Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
andresa
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#1 Mesaj de andresa »

In fisierul salariati la ce optiune bifeez contractul unui membru al consiliului de administratie nepensionar si ce contributii va trebui sa bifez?Intreb acest lucru deoarece in declaratia 112 am eroare si nu stiu de unde provine .La sectiune C ore lucrate nu stiu unde sa incadrez acest membru cu 2 ore pe luna?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#2 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=4848
poate explicatiile date de Tomac va sunt de ajutor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#3 Mesaj de tomac »

Cred că încă sunt unele mici probleme la astfel de cazuri.
Mai există și cazuri în care unele persoane sunt și salariați permanenți și colaboratori (membrii ai consiliului de administrație). Eu susțin că la aceștia trebuie să li se cumuleze salariul cu indenmnizația cuvenită pentru calitatea de membru al CA. Chiar și pdf-ul D112 generează eroare dacă găsește CNP-uri multiple în declarație. Un CNP trebuie să apară o singură dată în declarația 112.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#4 Mesaj de herganiec »

asa cred si eu, din moment ce esti angajat al firmei nu prea da bine sa fii si colaborator chiar in consiliul de administratie fiind.
cum a spus si Tomac ar trebui suma primita de la colaborare sa se dea la fumctia de baza.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#5 Mesaj de tomac »

E un drept de natură salarială şi nu găsesc nicăieri scris că se tratează fiscal distinct.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#6 Mesaj de tomac »

Îmi cer scuze pentru informații - sunt incomplete.
Există unele situații ce nu se pot trata acum din SAGA.
Se permit și CNP-uri multiple în pdf, doar că asigurații vor trebui adăugați în secțiunea B. Astfel pentru fiecare contract cu societatea în cazul celor ce au contracte multiple se adaugă câte o secțiune B/salariat, completată corespunzător.
Acum din SAGA se generează secțiunea A pentru salariați sau persoane ce au un singur contract cu societatea, secțiunea B pentru cei cu CM și secțiunea C pentru cei cu DDA și convenții civile.
Dacă un salariat are două contracte de muncă cu societatea - de exemplu - cumulul de funcții - se completează pentru fiecare contract câte o secțiune B. Acest fapt nu se poate face acum direct din program.
Totuși, din punct de vedere al impozitului pe venituri din salarii și nu numai ci și din punct de vedere al contribuțiilor sociale pentru cazurile în care un salariat ce are contract contract de muncă cu societatea, dar primește și o indemnizație ca membru în CA, eu zic că i s-ar cumula cele două sume.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andresa
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#7 Mesaj de andresa »

Membrul CA are functia de baza la alta societate iar la noi are incheiat un contract de mandat (necomercial),
cred ca acestea se trateaza ca o conventie civila , dar eu am retinut din indemnizatie impozit si sanatate(pt ca sa nu mai mearga omul la CASA DE ASIG sa-si plateasca , nu stiu cat este de corect),
inclusiv firma a platit CASS,
IAR LA SECTIUNEA C din declaratia 112 se calculeaza doar impozit 16%
Dati-mi in sfat cum este corect sa procedez si ce contributii sa retin .

andresa
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#8 Mesaj de andresa »

Dca incerc sa introduc la baza contrib sanatate , daca eu am retinut-o( de ex 74lei iar contrib 4 lei )i-mi da urmatorul mesaj
"baza contributie indiv sanat =mod de calcul eronat(583)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#9 Mesaj de tomac »

Cei ce au convenție civilă (contract civil) se raportează în secțiunea C.
Cenzorii se trec în secțiunea A sau B. În B dacă au mai multe contracte.
Culmea e că la secțiunea A impune calcul obligatoriu de CAS indiferent că există sau nu excepții.
La fel, cei ce sunt pensionari sau din alte motive sunt exceptați de la plata contribuțiilor sociale conform art.III din OUG 58/2010, nu se pot declara în secțiunea C. Se pare că aceștia nu se declară defel.
Adică dacă am persoane la care legal li se reține doar impozit, atunci nu se poate declara.
Nu se poate reține sănătate la convenție civilă sau la orice formă unde legal există obligația persoanei de a face declarația.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#10 Mesaj de gramac921 »

tomac , conform art 296^5 din CF nu ar trebui sa retina pt conventia civila ( mandat necomercial in cazul meu ) si contributia de 20.8% ( entitatii asimilate angajatorului ) ?

In cazul meu , cel cu contractul de mandat ne-comercial cf Codului civil , ia lunar o indemnizatie fixa din care i se retin 16 % impozit.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#11 Mesaj de tomac »

Cei ce au contracte civile ce intră sub incidența art.III din OUG 58/2010 sunt tratați distinct și în Codul Fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#12 Mesaj de gramac921 »

deci nu platesc decat 10.5 % ca si contributie la CAS ?

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#13 Mesaj de ionescua921 »

Am "scapat" de vechile erori legate de mebrii CA, iar acum am o eroare noua si nici nu-mi mai genereaza xml-ul. Asa cum a spus tomac, la sectiunea A, imi calculeaza CAS pt acest membru.
Nu stiu ce sa fac mai departe.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#14 Mesaj de gramac921 »

am o conventie civila ce intra sub incidenta art III din OG 58/2010 . Imi calculeaza doar CAS individual . E bine? NU ar trebui sa-mi retina si contributia individuala pt somaj ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#15 Mesaj de tomac »

Ba da. Vezi ce ai ales la tip. Trebuie să alegi "Contract civil" dacă opțiunea de impozitare e de 16%. Și să ai bifate opțiunile corespunzătoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns