inregistrare linie de credit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
despag
Mesaje: 385
Membru din: Mie Feb 16, 2011 4:01 pm

inregistrare linie de credit

#1 Mesaj de despag »

cand se acorda linia de credit -dar nu se utilizeaza, se inreg.in vreun fel in contab ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare linie de credit

#2 Mesaj de balazse »

Numai utilizarea se inregistreaza, doar atunci ai o datorie fata de banca.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: inregistrare linie de credit

#3 Mesaj de vinczellero »

linia acordata apare oricum pe extrasul de la banca si ar trebui inregistrata .... eu as baga suma pe clasa 8 si apoi as inregistra utilizarea liniei prin celelalte clase de conturi ...orice miscare trbuie evidentiata fie ca folosesti ceva , fie ca nu folosesti ceva , fie ca ti se acorda ceva , fie ca acorzi ceva ... o parere !

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inregistrare linie de credit

#4 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?p=9836

altfel, ca si inregistrari contabile inteleg ca e necesar sa stim daca e pe termen lung sau scurt.In sensul ca am vazut si monografii in care se mentioneaza contul 1621 pentru evidentierea sumelor trase /returnate si 1682 pentru evidentierea dobanzilor. :oops: :oops:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare linie de credit

#5 Mesaj de balazse »

Pentru VinczellerO
Scuze, dar nu vad logica inregistrarii pe un cont din cls.8. De altfel eu nu am zis ca miscarea nu se inregistreaza, chiar am spus ca doar miscarea (utilizarea) se inregistreaza.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: inregistrare linie de credit

#6 Mesaj de vinczellero »

eu am vrut sa zic ca daca s-a obtinut si aprobat linia de credit asta e deja o miscare !!!
daca obtii un imprumut de la banca si nu il utilizezi imediat asta nu inseamna ca nu trebuie inregistrat .
si sunt absolut sigur ca linia de credit apare pe extrasul de banca : limita credit = 10.000 ron si fonduri proprii = 500 ron , asa ca un exemplu ....si sa nu imi zici ca un contabil nu se intreaba ce reprezinta cei 10.000 ron si orice ar reprezenta nu ii inregistreaza !
In legatura cu clasa 8 , ma refeream la contul 801 in care s-ar putea reflecta valoarea liniei de credit pana la utilizarea ei ,dar se poate baga si pe un cont analitic ( ex:5121.2 pe debit) pentru ca e o suma de care dispui in cont si vei fi dator catre banca doar dupa utilizarea acestei linii din 5121.2 si vei trece treptat sumele utilizate ca si o datorie catre banca .

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inregistrare linie de credit

#7 Mesaj de eugen01 »

si totusi una este o limita de credit ..si alta un imprumut (sau tragerea unei anumite sume din aceea linie de credit).

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: inregistrare linie de credit

#8 Mesaj de fagarasa176 »

linia de credit are cont separat in banca.....
faptul ca la contul curent itit arata disponibil 100.000 ron sa zicem, asta nu inseamna ca in contul curent ai 100.000 ron,
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: inregistrare linie de credit

#9 Mesaj de vinczellero »

Evidenta contabila se poate adapta la nevoile fiecaruia ,respectand regulile contabile si totul trebuie inregistrat pana la cel mai mic amanunt , fara ezitare ( ex: sa nu inregistrez linie de credit pana la utilizarea sumelor ) .Cand ti se aproba o linie de credit se intocmeste un contract care reprezinta un document justificativ care trebuie inregistrat !!!

Linie de credit = Denumire data intelegerii dintre banca si client, potrivit careia banca acorda clientului dreptul de a obtine credite succesiv dupa nevoi intr-o perioada convenita (in general 3-5 ani), pana la un total prestabilit.

Pentru sumele utilizate, debitorul plateste o dobanda calculata de obicei in functie de dobanda pietei din ziua utilizarii efective.

Pentru sumele neutilizate se plateste un comision de angajament (in general 0,5% sau 0,75%).

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: inregistrare linie de credit

#10 Mesaj de vinczellero »

pt. fagarasa ....nu iti arata disponibil 100.000 ron ci credit neutilizat sau linie de credit neutilizata ( si ai punctat foarte bine ca linia are cont separat , deci analitic la 5121 ) .Am zis limita credit =linie credit conform contract cu banca si fonduri proprii = disponibil . Normal ca linia de credit nu e disponibilul meu ci banii acordati de banca conform unui contract de linie de credit .

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: inregistrare linie de credit

#11 Mesaj de fagarasa176 »

vinczellero scrie: si ai punctat foarte bine ca linia are cont separat , deci analitic la 5121
eu nu am facut analitic....folosesc 5191
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: inregistrare linie de credit

#12 Mesaj de vinczellero »

da e ok cu 5191 !

despag
Mesaje: 385
Membru din: Mie Feb 16, 2011 4:01 pm

Re: inregistrare linie de credit

#13 Mesaj de despag »

in concluzie :
daca nu am utilizat linia o inregistrez sau nu ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: inregistrare linie de credit

#14 Mesaj de fagarasa176 »

in momentul cand ti'a fost acordata linia de credit, chiar daca nu ai folosit'o, faci inregistrarea
5121.XX=5191
sau
5121.XX(cont curent)=5121.XX(cont linie credit)
Eu prefer inreg in 5191
Ultima oară modificat Mie Apr 27, 2011 3:49 pm de către fagarasa176, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: inregistrare linie de credit

#15 Mesaj de vinczellero »

ai contract de linie de credit cu banca , normal ca inregistrezi linia de credit !

Scrie răspuns