declaratie rectificativa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

declaratie rectificativa

#1 Mesaj de kovacss »

Buna ziua
As avea nevoie de un pic de ajutor.Trebuie sa depun declaratie rectificatica la d 100 trim 1 2011,si d 101 pt anul 2010.
Intrebare:1-pt declaratia 100 completaez d 710 ,care se poaet descarca de pe mfinate?
2-rectificativa pt 101 o pot genera din saga,dar nu stiu ce acte insotitoare am nevoie
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24211
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie rectificativa

#2 Mesaj de balazse »

1. pentru D.100 trebuie sa descarci programul oficial si intocmesti D.710, programul il gasesti aici:
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/As ... DF/df.html
2. pentru corectarea D.101 il poti sa-l faci din Saga, doar ca trebuie sa bifezi la "rectificativa".

kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

Re: declaratie rectificativa

#3 Mesaj de kovacss »

Multumesc mult Balazse,
Si ce acte trebuie sa mai am asupra mea?doar declaratia rectificativa si atat?Pana acuma doar la Tva am depus rectificativa,si acolo mi-au cerut si declaratia initiala?oare trebuie si la aceste declaratii?

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: declaratie rectificativa

#4 Mesaj de mehedintib »

La noi se mai cere Declaratie pe propria raspundere ca nu s-a inceput nici o actiune de control sau executare silita asupra firmei.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratie rectificativa

#5 Mesaj de tomac »

Solicitarea respectivă nu are la bază niciun temei legal. Plus că dacă o trimiți on-line, ce faci? Fugi repede la fisc să dai declarația aia? Scot unii de prin ANAF niște "reguli nescrise" de-ți stă minte-n loc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

Re: declaratie rectificativa

#6 Mesaj de kovacss »

multumesc atre mult pt raspunsuri
Concluzia mea e ca pot sa merg cu declaratiile rectificative si atat
O zi buna sa aveti

kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

Re: declaratie rectificativa

#7 Mesaj de kovacss »

Buna ziua.Revin cu problema declaratiilor rectificative.
Am facut declaratia 710 este ok,dar la rectificativa 101 nu stiu daca am procedat corect.Redau situatia:
In anul 2010 am avut niste penalitati legate de transport;la calcularea impozitului le-am trecut la sume nedeductibile (asa credeam ca este corect).Abia acuma am aflat ca penalitatile legate de furnizori sunt deductibile.
La completarea declaratiei rectificative 101 a procedat in felul urmator:la rd 2 am adunat suma care initial am trecut-o la nedeductibil si sa modificat automat intreaga declaratie,adica la rd 6 suma s-a diminuat cu cu 16% din suma ce initial am trecut la nedeductibili.Sper ca m-am exprimat destul de explicit ca sa va dati seama ca e bine sau nu.Nu am mai facut rectificative ,si nu veau sa gresesc.
Ce se va intampla cu suma ce s-a platit in plus?trebuie sa depun cerere ca pe viitor sa se faca compensarea ?
Astept pareri.
Multumesc anticipat.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratie rectificativa

#8 Mesaj de paturcai »

Pentru sumele platite in plus se va face compensarea urmatoarea data cand avem de plata.
Exemplu:
Am declarat 100 lei ca fiind de plata si am si platit 100 lei.
Depun declaratie rectificativa si rezulta ca trebuia sa platesc 80 de lei dar eu am platit 100 lei. Prin depunerea declaratiei rectificative eu notific/instiintez fiscul ca am declarat un impozit mai mare. In baza declaratiei rectificative se face automat scaderea sumei si la fisc, in evidenta, va aparea ca am platit in plus 20 lei (se vor regasi in fisa de evidenta pe platitor la IMPOZITUL PE PROFIT la coloana de DIFERENTE).
Cand voi avea de plata in viitor un nou impozit voi avea grija ca din totalul de plata sa scad suma platita in plus.
Exemplu:
Am platit (in exemplul de mai sus) in plus 20 lei (in contul 4411 din balanta mea de la luna decembrie 2010 am minus 20 lei pe credit), iar in martie 2011 am avut pierdere iar in IUnie 2011 am un impozit (pentru perioada ianuarie-iunie 2011) de 400 lei. Suma pe care o voi plati este de 400-20= 380 lei.
In situatia in care deja am depus bilantul contabil pentru anul 2010 (nu mai pot reveni la inregistrarile lui decembrie 2010), voi avea articolul contabil (in luna in care depun declaratia rectificativa):
4411 = 1174 pentru cei 20 lei rezultati din depunerea declaratiei 101 rectificata.
Desi in reglementari (OMPF 3055) se spune ca daca suma este nesemnificativa o pot trece ca cheltuiala in anul urmator, pentru corectitudine as folosi articolul contabil 4411=1174 pentru a evidentia faptul ca am efectuat o plata in plus pentru impozitul pe profit. In SAGA voi trece la ARTICOLE CONTABILE de mana aceasta nota contabila, iar la explicatii voi trece RECTIFICATIVA ANUL 2011; data notei contabile va fi data inregistrarii la Administratia Financiara (exemplu: depun declaratia pe 06 iunie 2011, deci nota mea contabila va fi pe data de 06.06.2011)
Contul 1174 se va inchide pe seama definitivarii rezultatului anului in curs (in decembrie 2011) prin formula contabila: 1174=1171
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

Re: declaratie rectificativa

#9 Mesaj de kovacss »

Buna.Acuma am inteles ce se va intampla cu suma paltita in plus,si notele contabile aferente.
Ceea ce as vrea sa stiu daca am In anul 2010 am avut niste penalitati legate de transport;la calcularea impozitului le-am trecut la sume nedeductibile (asa credeam ca este corect).Abia acuma am aflat ca penalitatile legate de furnizori sunt deductibile.
La completarea declaratiei rectificative 101 a procedat in felul urmator:la rd 2 am adunat suma care initial am trecut-o la nedeductibil si sa modificat automat intreaga declaratie,adica la rd 6 suma s-a diminuat cu cu 16% din suma ce initial am trecut la nedeductibili.Sper ca m-am exprimat destul de explicit ca sa va dati seama ca e bine sau nu.Nu am mai facut rectificative ,si nu veau sa gresesc.ien rectificativa sau nu:"In anul 2010 am avut niste penalitati legate de transport;la calcularea impozitului le-am trecut la sume nedeductibile (asa credeam ca este corect).Abia acuma am aflat ca penalitatile legate de furnizori sunt deductibile.
La completarea declaratiei rectificative 101 a procedat in felul urmator:la rd 2 am adunat suma care initial am trecut-o la nedeductibil si sa modificat automat intreaga declaratie,adica la rd 6 suma s-a diminuat cu cu 16% din suma ce initial am trecut la nedeductibili.Sper ca m-am exprimat destul de explicit ca sa va dati seama ca e bine sau nu.Nu am mai facut rectificative ,si nu veau sa gresesc."
multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratie rectificativa

#10 Mesaj de paturcai »

Nu aveti ce cauta la randul 6.
Atunci cand va uitati la declaratia 101, TOATE CHELTUIELILE (in general aproape) sunt in primele randuri SI INCLUD si cheltuielile nedeductibile.
Totusi ca sa faceti corect declaratia 101, atunci trebuie sa va uitati in prima declaratie 101, sa o copiati identic pana la randul 34 unde probabil ca aveti o suma (care include cu siguranta si acele penalizari de care faceti vorbire).
Exemplu:
La randul 34 am o suma (o regasiti in REGISTRUL INVENTAR) nedeuctibila fiscal de 350 lei.
Aceasta suma se compune din:
- 10 penalizari
- 200 amenzi
- 140 casari nedeductibile fiscal
Mergeti la randul 34 si scadeti penalizarile astfel incat sa va ramana acolo doar 340 lei.
Recapitulare:
Copiati exact cum a fost in prima declaratie pana la randul 34 din declaratia 101 si aici faceti modificarile de care vorbiti.
Nu aveti ce cauta cu modificarile la randul 6.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: declaratie rectificativa

#11 Mesaj de tigauc »

buna ziua, vin cu o nelamurire.Am descoperit acum o cheltuiala pe care nu am prins-o aferenta lunii mai2015.Vreau sa o prind la decembrie-in acelasi an(2015-ca inca nu am depus 101 si bilant).Cheltuiala o cuprind in d101, ca mai am timp...dar trebuie sa depun si o rectificativa la d100-imp pe profit aferenta trimII??..sau pot sa o interpretez ca fiind la luna decembrie...si o prind ca diferenta de impozit pe trimIV in declaratia101?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratie rectificativa

#12 Mesaj de paturcai »

Cheltuiala o inregistrati la decembrie 2015, de ce sa mergeti chiar in Mai 2015? Este o cheltuiala aferenta exercitiului 2015.
Banuiesc ca ati tiparit...chestii din astea.....
Treceti la decembrie 2015
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: declaratie rectificativa

#13 Mesaj de tigauc »

da, la decembrie am facut inregistrarea, va multumesc.

Scrie răspuns