productie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: productie

#16 Mesaj de herganiec »

UAUUUUUU ! :roll:
Ești bun rău, dom'le !

Felicitări..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: productie

#17 Mesaj de eugen01 »

shshshs...nu am facut decat sa-l plagiez pe Tomac :oops: :oops: :oops:

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: productie

#18 Mesaj de vinczellero »

e ok dar cam greu de aplicat pentru vreo 31 tipuri de legume si vreo 15 tipuri de flori ! ar trebui sa fac analitic pe fiecare tip de leguma sau tip de flori sa ii stabilesc pretul de cost ! si cam pe estimari ne bazam si atat.
Calculati plivitul doar pentru ardei , de exemplu din cele 31 tipuri de legume !
Costul meu e in 6xx care se inchide cu 701 ! e foarte usor sa vorbesti teoretic si sa zici ca estimez ca ma costa atat , de fapt anul anterior am avut atat , tot estimat , calculez niste diferente de pret si gata am informatia completa !
Nu stiu daca ati fost vreodata sa vedeti cultura legumelor practic si la fata locului asa pe o suprafata de cateva hectare .
E corect calculul dvs. numeric si din punct de vedere al inregistrarilor contabile , dar e doar un exemplu , realitatea de departe . Se poate tine si extracontabil pretul de cost pe fiecare legume .
PS . La ,,snoava,, dvs. probabil raspunsul este a treia persoana dar raspunsul nu e 2 :lol: !

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: productie

#19 Mesaj de apetrem »

eugen01 scrie:La un interviu pentru postul de contabil (ma rog...economist) s-au prezentat trei persoane de trei varste diferite, care au trebuit sa raspunda, la intrebarea "Cat fac unu plus unu?"
-Prima persoana, proaspat absolvent iute a spus " Doi , domnule" ;
-A doua persoana mai coapta a scos un calculator a butonat (la fel de iute evident) si a spus "Doi domnule, asa arata si calculatorul";
-A treia persoana a cerut o coala de hartie , un pix sau creion (dupa caz, deh!)...si a scris 1 + 1 = 2; dupa care a inmanat coala;
Conditia la angajare nefiind rapiditatea, va las satisfactia sa indicati persoana acceptata (premise fiind si cele afirmate de dvs in raspunsul (raspunsurile anterioare).
Stiam că răspunsul unui contabil adevarat este: "Cât vreți să facă domnule?"
Marian Apetre

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: productie

#20 Mesaj de vinczellero »

probabil scrie in legea contabilitatii :lol:
orice numar real e si complex format din parte imaginara si parte reala , de forma a+bi , in cazul nostru 2+0*i de unde rezulta 2 parte reala ......dar partea imaginara poate fiecare sa o judece cum vrea :lol:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: productie

#21 Mesaj de eugen01 »

A>...desi nu ma bucur de sanatatea caprei vecinului, in fond se pare ca la anu' ne cam paste Furtuna Perfecta (vasul Andrea Gail), cred ca e un raspuns mai nou care ar fi valabil in cazul vecinilor nostri greci.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: productie

#22 Mesaj de eugen01 »

vinczellero scrie:e ok dar cam greu de aplicat pentru vreo 31 tipuri de legume si vreo 15 tipuri de flori ! ar trebui sa fac analitic legumelor practic si la fata locului asa pe o suprafata de cateva hectare
In ritmul asta, o sa ajung eu sa raspund si in forumul de Salarizare, cam cand o sa-si plateasca Grecia datoriile.Altfel:
1.Am inteles, nu ati citit nimic nici macar citatul, cat despre exemplul numeric am omis doua date destul de importante (ca sa nu mai vorbim ca eu nu am estimat costul) dar..oricum nu mai are nici o importanta;
2.Personal, daca ar veni cineva la mine sa-mi propuna asa ceva "31 tipuri..etc..." eu n-as spune ca e greu, sau doamne fereste ca nu ma pricep.L-as indruma sa-si caute contabil, eu lucrand numai cu 10 al mult 15 gestiuni, si pe cat posibil fara analitice...desi, nu am nici un amestec in intocmirea sau impunerea L82 sau oricare act normativ din domeniu financiar contabil.In fine, o sa-mi revizuiesc parerea despre ceea ce inseamna sa fii profesionist;
3.Rien ne va plus...am pus-o...sau cum ar zice unul din marii filzofi bulgari "am gatatara si topicu' asta".

Last Edit.
vinczellero scrie:probabil scrie in legea contabilitatii :lol:
Intamplator chiar scrie.A se vedea art.6 (nu stiu cum de am omis sa raspund sa raspund de prima oara.)
Ultima oară modificat Lun Iul 18, 2011 4:32 pm de către eugen01, modificat 1 dată în total.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: productie

#23 Mesaj de vinczellero »

interesant :lol:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: productie

#24 Mesaj de eugen01 »

Omisiunea 1.
-Suma din 331, de la inceput, a fost culeasa din conturile de cheltuieli, deci 6xx = 3xx egal 3000 ron si 331 = 711, deci fara minus 331=711, cum se pare ca se practica de un an de zile incoace desi am fost avertizati;
-In materie de calculatie de costuri, contabilitate de gestiune, cuvantul de ordine este "rational", alegem rational o baza de repartizare, costurile le repartizam rational, etc...In exemplul dat eu nu am estimat costul, am estimat posibila recolta, as fi putut sa estimez productia in functie de cifra din Raportul INS.In cazul tomatelor, avem diverse productii in functie de modul de plantare, in camp, in sere de sticla sau in solarii (plastic).Dar asta e alta discutie, pe scurt, pastrand ca baza aceleasi cheltuieli (3000 ron) puteam sa previzionam o productie de 4000 Kg sau de 2000Kg.Respectand regulile de functionare a conturilor, si acelasi Cost Prestabilit de 1.5 am fi obtinut alte costuri lunare 1.25, 1.58, 2.29 (4000Kg) sau 2.00, 1.33, 0.93 (2000Kg), Costul mediu de productie ramanand neschimbat (cel de la sfarsitul perioadei).Numai alegand o baza de repartizare cat mai aproape de realitate (rationala), putem pune la dispozitia managerului informatii cat mai corecte si in timp real/util.
Omisiunea 2
Transportul la locul de vanzare (plus costurile conexe, inchiriere taraba etc..).Desi nu intra in calculul costului de productie, are un rol important in cadrul costului complet.Fara a mai intra in calcule amanuntite (sa nu deranjam, sau duamne fereste sa plictisim) am avea doua cazuri:
-Externalizand respectivul serviciu (transport+vanzare) am obtine un cost comercial de 2.80 ron, castigul/beneficiul fiind de 0.20.Motiv pentru care, daca vine Trita Fanita la noi la poarta si ne ofera 2.00 ron/kg ii putem oferi fara remuscari toata recolta, numai pentru a putea scapa de bataia de cap;
-Ne ocupam tot noi, incarcand pana la refuz celebra Dacie Papuc.Obtinem un cost comercial de 2.50 ron deci un beneficiu de 0.50 ron.Partea haioasa este ca dupa cele 3 luni de transport, Dacia Papuc a cedat psihic si trebuie sa o ducem la reparatii (bucsi, rulmenti amortizoare etc..).Reparatia respectiva ne mai mananca 0.20 ron, deci am ramas cu beneficiu de 0.30.
-Daca "tinem" la un loc toate cheltuielile, vom pati precum politicienii nostri care tin la gramada Bugetul de Stat.Managerul nu va sti niciodata care cultura este mai profitabila, produsele ce sunt pe profit vor prelua pierderile generate de alte produse.Motivul fiind foarte simplu...culturile sunt profitabile de la o anumita suprafata in sus.
Transportul chiar si in cazul unei societati de vanzari care are transportul inclus in pret se va urmari separat.Numai astfel se va sti daca o ruta este profitabila, sau ce valoare trebuie sa aiba o marfa transportata intr-un anumit punct pentru a decide daca respectivul transport este profitabil sau nu.
In fine...imposibil este numai ce nu ne incumetam sa abordam.Mai tine si de demnitate...

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: productie

#25 Mesaj de vinczellero »

nu este nimic imposibil :roll: 331=711 si 711=331 ( nu cu minus ) , 711 functioneaza ca o cheltuiala !
stati linistit ca managerul stie ce e mai profitabil :wink:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: productie

#26 Mesaj de eugen01 »

vinczellero scrie:e ok dar cam greu de aplicat pentru vreo 31 tipuri de legume si vreo 15 tipuri de flori ! ar trebui sa fac analitic pe fiecare tip de leguma sau tip de flori sa ii stabilesc pretul de cost ! si cam pe estimari ne bazam si atat.
Sunt convins, cu asemenea raspunsuri din partea contabilului; chiar sunt curios din moment ce in contabilitate se tin la un loc , morcovii, ardeii, florile ..etc.. (deh 31 de culturi) cum deduce (stie!) ce informatii ii sunt necesare/utile pentru luarea deciziilor, daca ar descrie metodele ar avea o contributie importanta in stiinta economica...castigurile obtinute din descrierea metodelor i-ar permite, in mod cert, sa se lase de antreprenoriat (evident ca si beneficiu marginal, nu ar mai trebui sa streseze un contabil)

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: productie

#27 Mesaj de vinczellero »

nu iti face probleme ca se catiga bine :wink: se vinde tot :lol:

eu am procedat astfel :

3025 = 401 achizitie seminte 1.000
3028 = 401 achizitie ingrasamant 2.000
3028 = 401 solutie nutritiva 500
bon de consum seminte : 6025=3025 1.000
bon consum ingrasamant si solutie : 6028 = 3028 2.000
altele :
motorina pompa apa : 6022 = 401 500
641 = 421 salarii 1.200
amortizari furgoneta transport 900 / luna
amortizari sere 500 / luna
-productie in curs 331 = 711 seminte+ingrasamant+ solutie nutritiva ( apa e gratuit din rau :lol: ) 3.500 ron la sfarsitul lunii
- la inceputul lunii 711 = 331 3.500 ron
recoltare :
345 = 711 5.000 ron
vanzare :
4111= 701 5.000 ron
descarcare gestiune :
711 = 345 5.000 ron
se inchide 121 cu:
- 701 5.000 ron
- 711 o ron
- 6025 1.000 ron
- 6028 2.500 ron
rezulta pentru productia de legume venituri 5.000 si cheltuieli de 3.500 ron , profit 1.500 ron
Acestea au fost cheltuielile facute pana la recoltare , apoi restul cheltuielilor pe parcurs cand numai recoltam si vindem la piata le bagam in 6xx !
Fiind si micro ma intereseaza din punct de vedere fiscal 701 la care aplic 3 % . Ca si profit 6xx -7xx !
Ultima oară modificat Lun Iul 18, 2011 4:29 pm de către vinczellero, modificat 1 dată în total.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: productie

#28 Mesaj de eugen01 »

In conditiile unei piete libere (mai mult sau mai putin) unde oricine are acces la orice, si poate vinde oricand si oricui si teoretic la orice pret sintagma " spune-mi la ce costuri produci, ca sa-ti spun ce viitor ai.." nu este o exagerare.A produce doar de dragul productiei (am vandut tot!) fara a acorda importanta cuvenita costului de productie (sau mai rau nici macar sa calculam) ne duce in situatia in care ne vom mira de ce avem de platit impozite la stat, in fine, datorii la modul general, in conditiile in care noi vindem tot !!.Tot vom rostogoli datorii, pe care le vom achita (partial!) din incasarile viitoare, ca deh...doar vindem tot.Faptul ca am bani in cont dar fisa platitor e in rosu, sau furnizori neachitati...spune mai multe.Sau nu am bani in cont..dar ma mir de unde am de platit impozit pe profit (venit).Gestiunea trezoreriei (lichiditatii) e lucru mare... Pe de alta parte, o cifra mare de afaceri nu inseamna neaparat profit mai mare pentru intreprinzator.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: productie

#29 Mesaj de vinczellero »

,,rostogolire datorii '' un nou concept la moda ! am invatat si noi ceva de la ..UE :wink:
totul e achitat la zi , furnizorii , arenda , leasing , impozite si taxe ! :wink:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: productie

#30 Mesaj de eugen01 »

desigur...am remarcat in topicurile referitoare la leasing si amortizare.Felicitari.Succes in continuare.

Scrie răspuns