Descarcare gestiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#31 Mesaj de eugen01 »

ghineae609 scrie:Gestiunea o tin cantitativ valoric
Tutorialul si Manualul spun ca nu este nevoie de analitice in cazul gestiunilor Cantitativ Valorice (evidenta la Pret/cost de achizitie).
Doar daca dorim sa tinem evidenta cantitativ valoric la pret de vanzare (cazul vanzarii cu amanuntul).Despre analitice la CV (evidenta la pret de vanzare) urmarim tutorialul.
CV pentru vanzarea cu amanuntul e un hibrid (daca pot sa spun asa) intre GV si GV.Vom avea grija sa bifam "La pret de vanzare" in ecranul gestiuni pentru Magazin, iar pentru ca suntem obligati de legislatie pentru vanzarea cu amanuntul sa editam Raport de Gestiune, in ecranul de situatii listari>Situatii stocuri, pentru gestiunea CV folosita la vanzarea cu amanuntul vom bifa "La pret de vanzare" (dreapta sus) si "Tipareste sume finale" (stanga jos).
In cazul CV putem tine evidenta prin definirea de gestiuni, in cazul GV e nevoie de analitice pentru fiecare gestiune.

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Descarcare gestiune

#32 Mesaj de ghineae609 »

Multumesc mult ptr sfaturi. Este prima oara cand lucrez stocuri in saga, imi cer scuze daca v-am pisat prea mult la cap dar vreau sa fiu sigura ca nu gresesc.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#33 Mesaj de eugen01 »

Rostul forumului este sa ne ajutam, sa facem schimb de informatii.E dificil de anticipat ce se doreste daca nu se specifica clar optiunea (CV sau GV sau CV la pret de vanzare).Cand sunt informatii incomplete se poate da, neintentionat, un raspuns eronat.In fine...important este sa existe dialog...

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Descarcare gestiune

#34 Mesaj de ghineae609 »

Ajutor!!!!

Am de inregistrat o factura destorno la marfa. Problema este ca odata cu ceasta ar trebui sa se lichideze marfa din firma. Gestiunea a fost tinuta de fosta contabila global valoric.

Problema este ca am in ct 378 o valoare prea mare, am asa:

371 - 5900 lei
378 -5200 lei

Cand fac stornarea imi trece programul automat un procent si o suma la d. comercial, eu nu pot modifica.
Problema este ca e o mare brambureala caci daca as trece pretul de vanzare 5900 as ramane cu 4428 cu sume pe debit si cu sume in ct 378...
Dati-mi va rog un sfat cum sa procedez.

Multumesc


ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Descarcare gestiune

#36 Mesaj de ghineae609 »

Eugen, nota asta cu + sau - intre 371 si 378 si 371 si 4428 o stiam credeam ca are cineva alta idee.
Am vazut acolo ca se recomanda si o nota 607=371.
Multumesc

Scrie răspuns