Nu pot (re)activa SAGA in WINDOWS7

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Nu pot (re)activa SAGA in WINDOWS7

#1 Mesaj de paturcai »

Pentru utilizatorii care au Win7 (eu am cel pe 64 biti) le impartasesc problema pe care am intampinat-o cu activarea SAGA.
Mi-am cumparat un nou sistem, am dat frumos telefon la SAGA ca orice abonat model, am explicat ca am un nou sistem si ca SAGA spune ca mi s-a modificat seria HDD de recunoastere si am solicitat noile coduri de activare.
Cu amabilitate mi s-au comunicat noile coduri, am activat SAGA si totul a fost minunat pana am inceput sa "citec" sfaturi de a imi imbunatatii WIN7.
Ce trebuie sa retineti:
- NU MODIFICATI NIVELUL NOTIFICARII DIN USER ACCOUNT CONTROL (USC) SUB NICIO FORMA de la nivelul la care este in momentul in care ati solicitat noile coduri de activare.
Acest nivel din UAC este setat sa trimita notificari ori de cate ori se instaleaza vreun program in WIN.
- MODIFICAREA NIVELULUI de incredere duce SCHIMBAREA seriei comunicate initial catre SAGA.
Recapitulez:
Dupa ce am instalat WIN7 (mint, mi l-a instalat un preten (sic!)) am luat directorul cu totul din vechiul sistem l-am mutat pe noul sistem, am reinstalat SAGA peste si normal mi s-a cerut activarea. Am comunicat SAGA seria HDD data de program, si am primit codurile noi de activare.
AM modificat (ca nu aveam ce face) nivelul de incredere din UAC si la urmatoarea actualizare (368) am descoperit ca SAGA refuza activarea si ca am alta serie la HDD;
- eram in pragul nebuniei ca mai puteam lucra
- mi-era pur si simplu rusine sa dau telefon la SAGA si sa spun ca mi s-a modificat (atat de des?! miroase a "facatura"! pe buna dreptate ar fi gandit cei de la SAGA) seria HDD in baza careia trebuiau sa mi se comunice alte coduri.
Am luat la puricat (mental, va e clar) ce dracului am facut de s-a ajuns in aceasta situatie nefericita.
M-am dus (o intuitie de moment, o sclipire) la UAC si am pus inapoi sistemul de incredere recomandat de Windows.
Surpriza a fost desavarsita!
MERGE!.
NU MODIFICATI NIMIC SI VETI FI, CEL PUTIN DIN PUNCTUL ACESTA DE VEDERE, FERICITI.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Nu pot (re)activa SAGA in WINDOWS7

#2 Mesaj de herganiec »

..sau faci toate modificarile/setarile in Window care le vrei prima data, APOI actualizezi Saga si introduci codurile noi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

butois
Mesaje: 157
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am

Re: Nu pot (re)activa SAGA in WINDOWS7

#3 Mesaj de butois »

Eu am win 7 pe 64 bit si nu am intampinat nici un fel de problama la reactivare. Nu am modificat nimic .

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Nu pot (re)activa SAGA in WINDOWS7

#4 Mesaj de paturcai »

Nici sa nu faci vreo modificare.
Sau cum spune colegul HerganieC: LE FACI si nu te mai intorci!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Nu pot (re)activa SAGA in WINDOWS7

#5 Mesaj de danilevicis »

Si eu folosesc win 7 Ultimate, pe 64 biti. Recomand Sticky Notes, un programel fff dragutz si util pt un contabil.
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

tatard
Mesaje: 36
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:00 am

Re: Nu pot (re)activa SAGA in WINDOWS7

#6 Mesaj de tatard »

pe windows 7 starter ati incercat careva SAGA?

am gasit o oferta buna petru un ALL-IN-ONE care vine cu windows 7 starter.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Nu pot (re)activa SAGA in WINDOWS7

#7 Mesaj de herganiec »

merge.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns