Comenzi

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tapua182
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Comenzi

#1 Mesaj de tapua182 »

Buna ziua!

Daca pentru "Iesiri" avem butonul "Asociere comenzi", pentru "Productie"/"Bon de consum" cum putem transfera automat consumurile din "Comenzi"?
Mentionez ca este vorba de productie mobilier la comnda.
Multumesc.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comenzi

#2 Mesaj de eugen01 »

Consumurile mp prevazute in BC aferente unui produs finit se transfera, in vederea trecerii pe cheltuieli, automat astfel:
1.In ecranul productie dupa selectarea prod finit si comanda, programul ne intreaba daca dorim sa preia si materiile prime consumate.
2.In ecranul de Bon Consum prin selectarea produsului finit si a comenzii.
In momentul efectuarii operatiunii de Inchidere luna Saga va face automat Notele contabile 6xx = 3xx
(Atentie.Folosind ambele metode programul v-a descarca de doua ori materiile prime)

tapua182
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Re: Comenzi

#3 Mesaj de tapua182 »

Multumesc pentru raspuns.

Mai am 3 intrebari:
- la ce foloseste "Data inchiderii"?
- in ecranul "Produse/Servicii comandate" pot crea produsele? am incercat, dar nu ma lasa si le-am introdus prin Fisiere/Articole.
- am observat ca la Situatii/Bon de consum este un buton pentru selectie rapida. Acelasi lucru se poate face si din comenzi?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comenzi

#4 Mesaj de eugen01 »

1.Data inchiderii.Dupa terminarea productiei, predam Comanda respectiva (sau daca are mai multe produse finite doar acele produse pentru care s-a incheiat ciclul de productie).In momentul vanzarii, in ecran Iesiri, pentru a opera mai rapid selectam Asociere comenzi.Saga va completa in ecranul comenzi data inchiderii si numarul facturii.Astfel Saga respecta definitia ciclului de exploatare.
2.In modul de lucru cu gestiuni cantitativ valorice articolele se definesc numai prin ecranul articole.
3.Daca unui produs finit ii asociem o reteta, Saga va prelua automat cantitatile necesare.Reteta o asociem in ecranul articole.

tapua182
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Re: Comenzi

#5 Mesaj de tapua182 »

Multumesc pentru raspuns.

Mentionez ca mi-ar fi foarte folositor un buton pentru selectie rapida la consumuri in comenzi.. :)

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Comenzi

#6 Mesaj de danilevicis »

Dupa ce asociez o comanda la o factura in iesiri, articolele raman memeorate, chiar daca comanda s-a inchis. de ce?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comenzi

#7 Mesaj de eugen01 »

eh.. ? :?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Comenzi

#8 Mesaj de danilevicis »

:cry:
am pe 27.07 comanda 5 articole, pe 31.07 facturez, le asociez. pe 03.08 am 10 articole, pe 31.08 le facturez prin asociere.
Cand mai introduc o iesire sa verific, imi apar in ecranul asociere comenzi, 15 articole insirate 5 cu iulie ,10 cu august desi ele au fost inchise.
:?: :roll:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comenzi

#9 Mesaj de eugen01 »

1.Stiu ca putem bifa ce articole preluam in factura;
2.Poate (din cauza lipsei de materii prime) articolele respective au fost finisate in august;
(o vizita in AlteOperatiiStocuri>ReglareDescarcare nu rezolva ???)
:oops:

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Comenzi

#10 Mesaj de danilevicis »

Stiu ca tre sa pun bifa, normal. La reglari, numai unele articole se regleaza, dar cele cu care am lucrat in comenzi, nu. In fine..., mersi pt tot,tot. :D
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Comenzi

#11 Mesaj de eugen01 »

In cazuri de ..."Houston we have a problem" ...trimitem un mail la Saga!!
(sunt sigur ca se stia de bifare, dupa cum sunt sigur ca se stie si de..."pompieri".Am pus mai mult pentru alti utilizatori.Cand se primeste raspunsul...il putem afla si noi ? :roll: )

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Comenzi

#12 Mesaj de danilevicis »

Da nu ma complic sa trimit la saga, sa deranjez, nu e ceva important pt mine, vroiam doar sa inteleg de ce. :lol:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Comenzi

#13 Mesaj de balazse »

Eu utilizez pentru tip "produse finite" si n-am avut probleme de acest gen. Ceea ce patesc este ca in meniul "comenzi" desi la articole imi apare data inchiderii comenzii, aceasta nu este preluat automat si la comanda.

Scrie răspuns