Import articole cu reteta si transferuri intre gestiuni

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
moisel
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 12, 2011 1:40 pm

Import articole cu reteta si transferuri intre gestiuni

#1 Mesaj de moisel »

Va salut, am urmatoarea problema cu programul integrat Saga C: detin o firma cu 2 activitati, prestari si productie. Am instalat Saga C pe 2 pc-uri cu licenta, unul la sediul central si unul la punctul de lucru unde se face productia. La punctul de lucru productia se realizeaza pe baza de reteta si transferuri intre gestiuni de materii prime. Am stabilit grupele pentru centrele de profit prestari si productie si gestiunile la sediul central si indicele de filiala la punctul de lucru. Mentionez ca la sediul central se contabilizeaza activitatea de prestari. Problema apare cand trebuie facut importul de date de la punctul de lucru la sediul central pentru a contabiliza si productia, anume ca importul de articole se face fara reteta introdusa initial la punctul de lucru si fara transferurile de materii prime intre gestiunile creeate acolo. Va rog sa ma indrumati pentru rezolvarea acestei probleme. Multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Import articole cu reteta si transferuri intre gestiuni

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Din cate stiu eu, si sper sa nu ma insel, nu se pot exporta-importa retetarele si transferurule intre gestiuni.
Cititi si in manualul SAGA despre import-export date....
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import articole cu reteta si transferuri intre gestiuni

#3 Mesaj de tomac »

Folosiți importul din arhivă. Consultați helpul aferent.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

moisel
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 12, 2011 1:40 pm

Re: Import articole cu reteta si transferuri intre gestiuni

#4 Mesaj de moisel »

Va multumesc pentru atentia acordata. Problema mea cu importul articolelor cu retetele aferente si transferurile de gestiuni de la punctul de lucru, ramane inca in suspans si va voi explica de ce. Am constat ulterior ca din varii motive, romanii mei de la punctul de lucru nu au instalat licenta achizitionata pentru Saga C, inainte de a face export de date catre centru :( . In plus au lucrat(au introdus multe date) pe varianta free a programului instalata pe un laptop :evil:, cand ar fi trebuit sa o instaleze direct pe server-ul departamentului de productie (se lucreaza in retea). Acum am 2 probleme. Daca se va copia folderul Saga de pe laptop pe server ma puteti asigura ca aceasta copie poate fi validata cu licenta achizitionata? Ma puteti asigura cumva ca importul articolelor cu reteta si al gestiunilor de la punctul de lucru, se va putea realiza respectand toate conditiile din manualul Saga? Sper sa nu trebuiasca sa renunt la Saga(ar fi o nenorocire pentru mine). Il consider un program bine structurat si optimizat (bravo celor care l-au realizat!).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import articole cu reteta si transferuri intre gestiuni

#5 Mesaj de tomac »

Eu am vorbit de import din arhivă. Dacă faceți o salvare înainte de import, nu se poate întâmpla nimic.
Faptul că au cules date pe versiunea free nu ar trebui să fie o problemă decât, în unele cazuri, dacă versiunea free e prea veche (mai veche de 1 an de exemplu).
Dacă nu vă descurcați apelați la asistență SAGA, sunând la firmă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

moisel
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 12, 2011 1:40 pm

Re: Import articole cu reteta si transferuri intre gestiuni

#6 Mesaj de moisel »

Va multumesc tare mult d-le Tomac. O sa revin curand cu noi informatii, imediat ce rezolv problema.

Scrie răspuns