diferente registru imobilizari

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ianocoglo
Mesaje: 88
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

diferente registru imobilizari

#1 Mesaj de ianocoglo »

Buna ziua,
am o problema sau o nelamurire nici nu stiu cum sa ma exprim, am situatia:
pe 24,27/02.2009 am avut cheltuieli de constituire, amortizate pentru 24 luni.Conform calculului in februarie se incheie perioada de amortizare insa in nota de amortizare de la martie am aceste amortizari cu exceptia uneia adica daca erau 6 acum sunt 5. In aprilie acestea nu mai apar, problema mea este ca eu am cheltuieli de constituire de 109 lei ce apare sigur si in balanta din aprilie dar la amortizarea imobilizarilor cheltuielilor de constiture am 112,2 adica o diferenta in plus de 3,2.

Cum sa intervin sa nu denaturez nimic?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24192
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferente registru imobilizari

#2 Mesaj de balazse »

Nu prea inteleg ce vrei sa zici cu 5-6 inregistrari? Te referi la nota contabila de la amortizare sau doar pentru cheltuieli de constituire.
In mod normal ar fi trebuit sa treci la imobilizari pe un singur rand "cheltuieli de amortizare". Daca la imobilizari le-ai trecut cu luna februarie 2009 inseamna ca au inceput sa se amortizeze incepand cu luna martie 2009, adica ultima luna de amortizare ar fi luna februarie 2011. Trebuie verificat de unde vine diferenta. Fa o fisa de cont si verifica de unde vine diferenta.
De altfel ar trebui sa vii cu exemple mai detaliate ca sa te putem ajuta.

ianocoglo
Mesaje: 88
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

Re: diferente registru imobilizari

#3 Mesaj de ianocoglo »

sper sa nu va plictisiti citind, am situatia:
eu am introdus in registrul imobilizarilor in 2009
1.fond buletin pe 24.02.2009 cu valoarea de 2 lei, amortizat pe 24 luni, amortizare lunara 0,0833333 si programul pune 0,08
2.fond lichidare pe 24.02.2009 cu valoarea de 8 lei, amortizat pe 24 luni, amortizare lunara 0,33333 si programul pune 0,33
3.rezervare denumire firma pe 24.02.2009 cu valoarea de 30 lei, amortizat pe 24 luni, amortizare lunara 1,25 si programul pune 1,25
4.verificare disponibilitate firma pe 24.02.2009 cu valoarea de 10 lei, amortizat pe 24 luni, amortizare lunara de 0,4166 si programul pune 0,41
5.cazier fiscal pe 27.02.2009 cu valoare de 20 lei, amortizat pe 24 luni, amortizare lunara 0,83333 si programul pune 0,83
6.taxa judiciara de timbru pe 27.02.2009 cu valoarea de 39 lei, amortizat pe 24 luni, amortizare lunara 1,625 si programul pune 1,62
Am verificat fisa contului 2801 si am observat ca in unele luni aceste amortizari cresc cu 0,01 adica daca este 0.08 atunci pune 0.09 si in altele sunt valorile de mai sus mentionate. De asta numi fac griji deoarece presupun ca e vorba de rotunjiri si programul le compenseaza cumva.
Aceasta situatie a fisei se regaseste si in lunile din 2010 iar in 2011 doar pentru lunile ianuarie, februarie, martie. Daca s/ar termina amortizarea corect in februarie atunci se termina cu un sold de 108,83 adica ar mai fi o diferenta pana la 109 cat reprezinta imobilizarile asa observ eu din fisa contului.
Eu nu inteleg de ce mai pune amortizare si in martie , eu ma gandeam sa stornez diferenta si sa fac un proces verbal legat de aceasta situatie.
Daca stiam ca asa va fi nu mai introduceam aceste cheltuieli separat ci cumulat.
Sper sa fi explicat cat de cat situatia mea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24192
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferente registru imobilizari

#4 Mesaj de balazse »

Acum am inteles. Din pacate nu stiu de ce s-a inregistrat amortizare si in martie. O posibilitate ar fi modificarea la un moment dat a perioadei ramase, precum a sumei ramase (trebuie avut grija ca o data introdus daca se fac modificari atunci trebuie sa fim atenti la cele mentionate anterior).
De altfel programul calculeaza amortizarea pe an, dupa care imparte pe luni, de aceea sunt luni in care cu un ban este mai mult decat in luna precedenta.
Diferetele de cateva banuti este acceptabil. Ai putea sa stornezi inregistrarea in plus si sa reglezi situatia.

ianocoglo
Mesaje: 88
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

Re: diferente registru imobilizari

#5 Mesaj de ianocoglo »

am inteles,
in cazul dat nu voi modifica nimic in registrul imobilizarilor pentru a nu agrava situatia, dar in februarie voi face o nota de amortizare cu diferenta de la 108,.. panal la 109 cat reprezinta imobilizarile respective ca si cum amortizarea s/a incheiat cu brio asa cum trebuie sa fie, iar in martie deorece mai am amortizare care nu ar trebui sa apara suma aceea o voi storna si alaturat situatiilor sus mentionate voi face un proces verbal cu problema mea si dovada ca nu am influentat cu nimic situatia de inchidere.

ianocoglo
Mesaje: 88
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

Re: diferente registru imobilizari

#6 Mesaj de ianocoglo »

mi/a mai venit o ideie si sincera sa fiu cred ca asta e motivul
eu am firma infiintata in 02.03.2009, dar eu introducand imobilizarea in 24.02.2009 programul poate o recunoaste doar din ziua cand s/a infiintat firma nu inaintea ei, drept urmare asa s/ar explica amortizarea si in martie.
Ce`parere aveti legat de acest fapt?

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: diferente registru imobilizari

#7 Mesaj de apostus »

buna ziua!am si eu o problema legata de ch.de constituire,si cred ca,e destul de mare din cate am citit despre ele :( :oops: problema mea e ca,firma a fost infiintata de 2 ani,am cheltuieli de constituire de 300 ron,dar nu le-am pus la imobilizari,recunosc nu am stiut si nici nu m-am informat.acum din cate vad aici se pare k tb sa le pun la amortizari,dar acum ce mai pot face?va rog un mic(sau mare cred)ajutor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24192
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferente registru imobilizari

#8 Mesaj de balazse »

Le introduci acum, la durata treci 1, la val ramasa treci toata suma, la durata ramasa treci 1 astfel in luna in curs vei amortiza toata suma (doar o parere).

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: diferente registru imobilizari

#9 Mesaj de galz845 »

La momentul platii chelt. de constituire probabil le-ai inregistrat pe un cont de chelt. Stornezi acea inregistrare acum, le inregistrezi in imobilizari ( cf.indicatiilor lui Balazse) si le vei avea imobilizari necorporale amortizate integral.

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: diferente registru imobilizari

#10 Mesaj de apostus »

multumesc frumos de ajutor,cheltuielile de constituire le-am pus in ct 201,trebuie sa le stornez?
am facut asa: 201=401 xx
Si contul 201 va ramane asa?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: diferente registru imobilizari

#11 Mesaj de paturcai »

Nu le-ati pus pe cheltuieli in contul 201, acolo le-ati evidentiat.
Cheltuielile de constituire au ca regula de amortizare (desi sunt active false) 3 ani.
300/3 ani = 100 lei an. Au trecut 2 ani; foarte bine.
Faceti manual in articole contabile: 6811 = 2801 pentru 200 lei
Treceti in REgistrul de imobilizari tot manual:
Cheltuieli constituire, perioada de amortizare 36 luni din care amortizate 24 luni, rest de amortizat, si BIFATI NECORPORAL.
Puneti contul de imobilizare 201, cel de cheltuala 6811 si de amortizare 2801.
La suma amortizata puneti 200 lei, o sa va ramana 100 de lei si in Registru si in balanta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: diferente registru imobilizari

#12 Mesaj de apostus »

Multumesc de clarificare,am inteles acum!sa aveti o noapte buna si linistita!

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: diferente registru imobilizari

#13 Mesaj de galz845 »

@ApostuS Imi cer scuze pentru raspunsul grabit, ai scris ca nu le-ai pus la imobilizari iar eu am inteles ca nu le-ai inregistrat in cont 201 ci intr-un cont de cheltuieli din cl.6

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: diferente registru imobilizari

#14 Mesaj de paturcai »

Eugen01 a indicat si o sursa privind durata de amortizare a cheltuielilor de constituire (OMPF 3055/2009): 5 ani.
Mie mi se pare ridicola o astfel de perioada pentru 300 de lei.
In perioada in care aceste cheltuieli nu sunt amortizate integral NU POATE FI VORBA DE RIDICARE DE DIVIDENDE (adica nici nu pot fi macar pus in calcul ca voi acorda aceste dividende, daramite sa le mai si platesc).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!


Scrie răspuns