

danescug
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 28, 2007 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#45 Mesaj de danescug »

Contributia la CCI nu se plateste de catre membrii CA. Cum pot elimina face setarea asta, ca nu gasesc la salariati?!?!

Scrie răspuns