Salvare produse noi...

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
aaneim564
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:00 am

Salvare produse noi...

#1 Mesaj de aaneim564 »

de ce nu-mi salveaza produsul introdus atunci cand folosesc o singura gestiune si este bifat la EVALUARE MARFURI LA PRET DE VANZARE CU TVA? :roll:

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: Salvare produse noi...

#2 Mesaj de mehedintib »

Ai tastat "salveaza" ?

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Salvare produse noi...

#3 Mesaj de paidolat181 »

Si eu am o problema asemanatoare la un colaborator! Nu-mi valideaza receptia primind mesajul ca "pretul de vanzare este diferit de pretul stabilit" desii in fisa articolului, pretul stabilit este identic cu cel din receptie. Aceasta problema a aparut dupa actualizarea programului. Folosesc SAGA C, gestiune cabtitativ valorica cu pret de vanzare cu TVA.
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? cum a rezolvat-o?
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Salvare produse noi...

#4 Mesaj de herganiec »

verifica daca procesul verbal de modificare a pretului nu e dupa data facturii care doresti sa o emiti.
Am avut cazul acesta si nu stiam de ce da mesajul. pana am schimbat data.

deci fact factura de iesire cu pretul schimbat cu ziua de ieri si procsul verbal de modificare de pret e cu data de azi. Nu merge. modificarea ded pret trebuie sa fie inainte de data facturii care o emiteti.

Sper ca m-ati inteles.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Salvare produse noi...

#5 Mesaj de paidolat181 »

Data este dupa cea a PV de schimbare pret. Problema nu-mi apare la emitere facturi ci la Primirea marfii (receptie) si stabilirea pretului de vanzare!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Salvare produse noi...

#6 Mesaj de balazse »

Ai incercat sa descarci actualizarea din 11.05.2011? eu am incercat si nu imi apare mesajul de eraore.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Salvare produse noi...

#7 Mesaj de paidolat181 »

O sa incerc si aceasta solutie, maine ajung la punctul de lucru al colaboratorului! Posibil sa fie un bug de la actualizare.
Merci. :wink:
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Salvare produse noi...

#8 Mesaj de paidolat181 »

NU merge , aceeasi problema..... o sa trimit baza de date la SAGA.
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

petracheac73
Mesaje: 76
Membru din: Joi Ian 08, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salvare produse noi...

#9 Mesaj de petracheac73 »

Aceasta problema apare frecvent in cazul gestiunilor cantitativ-valorica la pret de vanzare, in sensul ca in procesul verbal aveti pretul x si in ecranul Articole din meniul Fisiere este alt pret la y. Modificati cu pretul corespunzator si in ecranul Articole.
Aceasta eroare mai apare si daca aveti doua procese verbale de schimbare de pret in aceeasi zi.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Salvare produse noi...

#10 Mesaj de paidolat181 »

AM rezolvat efectuatd un proces verbal de modificare a pretului la toate articolele cu adaos 0 (am pastrat preturile) si acum merge.
Era curioasa treaba deoarece si in ecranul de articole si in cel de PV avea acelasi pret insa tot dadea eroare.
Acum merge sa trec orice pret, dar cu o data ulterioara PV generat manual.
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Scrie răspuns