imp.pe profit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: imp.pe profit

#46 Mesaj de eugen01 »

vinczellero scrie: :wink: Daca avea pierdere pe trim 1 era alta discutie ! :roll:
Inteleg ca principiul permanentei metodelor este egal cu zero, sau ma rog il putem lua in considerare doar ..in anumite conditii (dupa caz).Pot sa merg mai departe si sa aplic recomandarile dvs si la evidenta stocurilor? adica..intr-o luna sa tin FIFO iar in luna urmatoare sa tin CMP ? in fond rulajul stocurilor e o sursa importanta pentru calculul impozitului pe profit.As mai intreba si care este fundamentul in baza caruia stabilim metoda de calcul in functie de previziune (dupa cum ati afirmat mai devreme)...eu stiind ca in contabilitate se inregistreaza evenimente trecute (avem certitudinea ca au avut loc, be baza documentelor justificative)..provizioanele fiind un caz particular.
Multumesc.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: imp.pe profit

#47 Mesaj de vinczellero »

nu stiu ce vreti sa demonstrati cu explicatiile de genul asta ....probabil ca ati incercat sa schimbati metoda de gestiune a stocurilor in cursul unui exercitiu financiar si poate stiti cel mai bine ! eu nu stiu !

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: imp.pe profit

#48 Mesaj de eugen01 »

Pur si simplu am cerut o recomandare despre metode de calcul.Pot sa le schimb dupa cum cer interesele (ale managerului, ale mele etc..) ???.Daca la stocuri e mai mult de explicat (deh...sunt 12 luni totusi, nu mai aduc vorba si de metodele de amortizare din alte topicuri) cred ca puteti sa imi dati un exemplu referitor la modalitatea de calcul a impozitului pe profit (de altfel despre asta vorbim in acest topic) sunt totusi numai patru perioade.
1.Cand calculam cumulat si cand calculam strict la trimestru? (eventual poate explicam si de ce procedam asa)
2.Cum se impaca recomandarile dvs cu principiul permanentei metodelor?
3.Nu am facut nici o afirmatie ca as fi schimbat metodele.Doar va cer parerea atata tot.

Multumesc.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: imp.pe profit

#49 Mesaj de vinczellero »

1.importante sunt situatiile anuale si declaratia 101 :shock:
2.aplicarea principiului permanentei metodelor nu trebuie sa aiba o abordare absolutizata in toata practica contabila :x
3.nu m-am gandit o clipa la denaturarea profitului prin fel si fel de ,,inginerii economice'' :D
4. eu nu fac recomandari :D

tudorachea
Mesaje: 281
Membru din: Mie Mar 08, 2006 12:00 am
Localitate: Oltenita
Contact:

Re: imp.pe profit

#50 Mesaj de tudorachea »

vinczellero, aveti stofa de politician :)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: imp.pe profit

#51 Mesaj de eugen01 »

vinczellero scrie: dar daca nu vrei sa platesi poti declara ca nu ai de plata chiar daca ai !
Nu sunt lamurit la punctul 1.Deci pot
-ori sa declar de patru ori (D 100) suma de zero lei, urmand ca in D 101 sa declar adevarul,
-ori pot sa declar de in fiecare D 100 orice suma (care ar fi baza, metodologia de calcul ??) si sa o platesc urmand ca in D 101 sa regularizez?.
Multumesc.
Last edit:
vinczellero scrie:3.nu m-am gandit o clipa la denaturarea profitului prin fel si fel de ,,inginerii economice''
Desigur.Nu va acuz de asa ceva.Am citit topicurile referitoare la amortizare.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: imp.pe profit

#52 Mesaj de vinczellero »

daca vrei poti :lol: dar apoi raspunzi in fata legii :wink: ai ajuns deja sa judeci mult prea departe :roll:

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: imp.pe profit

#53 Mesaj de davidb107 »

Mergand pe rationamentul lui Eugen01, as zice ca impozitul din D100 pe ultimul trimestru ar trebui sa coincida cu ce declar in 101. Si atunci, ma intreb de ce mai declar 101? :roll:
De asemenea, nimeni nu s-a referit la Marele Registru de evidenta fiscala, despre care se spune in O. 870/2005:
Art. 5
Registrul de evidenţă fiscală se utilizează în strictă concordanţă cu destinaţia acestuia şi se completează astfel încât să permită în orice moment identificarea şi controlul operaţiunilor efectuate pentru determinarea impozitului pe profit cuprins în declaraţia privind obligaţiile de plată la bugetul general consolidat.

Art. 9
Înregistrările în Registrul de evidenţă fiscală se vor face pentru fiecare perioadă pentru care contribuabilul are obligaţia de a declara impozitul pe profit.

Simple constatari, nu ma intelege gresit, sunt de acord cu calculul imp. de la inceputul exercitiului financiar, asa am procedat dintotdeauna.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: imp.pe profit

#54 Mesaj de eugen01 »

vinczellero scrie:daca vrei poti :lol: dar apoi raspunzi in fata legii :wink: ai ajuns deja sa judeci mult prea departe :roll:
Da.Interesanta concluzie pentru cineva care ar avea rabdare sa citeasca acest topic de la inceput (evident..cu conditia ca anumite raspunsuri sa nu dispara, cum am remarcat ca s-a intamplat in alt topic).As mai fi fost interesat in completarea Notelor Explicative (ca tot veni vorba de importanta IFRS) cum as justifica schimbarea metodei de la o luna la alta (de la trimestru la trimestru).Concret, daca cumulat pe doua trimestre rezulta ca am de platit, iar strict pe al doilea trim am pierdere pot sa trec in Notele explicative ca e mai avantajos sa declar pierderea ca sa nu platim ba mai mult..sa beneficiem de Pierdere Fiscala?

D107> De acord ca matematica ne poate face surprize.De aceea D 101 vine sa regularizeze platile (printre altele), prin D 100 contribuabilii platind (practic) un avans catre BS.Altfel...nici o problema..doar dezbatem..aducem argumente (cand exista, daca exista)...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: imp.pe profit

#55 Mesaj de balazse »

Pentru DavidB107
Vin si eu cu o completare referitor la D.101 (desi nu sunt chiar "atat de acasa" in ceea ce priveste impozitul pe profit).
Dupa cum stii in trime.IV ai doua posibilitati, adica declarari cu zero sau declari impozitul din trim.III (care poate fi zero, impozit mai mic/mare decat ar fi efectiv pentru trim.IV), de aceea este necesar de D.101 si atunci sa face o regularizare pe intregul an.

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: imp.pe profit

#56 Mesaj de davidb107 »

Pentru Balasze: ai dreptate, ma referea la cei care incheie situatiile in feb. :wink:
Pentru Eugen01: Nu, nu e vorba de avansuri, ci de plati conform situatiei corespunzatoare fiecarui moment din an, din moment ce in D100 declari conform rezultatului de la inceputul anului. Practic, pentru trim. IV in D100 declari exact cat trebuie sa fie si in D101.
Si da, eu am avut rabdare sa citesc intreg topicul si trebuie sa recunosc ca m-a captivat: o chestie aparent simpla poate fi complicata la nesfarsit.
Pana la un punct, amandoi pare ca aveti dreptate. Situatia care inclina balanta spre Eugen e cea in care avem trim.I pierdere 100 Ron si la trim. II profit 50 Ron. Inclin sa cred ca Vinczellero nu va plati impozitul aferent strict trim. II.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: imp.pe profit

#57 Mesaj de eugen01 »

D> Conceptul de profit impozabil, fiind conform definitiei unul anual (art.19 CF), cred ca nu este incorect ca platile aferente D 100 sa fie considerate (in limbaj extracontabil cei drept) drept avansuri.Suma din ultima D 101 poate sa fie egala cu suma din D 100 Trim IV....deosebirea o face (fac) sumele platite.
PS
Nu doresc sa inclin o balanta...pur si simplu incerc sa urmaresc un rationament in aceasta... Jungla a Contabilitatii (parca N.F. a folosit aceasta metafora).E vorba de metoda de calcul pentru impozitul unui oarecare Trim.Pasajul/pasajele care nu-mi dau pace sunt urmatoarele :
"Impozitul pe profit pentru trimestrul II este 1.500 lei (3.300 – 1.800) determinat ca diferență între impozitul pe profit cumulat de la începutul anului și impozitul pe profit datorat în trimestrul I "
"În trimestrul III 2010, impozitul pe profit cumulat de la începutul anului este 6.925 lei"
(NM la art.11 indice 8 exemplu)
Abrogarea impozitului minim nu cred ca adus si la abrogarea metodei de calcul a impozitului pe profit.A abrogat doar metodele de determinare a impozitului minim.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: imp.pe profit

#58 Mesaj de vinczellero »

topicul era pentru cazul in care s-a platit impozit si pe trim 1 si am zis ca in cazul asta pentru trim.2 aleg ca data de calcul 01.04.2011 ! :D
davidb107 , ai dreptate nu o sa platesc imp.la trim2 daca am pierdere pe trim.1 si imi acopera profitul :D , dar eu zic ca se poate plati , cine considera ca poate , nu se intampla absolut nimic !
PS . eugen01 ,da , sunt un magician in ,,jungla contabilitatii'' si fac sa dispara argumente , corelatii , rationamente , impozite pe profit etc. :lol: sa fim seriosi !!! e bina pot calcula macar la micro doar pe trimestru :lol:
- sa nu inclini nicio balanta , ca apoi nu ne mai bat cifrele , balanta trebuie sa fie in echilibru perfect :lol:

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: imp.pe profit

#59 Mesaj de olteanz »

De ce strigi la noi?
Semnele !!!!! asta reprezinta , nu?
Ce manager economic e acela care face plati in avans fara sa fie nevoie? De ce sa platesc impozit in iulie daca nu trebuie?
Cit zgomot ptr. nimic!
Hai sa facem cum scrie la cod ca ne zapacim de tot cu despicat firul in patru.
1+1=3

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: imp.pe profit

#60 Mesaj de vinczellero »

-semnele sunt doar obisnuinta, probabil
-nu strig la nimeni , imi pare rau
-chiar fac cum zice codul ,fara nicio ezitare

Scrie răspuns